640 Shares 1348 views

Shark Bull jest jedynym rekinem żyjącym w słodkiej wodzie.

Tępy rekin lub byk rekina to absolutnie niepowtarzalne stworzenie, które może powodować przerażenie, nawet jeśli ponad połowa ludzkich ofiar przypisywana jest przedstawicielom tego gatunku. Był to rekin byków, albo, jak się nazywa inaczej, głowica tubki – jeden z najbardziej agresywnych drapieżników żyjących w oceanie – służyła jako prototyp potwora z filmu "Szczęki".

Ponadto jest to jedyny jeden z 43 gatunków rekinów, które mogą czuć się dobrze zarówno w słonych, jak i słodkich wodach (na przykład jeden z przedstawicieli tego gatunku widział 4000 km przed Amazonką w Ameryce Południowej).

Jaki jest tajemnicę zdolności byka rekina do zamieszkania w słodkiej wodzie?

Dla większości rekinów stężenie soli we krwi jest takie samo, jak w wodzie morskiej. W przypadku tępych drapieżników między innymi jest to tylko 50%, co powoduje, że w świeżym otoczeniu duży odpływ wody przez skrzela i wypłukiwanie chloru i sodu z organizmu ryb.

Ten rekin jest uratowany przez gruczoł boczny, wątrobę, nerki i skrzela, które są zdolne do gromadzenia, a następnie wydzielają niezbędny sód i chlor, który utrzymuje równowagę soli i wody, a tym samym ułatwia adaptację w słodkiej wodzie.

Naukowcy przy okazji zwracali uwagę na fakt, że młodzi ludzie częściej spotykają się w słodkiej wodzie, a dorośli pływają tu, głównie w celu uzyskania potomstwa, ponieważ ta taktyka pomaga przetrwać młodym zwierzętom.

Co wygląda na rekina byka?

Wędzony rekin sprawia wrażenie nieusuwalnione tym, którzy się z nim spotkali. Ma duże ciało, podczas gdy samice są znacznie większe niż mężczyźni i mogą mieć długość 4 m, a ich młodzieńcy rosną, głównie do 2,5 m. Waga tego rekina może być określana jako uparty – 300 kg!

Kończyny, podobnie jak wszyscy jego krewni, tors drapieżnika kończy się masywną głową, z tępą, szeroką kufą i, oczywiście, przerażającymi szczękami.

Zęby naszego "piękna" są doskonale przystosowane do wykrawania wszelkich powierzchni, nawet powłoki żółwia. Są bardzo ostre, mają trójkątny kształt o mocno zagiętych krawędziach i są zagięte wewnątrz. Nawiasem mówiąc, gdy tylko zęby zginą, nowe urządzenie do morderstwa rośnie na jego miejsce.

Rekin jest pomalowany na szaro-niebieskim kolorze, a brzuch jest lekki, prawie biały.

Gdzie mieszka żywy rekin?

Głównymi siedliskami rekina-byka są przybrzeżne, ciepłe i umiarkowanie głębokie wody półkuli południowej (w przybliżeniu 30 do 150 m głębokości). Jego dom to Atlantyk, Pacyfik i Ocean Indyjski.

Lepiej byłoby jednak nazywać tych myśliwych migrantami, ponieważ w poszukiwaniu pożywienia potrafią pływać w rzekach, a nawet w niektórych jeziorach, gdzie czasem żyją przez kilka lat. Amazon, Potomac, Mississippi, Brisbane, Ganges i Brahmaputra mogą być kierowane do rzek ukochanych przez rekiny. Nieparzysty rekin był także spotkany w Jeziorze Nikaragui (Ameryka Środkowa), gdzie przez dłuższy czas uważano go za gatunek endemiczny, a także w innych zbiornikach słodkowodnych o dostatecznej głębokości (nie mniej niż 30 m).

Nawiasem mówiąc, ten przedstawiciel klasy ryb chrzęstnych jest najczęstszym rodzajem rekinów znanym na całym świecie.

Cechy życia byka rekina

Shark-bull stał się znany z jego nieprzewidywalnie agresywnych zachowań (przez co ma swoją nazwę) i jest uważany za jedną z najbardziej niebezpiecznych ryb drapieżników dla ludzi. Nawiasem mówiąc, to męskie osobniki szczupłych rekinów, które słyną ze swojej agresywności. Oczywiście wynika to z faktu, że mieszkają w miejscach, gdzie można spotkać dużą liczbę pływaków lub miłośników sportów wodnych.

Pomimo częstości występowania tych ryb, nadal istnieją niejasne momenty w ich zachowaniu i cechach życia. I dobrze wiadomo, że jest to najbardziej uspołeczniony rodzaj wśród waszego rodzaju. Czasami rekiny byków są polują na parę lub małe grupy, w których samice wyraźnie dominują u mężczyzn, chociaż najczęściej, jak większość kongenerów, wolą samotność.

W poszukiwaniu pożywienia, nie próbując znaleźć miejsca na ryby, rekin-bull wchłania wszystko, co przychodzi do niej po drodze. Może atakować zarówno delfiny, jak i nawet tygrys lub niesławne duże białe rekiny. Przyciąga kraby, langusty, skorupiaki, wszelkiego rodzaju ryby i padlina morska.

Powielanie szczupaków

Płodność płciowa opisywana rekinem osiąga 10-15 lat (przy średniej długości życia wynoszącej do 28 lat). Sezon hodowlany ukazuje się w ostatnim miesiącu lata i na początku jesieni. Ten gatunek rekinów jest żywy, ponieważ samice przenoszą zapłodnione jajka przez 10-11 miesięcy w swoim ciele, aż dojrzewają.

W swoim środowisku rekin jest dominującym drapieżnikiem, a zatem nie ma wrogów, których nie można powiedzieć o potomstwie, co znajduje odzwierciedlenie w osobliwości reprodukcji tej ryby. Tak więc, w przypadku rzeźb w rzepakach słonych zwykle zbierane są ogromne stada kobiet w ciąży, a każda produkuje od trzech do trzynastu smażonych, których długość ciała nie przekracza co do zasady 60 cm. Mamusie natychmiast zostawiają kotów na łaskę losu, a więcej na ich temat Nie przejmuj się. Ale, jak już powiedziano wcześniej, w zbiornikach słodkowodnych, rekiny zmuszone są walczyć o własne życie ponad szanse przetrwania.

Dummy rekiny są niebezpieczne dla ludzi

Rekiny często atakują zwierzęta, które przyszły do podlewania, a także osoby, które straciły czujność. Atakuje z błyskawiczną prędkością, natychmiast uderzając ofiarą z nóg.

Szczególnie niebezpieczne są te ryby rano i wieczorem, kiedy nadejdzie czas ich polowania. Dlatego ludność żyjąca wzdłuż rzek, gdzie spotyka się rekina, spełnia surowe zasady bezpieczeństwa:

  • Nie można przejść do wody jeden po drugim;
  • W mętnej wodzie (mianowicie, że rekiny lubią polować na niego) niebezpieczne jest pływanie, zwłaszcza po deszczu, który spada z pola w pobliżu;
  • Daleka pływanie może również zakończyć się tragicznie.