612 Shares 1476 views

Okres prenatalny: prekursorzy choroby

Każda choroba jest pojedynczym procesem, który przechodzi regularnie, gdy rozwija się w określonych fazach. Najczęstszym jest podział przebiegu choroby na cztery etapy: fazę utajoną, okres prenatalny, wysokość i koniec choroby. Podejście to zostało stworzone w przeszłości i opierało się na badaniu cyklicznie występujących chorób zakaźnych. Do wielu grup chorób ta klasyfikacja jest trudna do zastosowania.


Jak rozpoczyna się choroba?

Można założyć, że choroba rozpoczyna się od momentu kontaktu ciała ludzkiego z czynnikami chorobotwórczymi, po których zaczyna się utajona, utajona faza choroby. Jeśli mówimy o patologii zakaźnej, ten etap nazywa się również inkubacją. Obecnie aktywność mikroorganizmu (bakterie, wirusy lub grzyby) krąży już w układzie krążenia, oddziaływując na ludzkie ciało i nadal nie ma symptomatologii. Pojawi się później, gdy rozpoczyna się okres prodromalny i pojawią się pierwsze objawy choroby.

Czas trwania ukrytego okresu jest bardzo zmienny. Może to być kilka sekund (np. Zatrucia cyjankiem) i kilka lat (AIDS, zapalenie wątroby typu B). W przypadku wielu chorób nie można ustalić początków i czasu trwania fazy utajonej. W okresie inkubacji mogą zostać podjęte pewne środki zapobiegawcze. Na przykład, jeśli istnieje ryzyko zakażenia tężcem lub wścieklizną. W trakcie procesu zakaźnego czynnik sprawczy choroby nie jest obecnie uwalniany do środowiska.

Zwiastun choroby

Człowiek uważa, że jest chory, gdy może ujawnić pewne naruszenia w jego zdrowiu. Okres prodromalny to okres czasu między momentem pojawienia się pierwszych objawów choroby i pełnego rozwoju objawów choroby. Określenie to pochodzi od greckiego słowa, w tłumaczeniu oznacza "bieganie z wyprzedzeniem". Jest to etap choroby, gdy jest oczywiste, że osoba jest źle, ale nadal trudno jest określić, która choroba ona uderzyła.

Szczególnie dotyczy chorób zakaźnych, ponieważ większość z nich jest objawem okresu przedzamkowego. Z reguły pacjent skarży się na złe samopoczucie, ból głowy, osłabienie apetytu, pogorszenie snu, dreszcze i lekki wzrost temperatury. To odpowiedź organizmu na wprowadzenie patogenu i jego aktywnego rozmnażania, ale tylko z tych powodów w celu ustalenia konkretnej choroby jest niemożliwa.

Granice i czas trwania fazy prodromalnej

Ogólnie definicja granic prodromalnego etapu jest często warunkowa. Trudno jest zidentyfikować okres prodromalny choroby, jeśli jest przewlekły i rozwija się powoli. Pomiędzy okresem utajonym a pojawieniem się pierwszych objawów choroby wciąż można śledzić granicę mniej lub bardziej jasno. Ale jak zrozumieć, gdzie to jest, jeśli jest to kwestia początkowych objawów, z jednej strony, a już wymówionych z drugiej strony? Często jest to możliwe tylko w analizie choroby po fakcie, kiedy już się skończyło.

Okres prodromalny to zazwyczaj kilka dni: od 1-3 do 7-10 lat. Ale czasami może wystąpić etap prekursorów, a następnie natychmiast po okresie utajonym, gwałtowny obraz kliniczny choroby rozwija się. Z reguły brak prodromalnego okresu wskazuje na bardziej surowy przebieg choroby. Jednak w przypadku niektórych chorób nie jest to typowe. Okres prodromalny kończy się, gdy ogólne objawy są zastępowane objawami charakterystycznymi danej choroby. W przypadku niektórych chorób zakaźnych okres protromanowy jest najbardziej zaraźliwy.

Szczególne przejawy okresu prodromalnego

W przypadku niektórych chorób ten okres charakteryzuje się charakterystycznymi objawami, które umożliwiają jak najszybsze rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia, co jest ważne w przypadku chorób zakaźnych. Tak więc, wiarygodne prekursory odry, nawet przed wysypką, są charakterystycznymi niewielkimi punktami na błonie śluzowej policzków, warg i dziąseł.

Przy wejściu do zakażenia mogą się zdarzyć zmiany zapalne. Taki punkt skupienia zapalenia nazywa się pierwotnym wpływem. Czasami węzły chłonne w miejscu zakażenia są zaangażowane w ten proces, a następnie mówią o podstawowym kompleksie. Jest to typowe dla zakażeń, które weszły w ciało poprzez gryzienie owadów lub kontakt.

Prodromalny etap w chorobach niezakaźnych

Chociaż ten etap jest bardziej wyraźny w procesach zakaźnych, można go również obserwować w chorobach o odmiennym charakterze. Niektórzy bandyci zawału serca, gdy dławica atakuje, białaczka, w początkowym okresie, w którym zmienia się komórkowa struktura szpiku kostnego, padaczka, przewidywana przez dezorientację i światłoczułość, wzrasta.