455 Shares 1404 views

Prawnie – to … Własne oprogramowanie

Wielu z nas słyszało o takiej perspektywie jako „proprietary”. Mogli nazwać cokolwiek. , sterowniki i programy sprzętu. Jakim terminem, i że reprezentuje? Generalnie, słowo doszła do nas z języka angielskiego. W sensie ogólnym, „zastrzeżone” – produkt z licencją. A im bardziej wartość tego terminu omówimy poniżej.


Określenie „zastrzeżony”. wartość

Słowo „zastrzeżony” pochodzi od angielskiego słowa zastrzeżonych, co oznacza „prywatny” lub „zastrzeżone”. Termin ten jest używany do określenia czegoś „nie za darmo.” Czy jest to oprogramowanie lub sprzęt. Oznacza to, że oprogramowanie, na przykład, ma pewną licencję. Oczywiście, fakt, że korzystanie z licencjonowanego oprogramowania, będzie musiał zapłacić pieniądze. Aw niektórych przypadkach – dużo pieniędzy.

W przypadku urządzeń z słowo „własność” jest nieco inna. Termin ten jest zwykle wskazywane kilka unikalnych elementów wyposażenia scharakteryzowane przez konkretnego producenta. Na przykład, smartfony Apple przedstawienie wyjątkową i zastrzeżone złącze ładowania urządzenia.

Odpowiednie oprogramowanie (software)

Dla własnego oprogramowania traktowane są jako sterowniki dla niektórych urządzeń i oprogramowania. W przypadku kierowców, wszystko jest jasne – producent urządzenia wspiera działanie wszystkich funkcji urządzenia poprzez oprogramowanie jest zamknięte źródło. W zasadzie jest to poprawne. Nie wiadomo, jakie kłopoty może zrobić wszelkiego rodzaju naszych fanów kopać do komputera „żelaza” i programów, jeśli deweloperzy otwarty kod źródłowy. Ponadto, oprogramowanie dla urządzeń są zwykle za darmo. Warto kupić tę samą kartę graficzną i wsparcie techniczne w postaci kierowców będzie dostępna w sposób ciągły, o ile znaczenie tego.

nie takie proste z własnego oprogramowania. Wybitny przedstawiciel firm wykorzystujących opatentowaną licencji, to firma z Adobe Photoshop «wiecznego». Do korzystania z produktów firmy Adobe będzie musiał zapłacić poważne pieniądze. Microsoft nie daleko w tyle. Do korzystania z własnych systemów operacyjnych Windows 10, na przykład, mieć każdego roku zapłacić dużą sumę. Teraz jest to powszechna praktyka wśród głównych dostawców oprogramowania.

Plusy i minusy oprogramowania własnościowego

Aby lepiej zrozumieć własne oprogramowanie, trzeba porównać swoje wady i zalety. Zatem zaletą można przypisać takie momenty:

 • Bieżące wsparcie techniczne dla tego produktu.
 • Bardziej stabilne działanie w stosunku do wolnego oprogramowania.
 • Zagwarantowana brak złośliwych (wirusy).
 • Automatyczne aktualizacje oprogramowania.
 • Zastosowanie jakość wszystkich możliwości sprzętowych.

Były wszystkie zalety oprogramowania własnościowego. Teraz przychodzi minusem:

 • Znaczna suma płatności za licencję.
 • Prawnie protokoły urządzenia.
 • Uzależnienie od dewelopera.
 • Niezdolność do zmiany kodu źródłowego.
 • Ograniczenie dystrybucji oprogramowania.
 • Ograniczenie modyfikacji oprogramowania.

Jak widzimy, największą wadą jest zapłata licencji za korzystanie z takiego oprogramowania. Reszta minusy nie są istotne dla przeciętnego użytkownika. Dla takich użytkowników, „zastrzeżone” – jest to najlepszy wybór. O ile, oczywiście, pieniądze nie jest przykro.

własnościowe sterowniki

Są one również własności i sterowników urządzeń. W tym przypadku, „zastrzeżone” oznacza, że są one dostarczane przez producenta z zamkniętym źródle. Dokonywanie jakichkolwiek zmian w ich strukturze nie może być. Zazwyczaj te sterowniki są istotne dla systemów operacyjnych, przy użyciu oprogramowania open source. Zwłaszcza ten grzech uwolnić system „linuksopodobnye”. To oni zwykle używają własnych sterowników. Ubuntu na przykład używa epidemicznych i dostępności, i „zamknięty”.

Takie sterowniki pod Ubuntu są bardziej stabilne niż wolny. Nie jest to zaskakujące, ponieważ nikt „majstrować” w kodzie źródłowym. Ale, w przeciwieństwie do wolnych kierowców, użytkownicy „zamknięte” oprogramowanie trzeba czekać na nową wersję aktualizacji przez jakiś czas. W tym momencie mamy do wyboru: nowość lub stabilności.

zastrzeżony sprzętu

W przypadku urządzeń zastrzeżonych – to nie ma analogów. Zazwyczaj to słowo oznacza każdą „chip” z producentem. Na przykład, unikalny złącze. Również specjalne kształty takie złącza i wspiera konkretne protokoły, na przykład dane lub zarządzania energią.

Opatentowane złącza dla urządzeń „grzechu» firmy Apple. Mają wszystko zastrzeżone i „zamknięty”. Jeśli zdecydowałeś się połączyć, na przykład, do nielicencjonowanych iPhone ładowarką – urządzenie może nawet spalić. Takie urządzenia są zwykle wykonane wyłącznie w celu oderwania użytkownikom więcej pieniędzy. Oczywiste korzyści w zastosowaniu opatentowanych łączników nie są przestrzegane. Na szybkość transmisji danych lub devaysa stopy opłata nie jest naruszona.

wniosek

Teraz możemy w pełni zrozumieć, co się nazywa inteligentny słowo „własność”. Jest to produkt, który ma licencję i konkretnego właściciela. Zastosowanie takiego produktu bez zapłaty niemożliwe. Ponadto takie produkty (oprogramowanie i sterowniki) posiada zamknięty kod źródłowy i wprowadzić zmiany w swojej strukturze nie otrzymała żadnych środków.

Nasz mały program edukacyjny jest zakończona. Teraz można bezpiecznie wybierać pomiędzy zamkniętym i wolnego oprogramowania, znając wszystkie swoje wady i zalety. Słowo „zastrzeżony” Teraz wiemy.