453 Shares 3752 views

Ketchup ze skrobią: przepis na zimę

Kup w sklepie możesz zrobić wszystko, czego chce serce, w tym ketchupy z różnymi dodatkami i składnikami. Ale czy zawsze jesteś pewny jakości i bezpieczeństwa sosów? Lepiej jest gotować w domu, a smak nie przyniesie do analogii sklepu. Oferujemy ketchup przepis z skrobi z pomidorów. Korzystając z opcji podstawy, w przyszłości możesz ją zmienić na swoje preferencje.

Jakie produkty będą wymagane?

Głównym składnikiem ketchupu jest oczywiście pomidory. Jeśli widzisz w przepisach dodatek innych warzyw (bułgarski pieprz, jabłka, śliwki, itp.), To raczej wolna zmiana na temat sosu pomidorowego. Więc przygotuj ketchup, który musisz podjąć:

 • 2,5 kg pomidorów (dojrzałe i mięsiste);
 • 0,5 kubków cukru granulowanego;
 • 1 łyżka. L. Sól morska;
 • 4 łyżki. L. Ocet 9%;
 • 2 łyżki. L. Skrobia ziemniaczana ;
 • 20 groszek czarnego pieprzu;
 • 1 łyżka. L. Ziarna kolendry;
 • 2 szt. Goździki;
 • Zioła suszone (bazylia, koperek, pietruszka, itp.) – według preferencji smaku.

Wymagany zapas

Przepis na keczup, który oferujemy ze skrobią na zimę, jest dość prosty i nie wymaga dużo czasu. Przed przystąpieniem do obsługi naczyń przygotuj dwa duże naczynia do gotowania z wyprzedzeniem, kilka misek, kadzi, żelazne sito do ścierania.

W celu utrzymania ketchupu na zimę banki są potrzebne. Muszą też zostać przygotowane z wyprzedzeniem. Dokładnie umyj szklany pojemnik i sterylizuj go przez kilka minut (przez 0,7 – 15 minut, 0,5 – 10 minut). Żelazo wystarcza na 1-2 minuty.

Etapy przygotowania

Ten przepis na ketchup ze skrobią w domu wyróżnia się podstawowym składem produktów i prostotą, szybkością gotowania.

 1. Dojrzałe pomidory należy myć i usunąć łodygi, a następnie pociąć – w przybliżeniu jak pokazano na rysunku.
 2. Umieścić pomidory w rondlu z grubym dnem i gotować przez ogień (średnio) przez około 20 minut. Należy pamiętać, że dodawanie wody lub innej cieczy nie jest wymagane!
 3. Powstałą parą mieszaninę należy przetrzeć przez sito żelazowe drobnymi komórkami. Korzystanie z mieszarki jest dopuszczalne, ale pierwsza opcja jest lepsza, tylko dlatego, że można oddzielać nasiona pomidorów od całkowitej masy.
 4. Następnie mieszaninę należy gotować przez długi czas lub przygotować ketchup ze skrobią. Przepis przyjmuje tę opcję. Gotuj przez około godzinę.
 5. Następnie dodaj pozostałe składniki i rozcieńcz w małej ilości soku pomidorowego (zimna).
 6. Ciepło ketchup przez kolejne 10 minut, a następnie napełnij puszki i rolkę. Owinąć je kocem i pozostawić aż do całkowitego ochłodzenia.

W tej klasycznej wersji ketchupu można dokonać własnych dostosowań. Na przykład w postaci dodatkowych przypraw lub, na przykład, czosnku, imbiru.

Ketchup w domu: przepis na zimę ze skrobią numer 2 (z bułgarskim pieprzem)

Opracowując proponowane połączenie podstawowych produktów, takich jak bułgarski pieprz, pomidory, ocet (ilość jest dostosowywana do smaku). Skrobia, z kolei, pomoże Ci uzyskać odpowiednią konsystencję, tak jak w sklepie. Całą resztę (przyprawy i przyprawy są tylko smakiem, ale nie lekceważ ich). Tak więc przepis na domieszany ketchup ze skrobią wymaga następujących składników:

 • 1 kg pomidorów dojrzałych, można nawet przegotować: to dobrze, jeśli jest to szczególny rodzaj mięsistych pomidorów z minimalną ilością soku i nasion słonecznika;
 • 0,5 kg pieprzu bułgarskiego (czerwony);
 • 5-10 ząbków czosnku;
 • 50 g cukru granulowanego;
 • 1-2 łyżki. L. Sole;
 • 20 ml 9% octu (lub naturalne jabłko, wino);
 • 1 łyżka. L. Skrobia ziemniaczana;
 • Do smaku przypraw (kminek, goździki, liście laurowe, pikantny czerwony pieprz i czarny, papryka, itp.).

Etapy przygotowania

 1. Pomidory muszą być dokładnie umyte, a następnie usunąć łodygi. Wytnij je na duże plasterki, dzieląc na 4-6 części. Możesz użyć wszystkich płynnych, które pozostają po najlepszych owoców przeszły do marynaty i pikle.
 2. Ketchup ze skrobią, przepis, którego oferujemy, polega na użyciu czerwonego pieprzu dzwonkowego, daje to nasycenie kolorem produktu końcowego. Owoce żółte i pomarańczowe są do zaakceptowania, ale cień tego zmienia się. Papryka powinna być również wypłukana i usuwana łodygi i wnętrza wraz ze zmianami.
 3. Warzywa wstawić do rondla i gotować na wolnym ogniu przez pół godziny. W takim przypadku należy zdjąć pokrywę.
 4. W trakcie gotowania zetknij 2-3 kadzie z miąższu i oddzielonym sokiem. Rzuć masę na sito i ostudź odrzuconą część.
 5. Po półgodzinie gotowania, warzywa powinny być gotowane i zamienione w jajek. Masę trzeba dokładnie wycierać przez sito żelazne w drugą patelnię z grubym dnem, w której będzie gotowany ketchup.
 6. Pokrój ząbki czosnku w małych kręgach i włóż x do domowej roboty gazy z przyprawami. Jest to wyróżniająca cecha, że ten przepis ketchupu zawiera skrobię na zimę. Wlać torbę do masy pomidora i kontynuować gotowanie na średnim ogniu.
 7. Po 20 minutach dodaj sól, cukier i ocet. Wyciągnij torbę z przyprawami, nie będzie już potrzebna.
 8. W misce ze schłodzonym sokiem pomidorowym wlać skrobię ziemniaczaną i wymieszać z widelcem aż do uzyskania jednorodności. Następnie wylej masę w partie do gorącego keczupu. Ostrożnie odnieść się do tego etapu: jeśli przesadzisz go skrobią, to ryzykujesz dostanie się galaretki. Proporcje w tym przypadku są ściśle indywidualne, podajemy przybliżony stosunek.
 9. Ketchup gotuje się około pięciu minut i wlać do sterylizowanych słoików, zwijać je pokrywami. Owiń je w ciepłą welon lub starą płaszcz i pozostaw tak długo aż do całkowitego chłodzenia.

Tajemnice dobrego ketchupu

Przede wszystkim pomidory. Jeśli chcesz ugotować dobry ketchup ze skrobią (naszą recepturą lub jakikolwiek inny), to powinny być najwyższej jakości. Oczywiście, najlepiej, gdy wychowałeś je w swoim własnym ogrodzie lub kupiłeś je na rynku. Pomidory powinny być dojrzałe, a czerwone, żółte i pomarańczowe odmiany są również do zaakceptowania, ale kolor ketchupu z tego cierpi.

Po drugie, wymagana gęstość. To odróżnia ketchup od zwykłego sosu pomidorowego. Można to osiągnąć na dwa sposoby: gotować lub używać naturalnego zagęszczacza – skrobi.

Po trzecie, stosowanie naturalnych konserwantów. Głównie jest to ocet, więc będzie dobrze, jeśli wybierzesz winogronę lub wino, a nie syntetyczne. Ponadto substancje zapobiegające powstawaniu grzybów pleśniowych, zawarte w cynamonie, goździkach, musztardzie, jabłkach. Dlatego też te składniki są dość często spotykane.

Takie ketchup ze skrobią, przepis, który podaliśmy, jest znacznie bardziej użyteczne niż jego odpowiednik sklepu. Zawiera wyłącznie naturalne składniki i może być bezpiecznie używany w menu dla dzieci.