425 Shares 7179 views

Genius i jedynka

Istnieją pisarze – ujęte w historii literatury i historii w ogóle – którego los staje się lekcji i hańbę dla wszystkich kolejnych pokoleń pisarzy. Jak można i nie może być w życiu twórczym człowieka jest cenne, że jest bezcenna, i że w ogóle jest nie do pomyślenia w naszych – tak różne i tak podobne – okoliczności „pracowników z języka rosyjskiego” – wszystko to można zobaczyć na ich ukończonych biografii, ale bierzemy naukę z pracą i kontynuować tworzyć własne błędy.


W książce Iriny Vinokurovoy „Tylko geniusz … Losy Nikolaya Glazkova” czytelnik znajdzie tylko podobną lekcję.

Nikolai Glazkov – słynny twórca terminu „self-publishing”, a także autora z czterowierszy, która w latach 60. ubiegłego wieku znał absolutnie wszystkim, choć ile zainteresowany w literaturze:

Patrzę na świat spod stołu,

Wiek XX – wieku od nadzwyczajne.

Ponad wieku, ciekawe dla historyka,

Specjalnie dla współczesnej smutniejsze!

Nazywał się geniuszem i Scytowie, prowadził życie ubogie, naturalnie, nie publikowane i był idolem dla swoich literackich otoczenia i legendy – dla wszystkich innych.

„Slava Glazkov przyniósł jego wiersze latach 1930 i 1940, aby wstać w bezpośredniej opozycji do oficjalnego kanonu” – mówi Irina Winokurow. Ale dobrze jest mówić o potomkach mimośród, opozycja, awangardowego poety. Ale było coś, co znajduje się w pokoju, gdzie tylko połowa sufitu, gdzie nie ma ciepła, bez jedzenia i nie ma miejsca na to wszystko wziąć i nikt nie chce drukować „źle” wiersze ponadto, aby zapłacić za swoje prowizje.

Więc namayalis i desperacja, poeta pisze „uzasadnienie”, mówiąc o tym, dlaczego nie więzi z prawdziwej kreatywności i zaczyna pracować na wpół oficjalny:

… Zrobiłem tyle, aby zakładać,

Do tego czasu, przez wieki ku chwale;

I chcę dostrzegalne korzyści

Ode mnie nie rozpoznał dzień.

Niestety (dla jego pracy, a nie na całe życie), Nikolai Glazkov udało się przeprowadzić swoje zadanie. Zaczął być publikowane, ale … Według Davida Samojłow w swoim „Dzienniczku”: „Zaczynasz obawiać, że jego zwykle postawa przestała być przebiegły, i stać się rodzajem. czapka nieuk przyklejone do głowy. Wiersze (czytałem jego broszury od 56 th do 62 th roku) jest bardzo źle, kredki … „Oznacza to, że poeta zmarł przed śmiercią, odrzucenie jego credo okazał się fatalny dla talentu. I nadal przewiduje, prawdopodobnie … Artysta Alexey Bazlakov prowadzi Glazkov powiedziano mu słowa w swoich pamiętnikach: „Najważniejsze – aby realizować się i nie stracić – powiedział raz powoli, tupot …” ( „Arion”, 1996 g №2).

Pamiętając o losie Nikolai Glazkov, jego umyślnego decyzji, że zginął poeta, myślę o naszych pisarzy, którzy sprzedają swoje pióro – choć przy wysokich cenach – w niektórych sił, dostosowywać do aktualnej chwili przenieść dowolny talent, tworząc netlenku są dowolne wtedy pewna premia … Wygląda na to wszystko jedno nas nie może być czyjeś lekcji życia. Ale mimo to, wszyscy w jednym czasie trzeba przyznać, że bozhenka nie prostak, a jego wierny towarzysz – twórcy literatura nigdy nie wybacza zdrady swoich interesów.

Galina Tuz, pisarz