193 Shares 3371 views

Jak zmienić płyn chłodzący: instrukcje krok po kroku, funkcje i zalecenia

Chłodziwo jest jednym z elementów nieprzerwanego i prawidłowego działania elementów silnika. Wcześniej czy później jest potrzeba wymiany cieczy chłodzącej w samochodzie. Każdy właściciel samochodu powinien wiedzieć, jak zmienić płyn chłodzący, przecież nie zawsze dostępne są środki na usługi STO.


Nie powinniśmy też zapominać, że nie wszystkie stacje są obsługiwane przez bona fide pracowników. Dlatego też, jeśli chcesz zrobić dobrze, najlepiej to zrobić samemu. Więc dziś odpowiemy na pytanie, jak zmienić płyn chłodzący.

Istnieje wiele rodzajów środków chłodzących dla pojazdu. Jednak jego wybór powinien być podejmowany z maksymalną odpowiedzialnością, ponieważ chłodziwo o złej jakości może doprowadzić do przegrzania silnika. I to stanie się globalnymi problemami z jednostką napędową.

Od kilkudziesięciu lat właściciele samochodów używali wody. Jednakże jego użycie miało kilka głównych wad:

 • Niski punkt wrzenia, który doprowadził do przegrzania silnika w gorące letnie dni.
 • Zamrażanie wody w 0 ° C, co powoduje wzrost objętości wody, co prowadzi do zniszczenia bloku.
 • Skalowanie na metalowych częściach.

Rodzaje

Aby pozbyć się takich problemów, możliwe było stosowanie środków przeciw zamarzaniu (płyn niezamarzający). Istnieje kilka typów:

 1. Środki przeciw zamarzaniu oparte na glikolu.
 2. Na bazie glikolu propylenowego.
 3. Tosol.

Wszystkie te płyny spełniają doskonałe funkcje do obserwacji temperatury silnika.

Warto pamiętać, że nie można mieszać tych cieczy. Korzystając z jednego z powyższych płynów chłodzących, możesz zawsze zapomnieć o problemach wrzących i zamrażających w silniku.

Dlaczego miałbym się zmienić

Do kontrolowania temperatury silnika potrzebny jest płyn chłodzący. Kiedy silnik pracuje, paliwo pali się. W tym przypadku wewnątrz butli znajduje się wysoka temperatura. W rezultacie energia cieplna rozgrzewa metalowe elementy silnika – tłoki, głowica cylindra, cylindry.

Dzięki przemyślanej instalacji chłodzącej ciecz gromadzi ciepło i przenosi ją do chłodnicy. Poza główną funkcją sterowania ciepłem i recyklingu z silnika do chłodnicy, chłodziwo ma dodatkowe funkcje. Ciecz jest również przeznaczona do smarowania pompy wodnej silnika. Wymiana chłodziwa wynosi około 50 000 km. Po osiągnięciu tego okresu tosol traci właściwości uwalniające ciepło.

Ponadto, zanieczyszczenia pojawiają się w chłodziwie, które przepływają przez cały system chłodzenia. Jeśli nie dokonasz odpowiedniej wymiany płynu chłodzącego, błoto zacznie zapychać kanały wody w silniku, co z kolei prowadzi do przegrzania silnika i kosztownych napraw.

Co przygotować do wymiany

Odpowiadając na pytanie, jak zmienić płyn chłodzący, konieczne jest przygotowanie:

 • Rękawice gumowe.
 • Pojemność odprowadzająca płyn chłodzący.
 • Zestaw kluczy.
 • Wiadukt lub winda.
 • Czysta woda.
 • Nowy płyn chłodzący.

Jak zmienić płyn chłodzący na VAZ-2107

Gdy kierowca podniósł najlepsze, jego zdaniem, czynnik chłodniczy, musisz dokonać wymiany płynu. Początkowo warto jechać samochodem do dołu, do podnośnika lub wiaduktu, kładąc koła pod kołami, koniecznie z anty-kickerami i ustawiając dźwignię biegów w pozycji 1. prędkości.

Następnie należy odłączyć zacisk "minus" od akumulatora. Jeśli pojazd ma dodatkową ochronę skrzyni korbowej, należy ją odkręcić, gdyż w niektórych przypadkach znacznie utrudnia odprowadzanie płynu chłodzącego.

Jak zmienić płyn chłodzący

 1. Przy kraniku chłodnicy jest zainstalowany przygotowany pojemnik do starego czynnika chłodzącego. Konieczne jest poczekać na pełne rozładowanie cieczy z chłodnicy.
 2. Następnie należy przesunąć zbiornik pod lewą stroną silnika i odkręcić śrubę spustową z bloku cylindrów. Aby uzyskać najlepszy efekt, otwórz pokrywę zbiornika wyrównawczego.
 3. Gdy cała ciecz z silnika została opróżniona, należy odkręcić wszystkie śruby spustowe.
 4. Aby prawidłowo zmienić płyn chłodzący, należy przeprowadzić płukanie. Do systemu należy wlać dobrze przegotowaną wodę. W starszych wersjach samochodów należy wylewać do chłodnicy i zbiornika wyrównawczego. W nowszych próbkach samochód jest wyposażony w grzejnik bez pokrywy, dzięki czemu wypełnienie jest wykonywane tylko przez zbiornik wyrównawczy.
 5. Po zalaniu wodą należy uruchomić silnik i pozostawić do uruchomienia przez 5-10 minut, aby spłukać system chłodzenia.
 6. Opróżnij wodę w ten sam sposób.
 7. Następnie wylej przygotowaną ciecz. Aby system nie miał powietrza, należy wlać dysze, które zbliżają się do chłodnicy. Ta metoda nadaje się do samochodów wyposażonych w chłodnicę z szyjką wlewu. Możesz również przejść do wzgórza, otworzyć osłonę chłodnicy i wyjść dobrze. Następnie można zamknąć wieczko.
 8. Jest inny sposób, który nadaje się do samochodów z grzejnikami bez pokrywy, potrzebny jest tylko asystent. Odkręcanie węża powrotnego, który jest odpowiedni dla zbiornika wyrównawczego, stopniowo wlać płyn do zbiornika. Gdy ciecz przechodzi przez wąż powrotu bez przerwy, będzie jasne, że system chłodzenia jest zapełniony. Konieczne jest założenie węża na zbiorniku i dodanie cieczy do niezbędnego poziomu.

Wymiana czujnika chłodziwa

Warto pamiętać, że w celu monitorowania stanu płynu przeciw zamarzaniu konieczne jest sprawdzenie działania czujnika temperatury płynu chłodzącego. Dlatego musisz wiedzieć, gdzie znajduje się urządzenie. W niektórych samochodach (na przykład VAZ-2114) zainstalowano dwa czujniki temperatury. Jedna wyprowadza temperaturę do tablicy przyrządów, a druga włącza lub wyłącza napęd wentylatora.

Przed zastanowieniem się, jak zmienić czujnik chłodziwa, musisz wykonać test. Przed wymianą płynu chłodzącego należy wykonać próbę elementu. Po włączeniu zapłonu strzałka temperatury wzrasta w górę – należy odłączyć złącze od urządzenia, a jeśli igła zacznie spadać, należy wymienić czujnik. We wszystkich pojazdach na elemencie cylindrycznym zainstalowany jest ten element kontrolny temperatury płynu chłodzącego.

Jak zmienić czujnik temperatury płynu chłodzącego silnik? Do tego potrzebujesz:

 • Spuścić chłodziwo z systemu.
 • Usuń zacisk "minus" z akumulatora.
 • Odłączyć złącze od czujnika.
 • Używając klucza, odkręć czujnik i wkręć nowy.
 • Następnie podłącz przewody do czujnika.

To kończy procedurę wymiany czujnika.