627 Shares 2117 views

Katharsis – to znaczy z punktu widzenia psychologii?


Przetłumaczone z greckiego oznacza katharsis „oczyszczanie”. Początkowo koncepcja ta została wyznaczona emocjonalny wstrząs, który subiektywnie doświadczonych jak oczyszczanie wewnętrznego. Taki stan występuje w starożytnych widzów tragedii przeżywa los i śmierć bohatera. Katharsis – co to jest dzisiaj?

Katharsis jako uprawa

Pojęcie to odnosi się do ostrego negatywnych doświadczeń, verging w punkcie, gdzie nagle zmienia słup i zamienia się w pozytywne. Katharsis związane z wybuchem, burzy, burza emocji, które dotykają osoby. Zdawał się być wyczyszczone z jarzma negatywnych doświadczeń. Katharsis, którego wartość była postrzegana przede wszystkim w dziedzinie jest w stanie dać człowiekowi znaczący impuls. Żyjący nie są prawdziwe wydarzenia, a ich symboliczny obraz w sztuce, jednostka prowadzi się w tych wydarzeniach, i przechodzi przez odpowiednią emocji.

Katharsis w psychologii

Zwykle nie dać wyjście z naszych negatywnych doświadczeń – są przemieszczone i nadal gnębić nas w nieświadomości, co powoduje wiele dolegliwości bólowych psihosomatichskih. Z punktu widzenia psychoanalizy, wyzwolenie z choroby zależy od przejścia przez te emocje. Psychoterapia jest wskrzeszenie negatywnych wspomnień, w którym klient jest zanurzany w procesie i pozwala im przetrwać siebie. Zatem katharsis – to znaczy, że nie wzrośnie do nieba po wędrówki w podziemiach? Mężczyzna pracuje na negatywnym uczuciem tak długo, jak to będzie zwolnić całą energię psychiczną, że zawiera. Ta praca jest związana z bardzo silnym stresie, bo ludzie nie zawsze są gotowi przejść przez długo tłumionych emocji.

Katharsis – czyli w teorii Freuda

Sigmund Freud badał przypadek histerii i starał się wyeliminować objawy choroby nerwowej. W procesie, on stwierdził, że objawy mogą być utworzone w wyniku przemieszczenia silnych negatywnych uczuć do podświadomości. Zamiast pracować przez emocje, energia psychiczna miała na celu stworzenie bolesne objawy jak obrona przed świadomością głębokich, zapomnianych doświadczeń. Pacjent został umieszczony w hipnozie i „przeciągnięty” opresyjnych wspomnienia w sferę świadomości. Ładunek emocjonalny związany z pamięcią, został opracowany, nie było afektywne rozładowania. Negatywne uczucia zostały wypuszczone na wolność, objawy nerwicowe tak szybko zniknął, t. Aby. Oni nie są już potrzebne.

Tak więc, zanurzenie w traumatycznej sytuacji wyzwala emocje i związane z tym doświadczenie katharsis. Jaki jest warunek ten może zrozumieć, przypominając swoje uczucia po wzruszającym filmie, który spowodował wiele różnych emocji. Subiektywnie, może być doświadczane jako uczucie spustoszenia, smutku i zarazem łatwego szczęścia. Należy pamiętać, że aby stan się poprawił, a czasem trzeba pokonać wielkie trudności i silne napięcie.