832 Shares 1101 views

Kifoskolioza od kręgosłupa piersiowego: Rodzaje i leczenie

Kręgosłup, jeśli jest dobrze wykształcona, ma niewielki krzywych naturalnych. Patrząc z boku klatki piersiowej i krzyżowego pochyla się do tyłu, aw szyjnego i lędźwiowego – do przodu. Ze względu na tę strukturę, kręgosłup jest w stanie wygiąć i wchłonąć. Istnieją jednak przypadki, w których przy urodzeniu lub później, czas jest zakrzywiona postawa, łuk kręgowy odbiega od normy. I mogą wystąpić zmiany na kilka sposobów. Takie odkształcenie jest cięższy i trudniejszy do wyleczenia. Najczęstszym kręgosłup piersiowy kifoskolioza wśród podobnych patologii.

Co jest kifoskolioza

Kifoskolioza – patologicznym zaburzeniem które charakteryzuje się krzywizną grzbietu w dwóch płaszczyznach, w tym samym czasie W przodu i do tyłu oraz poprzecznym, to jest 2 – choroby skoliozy i kifozy – łączą się ze sobą.

Kifoskolioza najbardziej wrażliwych nastolatków. Według statystyk, to patologia jest 4 razy częściej u chłopców niż u dziewczynek. Jeśli kifoskolioza piersiowym kręgosłupa jest postrzegana u dorosłego, oznacza to, że krzywizna nie została wyleczona w okresie dzieciństwa i stopniowo, wraz z rozwojem skoliozy i kifozy przeszedł deformacji kręgosłupa.

przyczyny

Podstawą choroby na podstawie następujących powodów:

Osłabienie mięśni pleców. Jeśli fizyczny rozwój dziecka odbywa się w niewystarczającym stopniu, mięśnie nie są w stanie dostosować się do zwiększenia wzrostu kręgosłupa, co może prowadzić do modyfikacji kręgami się z deformacji kręgosłupa.

siedzący tryb życia. Curved postawa przy stole, wraz z brakiem ruchu prowokuje początek procesu skrzywienia kręgosłupa.

Problemy związane z problemami społecznymi i psychologicznymi. Schylać często rozwija się na tle świateł próbując chronić organizm przed czynnikami zewnętrznymi. Często problem jest związany z wysokim wzrostem, przeciążenie emocjonalne, stałym wpływem innych.

Duży ćwiczenia. Nadmierne obciążenie zasilania mięśni piersiowych przy braku dobrze rozwiniętego aparatu mięśniowego svyazochnogogo może spowodować Stoop u młodzieży i zrobić zatopiony pierś.

Nierównomierne obciążenie na różnych częściach ciała. Niektóre ćwiczenia sportowe rozwijać tylko jedną grupę mięśni bez wpływu na pozostałe, co może prowadzić do deformacji kręgosłupa w konkretnym kierunku.

Oprócz powyższego, spust kifoskolioza kręgosłupa piersiowego może czynniki, takie jak stres psychologiczny oraz uraz i chirurgii kręgosłupa, choroby układu mięśniowo-szkieletowego (CP, polio, martwica kostno-chrzęstna, guzy).

Przyczyny tej choroby mogą być związane ze złym prenatalnego rozwoju dziecka, a także do prowadzenia dziedziczna.

klasyfikacja

W zależności od przyczyn, które spowodowały chorobę, rozróżniać rodzaje choroby.

Wrodzona kifoskolioza. Związane z nieprawidłowym tworzeniem poszczególnych kręgów i powstawania lub zrośnięty dodatkowych żeber. Choroba ta zwykle można wykryć u dzieci w wieku od 6 miesięcy i we wczesnych stadiach rozwoju, to jest łatwe do wyleczenia.

Dziedziczny kifoskolioza. Charakteryzuje się tym samym znakiem rozwoju wielu pokoleń i jest dziedziczona w rodzaju dominującej.

Nabyte kifoskolioza. Wydaje się, ze względu na niewłaściwe postawy, stres psychologiczny, urazach i zabiegach chirurgicznych na kręgosłupie, niektórych chorób układu mięśniowo-szkieletowego.

Idiopatyczne kifoskolioza. Ta diagnoza powinna być wykonana w przypadku, gdy przyczyną skrzywienia kręgosłupa nie może dowiedzieć. Najbardziej powszechna forma idiopatycznego rozwija się skolioza młodzieży w stadium szybkiego wzrostu (11-15 lat).

Im bardziej niebezpieczna choroba

Kifoskolioza piersiowego kręgosłupa nieleczone, może negatywnie wpływać na funkcjonowanie narządów wewnętrznych, zwłaszcza układu oddechowego. W przypadku naruszenia ruchomość klatki piersiowej płuca są w zmniejszonej objętości, układu wzrasta obciążenie mięśni, nie ma wystarczającej wymiany gazowej w konsekwencji obniżenia poziomu tlenu we krwi. W rezultacie, do płuc, a nawet niewydolności serca.

Patologiczne zmiany w kręgosłupie spowodować trwałe przekrwienie jego struktur, jak również okolopozvonkovyh mięśnie. Kifoskolioza często prowadzi do choroby zwyrodnieniowej dysku międzykręgowego, formowania występów przepukliny i to wyzwalacz dla rozwoju chorób neurologicznych.

Ponadto kifoskolioza może spowodować uszkodzenie układu moczowo-płciowego.

objawy

Kifoskolioza główne cechy to:

  • slouching podczas siedzenia i chodzenia;
  • bóle rysunek w mięśniach szyi i pleców;
  • ból w plecach, zwłaszcza po długim pobycie w jednym miejscu;
  • zawroty głowy, osłabienie i zmęczenie;
  • ból serca, zaburzenia rytmu serca;
  • duszność wysiłkową duże.

Ostatnim etapem choroby charakteryzującej odkształcenia klatki piersiowej i miednicy. Pacjent jest zakłócony koordynacji ruchów, które mogą prowadzić do utraty sprawności ruchowej.

diagnostyka

W przypadku podejrzenia o krzywiźnie grzbietu powinien złożyć wizytę Trauma Ortopedycznego, w niektórych przypadkach, może potrzebować pomocy neurologa. W celu ustalenia diagnozy „kifoskolioza” zapewnia przede wszystkim specjalista egzamin zewnętrzny ocenia stopień i charakter krzywizny, kontroluje siły układu mięśniowego, odruchy i wrażliwość skóry.

Jeśli podejrzewasz, że odkształcenie jest rentgenowskie kręgosłupa w różnych projekcjach. Dla dokładniejszego rozpoznania czasami konieczne jest uciekanie się do takich technik kontroli, takich jak CT i MRI.

stadium choroby

Kifoskolioza od kręgosłupa piersiowego 1 stopień. Towarzyszy lekkim przesunięciem bocznym i lekkim skręcie. Kąt nachylenia w tym przypadku nie przekracza 55 °.

Kifoskolioza od kręgosłupa piersiowego 2 stopni. W tym przypadku, spin ma bardziej oczywistego skrzywienie boczne i skręcanie.

Kifoskolioza 3 stopnie. Charakteryzuje się zmiany odkształcenia klatki piersiowej i formowania garbu żebra.

Kifoskolioza 4 stopnie. Ma to miejsce nie tylko skrzywienie kręgosłupa i klatki piersiowej, ale kości miednicy.

Na podstawie charakteru przesunięcia bocznego kręgosłupa odizolowane lewostronne i prawostronne kifoskolioza piersiowego kręgosłupa.

Sposoby leczenia

W zależności od etapu rozwoju kifoskolioza uciekają się do konserwatywnego i chirurgicznego leczenia.

Zwykle początkowe etapy krzywizny także podatne na leczenie zachowawcze. Jednym z głównych obszarów profilaktyki i leczenia zachowawczego kifoskolioza -lechebnaya wychowania fizycznego. terapia ruchowa w kifoskolioza piersiowego kręgosłupa jest użycie serię specjalnych ćwiczeń mających na celu tworzenie i wzmocnienie układu mięśniowego, a także relaks i rozciąganie konkretnych grup mięśniowych. Wszystko jest dobierane indywidualnie przez lekarza prowadzącego.

Ćwiczenia kręgosłupa piersiowego kifoskolioza powinny być prowadzone pod nadzorem instruktora terapii ćwiczeń, ze względu na poprawność ich działania zależy od skuteczności środków terapeutycznych.

Oprócz ćwiczeń, jako leczenie zachowawcze dla pacjentów przepisywany noszenia gorsetów ortopedycznych naprawczych, fizjoterapia, akupunktura, fizjoterapia, masaż, przeciwbólowych i leków przeciwzapalnych.

Sposób chirurgiczne stosowane w bardzo poważnych deformacji (kifoskolioza stopień kręgosłupa piersiowego 3 i 4). W takim przypadku przeprowadza operację kością z tworzywa sztucznego lub ośrodek chirurgicznej korekcji endocorrector. Ostatnia opcja jest najczęściej używany. Jego istota polega na utrwaleniu kręgosłupa poprzez struktury metalu, który jest prezentowany przez jego fizjologicznych krzywych. Po takim zabiegu, pacjenci wymagają długotrwałej rehabilitacji.

środki zapobiegawcze

W celu kontroli i zapobiegania rozwojowi patologii kręgosłupa muszą stosować się do pewnych zasad:

• spać na twardym materacu. Gdy ta jest uważana za najlepszą postawę snu na plecach, a nie na jego stronie.

• Podczas przenoszenia torby nie można załadować tego samego ramienia. W tym przypadku lepiej wybrać plecak, że ładunek jest rozmieszczony równomiernie.

• Aby wyposażyć miejsce pracy tak, aby pomogły zachować prawidłową postawę.

• Gdy skłonność do kifoskolioza przeciwwskazane podnosić ciężary, skakać i stanąć na jednej nodze.

Kifoskolioza – bardzo nieprzyjemna choroba, która powoduje znaczny ból i może być obarczona poważnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest, aby zapobiegać powstawaniu i rozwojowi tej choroby. Jeśli objawy nadal dały o sobie znać, nie powinien być opóźniony, szukać profesjonalnej pomocy potrzebne natychmiast.