372 Shares 3428 views

Igrzyska Olimpijskie w Moskwie w 1980 roku: ceremoniach otwarcia i zamknięcia. Wyniki Olimpiady

W 2017 roku oznacza to 37 lat, ponieważ Związek Radziecki przejął ich ziemię olimpiadzie. W Moskwie i na świecie wydarzenie spowodowało szeroki rezonans. 19 lipca 1980 o 16 rano czasu moskiewskiego na nowym stadionie „Łużniki” brzmiał znajomo Moskali i mieszkańcy innych krajów dźwięk. Głosów kuranty na Spasski Tower. Za nim „żywe” głośniki: majestatyczna muzyka Uroczysty Uwertura Dymitr Szostakowicz podburzyli uczucia ludzi. Dlatego został złożony sygnalizuje początek ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk XXII.


Tuniki, togach, rydwany

Tradycja dużych, złożonych zawodów sportowych ma swoje korzenie w starożytnej Grecji. Od 776 pne. e. od 394 AD. e. Olympia sanktuarium odbyła 293 Najważniejszymi Hellenic krajowych festiwalach. Nowoczesne kontynuacją dobrych inicjatyw możliwe dzięki inicjatywie Francuza, odznaczył się w tętniącym życiem działań społecznych pod koniec XIX. Jego nazwa – Per De Kuberten. Pierwszy po wznowieniu gry letnich odbyły się w Atenach w kwietniu 1896 roku. Następnie regularnie odbywają się co cztery lata, z wyjątkiem czasu globalnych kataklizmów. Czekali na skrzydłach i XXII Igrzysk Olimpijskich. W Moskwy, radość stoi 19 lipca 1980 na ogromnym stadionie „Łużniki” arenę przyszedł „starożytnych Greków”: proste kobietami i mężczyznami w togach i tunikach.

Towarzyszył im „antyczny” dwukołowym wozie zaprzężonym w cztery konie każdy. Był to hołd dla dawnej ziemi Hellas wiecznego ducha Olimpiady. Mówi się, że podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia () części akcji było Wschód stoisku. Czapki, koszulki sukienka, flagi w rękach wolontariuszy uformowano obrazów tematycznych, niekiedy dość skomplikowane (wykres 174).

Proces życia „malowanie” wyglądały jak fale morza: fale toczenia i wycofał się, tworząc kontury Aten Kremla radzieckiego godła, maskotka cud dzieje. Moskwa 1980 zmieniła się znacząco. Discovery był ekscytujący czas, do którego kraj był sześć długich lat. Fakt, że Związek Radziecki będzie gospodarzem wielkiej imprezy sportowej, to stał się znany w 1974 roku. Warto zauważyć, że ze względu na ceny emisyjnej prawo do otrzymania walczył tylko dwa miasta: Moskwa i Los Angeles (USA). Mówią, że miasto Montreal (Kanada), którego gospodarzem XXI Letnie Igrzyska, aby wyjść z długu przez ponad trzydzieści lat!

Krótko o symbolice

Ostateczne głosowanie pokazało, że wygrał „Mój drogi, mój złoty kapitału Moskwa …”. Głowa państwa, Leonid Breżniew, wątpliwości: Czy moskiewskiej olimpiady, czy iść na tych wydatków, łatwiej jest zapłacić niewielką opłatę karną i przesunąć „w kierunku”? Zdecydowaliśmy się nie poddawaj się: Sport – symbol pokoju. I Związek Radziecki zawsze opowiadał się za zapewnienie, że karabiny milczały, a lód „na zimno” wojna między dwoma mocarstwami – Związek Radziecki i Stany Zjednoczone – stopniał. Budowa specjalnych obiektów rozpoczął w 1976 roku.

Jednocześnie musiała upewnić się, że pojawił się godny maskotek olimpijskich. 1977-szy prezenter „w świecie zwierząt,” Wasyl Pieskow, zaproponował widzom wybrać zwierzę, którego obraz będzie stanowić podstawę magicznego elementu, który może przyciągnąć uwagę każdego i wszystkich, będzie ulubieniec publiczności. Osiemdziesiąt procent respondentów głosowało za niedźwiedzia. On ustąpiła laurach takich kandydatów jak koń, pies, żubry, łosie, pszczoła, orzeł, koguta.

Został ogłoszony konkurs All-Union dla najlepszego obrazu niezdarny. Napastnik złamał śmiesznego misia z pasem pierścieni olimpijskich, stworzony przez artystę Viktorom Chizhikovym. Później uroczy Misha naprawdę lubiany i zapamiętane cały świat. Autor innego nadrzędnego charakteru, który wzbogaci Olimpiadę-80 (sylwetka Kremla Spasski Tower, suma tras biegowych, zwieńczona pięcioramiennej gwiazdy) był studentem Szkoły Stroganov Vladimir Arsent'ev. Wszystkie te i wiele innych szczegółów można sklasyfikować jako przyjemnych chwil przygotowań. Brakujące lub inne, w tym o charakterze politycznym.

Bojkot sześćdziesiąt pięć

Tuż przed latem, kiedy Związek Radziecki spodziewać moskiewskiej olimpiady, na wniosek rządu afgańskiego wojska radzieckie weszły piaski kraj i dzikie skały (1979). Natychmiast następuje w następujących etapach (uważa się, że są one nieco podobny do obecnych protestów i sankcji): prezydent USA Dzhimmi Karter wyszedł zdecydowanie za wprowadzeniem sankcji gospodarczych i bojkotu Igrzysk Olimpijskich. Wezwanie do zakłócić imprezę był wspierany przez 65 członkowskich, wśród nich – Monako, Liechtenstein, Somalii i innych.

Podczas otwarcia igrzysk przybyło dwudziestu czterech krajów w Afryce, które ostrożnie przyjął zaproszenie. Międzynarodowy Komitet Organizacyjny nie zaprosić Iran, gdzie rewolucja ucichł ostatnio. Sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim (Austria) publicznie wypowiedziane słowa, które oznacza coś w stylu: „moje stopy w den socjalistycznej nie będzie.” To nie wszystko. Wystąpiły problemy z tempem budowy infrastruktury. W marcu 1980 roku „uznano – do łez”: gotowy do przyjęcia było 56 z 97 planowanych projektów.

Główny stadion „Łużniki”, wioślarstwo kanał w Krylatskoye Ostankino tv radio minął miesiąc przed otwarciem! Dziś wielu uważa, że port lotniczy „Szeremietiewo” International Trade Center na Krasnopresnenskaya nasypu, „Kosmos” hotel zawsze były. Ale są one zbudowane tylko 37 lat temu, bo do nas przez burze i przeszkody wrogowie pospieszył Olimpiadę-80.

jest to ciekawe drogę do Moskwy, słynnego greckiego ognia. biegaczy przekaźnikowych, mające na celu dostarczenia go do miejsca przeznaczenia, rozpoczął miesiąc przed otwarciem, 19 czerwca 1980 r. Latarka świeci na Olimp. Długoterminowa „kapłanka”, odbiera i wysyła płomień olimpijski (1980 nie był wyjątkiem – główne akty postaci były dobrze znana aktorka Maria Moskoliu) wytwarzany kapliczkę przy użyciu lustra wklęsłego (Lens). Sun ciepło przekształcane do otwartego ognia, dał studentowi płomienia University of Athens Atanasisu Kozmopolusu.

Biegacze baton, mające na celu przekazać pozdrowienia dla spalenia Grecji, oglądanym przez tysiące ludzi z różnych krajów i narodowości. Gorąco, a jednocześnie tame powodzeniem pokonał 5000 kilometrów.

środki podjęte

Podobnie jak wielu zwykle kołysała się na dnie igrzysk! W Moskwie, największe miasto w Europie, pustych ławek arenach znaczenia. Jednak nie wszystko jest takie proste: nie wszyscy zaproszeni i którzy zostali zaproszeni – nie wszystkie odpowiedzi! Może rozważyć w tym iw innych sytuacjach.

Widzów. Jak wiadomo, stoi duża arena sportowa „Łużniki” w dniu otwarcia igrzysk zostały wypełnione po brzegi (pojemność 103 tysięcy osób). Niektórzy ludzie uważają, że do tego nie było łatwe: wielu obcokrajowców przeszły (lub nie kupować) dokument o dopuszczenie do stadionu. Organizatorzy zdecydowali i sprzedawane bilety za 30 centów do obywateli, którzy pragną kraju (oczywiście, z obejściem MKOl). Wszystko poszło jak to możliwe: zatłoczone stadion grzmiał „jakby trzęsienie ziemi przyszedł falę!”

„Sponsorzy”. Czasami wydaje się, że koncepcja ta jest doprowadzana do naszego słownika jest Igrzysk Olimpijskich w Moskwie. 1980 roku obiecał obfite żniwo na „import” inwestorów. Obiecują złote góry w formie rekompensaty z tytułu kosztów związanych z organizacją gier. Ze względu na bojkot jakiejś „rzeczy mgły”, inni zmniejszone inwestycje. Według wspomnień czele Komitetu Organizacyjnego Ignatiya Novikova całkowicie dotrzymała słowa tylko firma „Adidas” (Niemcy). Plotka głosi, że „firmachi” byli przerażeni, aby zobaczyć jak big-name koszykarz Siergiej Biełow, który był zaufanym zapalić ogień XXII Olimpiady, biegnie do miski z lakierowanych desek trampki konkurencji. Sportowiec wyjaśnił to śliska nawierzchnia drogi, które wykorzystały wzbogaconej buty.

Sklepów. Ile pogłoski zrodził Letnich Igrzysk Olimpijskich! Moskwa (i prawie wszystkie z ZSRR) w 1970 roku nie głodować: produkty nie różniły się „różne kapitalistyczną”, ale były naturalne, proste, użyteczne. Niektóre ubolewał, że nawet gumy do żucia (ona uważane za szkodliwe). Zrobili się za niedociągnięcia. Obywatele pasożyty, alkoholików i inne osoby niewiarygodne poszedł za sto pierwszym kilometrze Moskwy, tak aby nie zepsuć ogólny odbiór obrazu.

Pogoda. Dlaczego został otwarty w lipcu 80 olimpiadzie? USSR – ogromny kraj, który ciągnie się przez wiele stref klimatycznych. W stolicy, gdzie częste opady, najbardziej słoneczne dni w środku lata. Obliczanie uzasadnione.

Pozdrowienia z kosmosu

Czterdzieści minut przed przybyciem Breżniewa, ignorując zakaz podbiciem prezydenta Cartera flaga America, American Dan Patterson (21) uruchomił flagę amerykańską. Mówią, że on i jego 88-letni rodak Nick Paul żałował, że gry będą sportowcy z ich kraju. Święto nie osłabła. Przejście zaczął sportowców z delegacji greckiej, zakończone – ze Związku Radzieckiego.

Pomiędzy nimi maszerowali posłańców 16 drużyn narodowych: Andora, Australia, Belgia, Wielka Brytania, Holandia, Dania, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, Portoryko, San Marino, Szwajcarii. Można go nazwać hymn Internazionale Olimpiada.

W Moskwie na arenie „Łużniki” podczas ceremonii uczestnicy jednocześnie uwalniane do nieba 5000 gołębi. Użyj ptaków do podobnych odkryciach zakazanych po strasznym wypadku. 1988, Seoul, ptak poleciał i nasycony na brzegu kubka. Biedne dusze spalone kiedy wybuchł pożar Olimpiady. Kto by pomyślał, że żywe maskotki olimpijskie umrzeć tak śmiesznie?

Ale wracając do tematu. W dniach lipca Universe warstwowe statku kosmicznego „Sojuz-35” z kosmonauta Valeriem Ryuminym i Leonidom Popovym na pokładzie. Ich pozdrowienia dla uczestników i publiczności widoczne na dużym ekranie. Pan Maykl Killanin, przewodniczącego MKOl (Międzynarodowy Komitet Olimpijski). Nikt nie wiedział, że na krótko przed weteran Olimpiada zrezygnował. Dał głos pozdrowić Leonida Breżniewa. Sekretarz generalny Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego ogłosił Olimpiada otworzyć w Moskwie.

Dopiero po jego słowach do grupy nośników świadczonych Olympic flag i dwudziestu dwóch zawodników były blisko, trzymając białe gołębie. ptaki świata miał odlecieć w Moskwie po niebie flagi świadomości, w przeddzień przybycia pochodni olimpijskiej na arenę. Przyniosła sportowiec Wiktor Saneev. Pobiegłem z pochodnią na bieżni, tworząc coś w rodzaju zwycięstwa kolanach i dał cenny obciążeń mistrz 1972 olimpiadzie Sergey Belov. Sportowiec wysoki (190 cm) jak „poleciał” na pokład przez fale morskie prawo człowieka do kubka, aby uroczyście zapalić płomień olimpijski.

Wszystkie zapisy swoich dumnych nazwach

Tańce narodów Związku Radzieckiego, akrobacje – to był triumf dobroci i pokoju, triumf piękna i potęgi ZSRR, dla którego przyszedł napięte dni zawodów. Wyniki konkursu są następujące. zespół ZSRR zdobył 80 złotych, 69 srebrnych i 46 brązowych medali, zdobywając nieoficjalny liczbę drużyn. Oto imiona bohaterów Wiktor Krowopuskow (szermierka), Jurij Siedych (rzut młotem), Alexander Starostin (pięciobój nowoczesny), Tatiana Kazankin (biegacz), Alexander Melent'ev (strzałki), Nellie Kim (gimnastyk).

Pływak Władimir Salnikov pierwszy stał się trzykrotny mistrz olimpijski w historii radzieckiego sportu. Aleksandr Ditiatin uznane jako jedyny gimnastyczka w świecie, o medal we wszystkich ćwiczeniach, które zostały ocenione przez sędziów. I to tylko ułamek osiągnięciach radzieckich sportowców. Zabrali „złoto” prawie wszystkich rodzajów zawodów, w tym siatkówka, piłka wodna, koszykówka. (Piłka nożna, boks i wioślarstwo pozostawiała wiele do życzenia).

Nawiasem mówiąc, trzy-time Mistrzowie olimpijscy zostały nazwane Rica Reinisch, Barbara Krause Karen Mechuk (pływak, GDR), Parfenovich (kajakarz, ZSRR). (! Po 28 latach) siłownia weteran Nikołaj Andrianow okazały się: „Kto chce, zrobi” – i zdobył dwa złote, dwa srebrne i jeden brązowy medal. Tę samą godność przyniósł nagrody domów w NRD, Inessa Dirs (pływanie).

Każdy słyszał to nazwisko gimnastyczka Nadia Comaneci (Komenech) Rumunia (2 złote, 2 srebrne medale). Występowała po poważnej kontuzji pleców, pokazujący przykład wytrwałości i męstwa. Dwa „złota” i jedno „srebro” był gimnastycy Elena Davydova, Aleksandra Tkacheva Sergei Koplyakova pływakiem. Wybitny Natalja Szaposznikowa (dwa medale złoty i dwa brązowe).

Krytycy próbowali „boo” wyniki, twierdząc, że Olimpiada odbyła się w przypadku braku silnych konkurentów z krajów bojkotu imprezy. Ale nie, wszystkie wygrane były zasłużone i znaczące. Intensywność walki szaleje. 74 rekordy olimpijskie włączone 36 wyższa niż na świecie. Kraj i świat zapamięta 1980 na dobre. Igrzyska Olimpijskie w Moskwie sowiecki impregnowane duchu równości i braterstwa, nie będzie więcej niż kiedykolwiek.

Godzina pożegnania

Tymczasem ostateczne zamknięcie Igrzysk Olimpijskich. Uroczystość odbyła się w dniu 3 sierpnia 1980 r. Podczas igrzysk sportowcy z różnych krajów, fani stali się jedną wielką rodziną. To było oczywiste: zdolności człowieka są świetne. Mających na celu pokojowe sportowego zwycięstwa, oni zniszczyli językowe i polityczne bariery. O wpół do piątej wieczorem brzmiał komunikat, że konkurencyjny program zawodów pomyślnie.

Ostatni zestaw nagród grał z mistrzem sportu jeździeckiego. Ogólny wynik z XXII Letnie Igrzyska Olimpijskie były następujące: pierwsze miejsce – Związku Radzieckiego (195 nagród, w tym RFSRR – 56 USRR, -48, -19, Białoruskiej SRR, mołdawski Radzieckiego -1). Drugi – Niemiecka Republika Demokratyczna (126 nagród), trzecie – Bułgaria (41 medali). W 19 godzin i 30 minut rozpoczął święto radości i smutku: przed tysiącami widzów Olimpiady-80 stał się historią.

Znowu zatłoczone platformy. Oświetlone Arena opalizujący. Grzmiał fanfary. Wszyscy myśleli: Jaka była ostatnia hi dają Olimpiadę w Moskwie? W 1980 roku wydawało się, dobiegła końca z nią. Central Lodge przypisane do kierownictwa kraju – Jurij Andropow, Grishin, A. Kirilenko, Kosygina, Michaiła Gorbaczowa (Leonida Breżniewa w tym czasie był na wakacjach) i innych znamienitych gości. Killanin zamierza przekazać przewodnictwem Juana Antonio Samarancha.

bez pirotechniki

Spektakl paradzie sportowców. Nosicielami wyszedł, potem sportowców. Kolumna nie jest podzielone na kraje i narody. Na masztów poleciał w górę greckich i sowieckie flagi. hymny tych krajów zostały spełnione. Zgodnie z zasadami ceremonii zamknięcia, musieliśmy podnieść Flaga Stanów Zjednoczonych, gdzie miały przejść Summer Games w 1984 roku. Ale na wysokości „zimnej” wojny zagrożona i podniósł flagę miasta Los Angeles. Pan Killanin ogłosił Olimpiada zamknięte.

Ustępujący szef MKOl nalegał, aby nie używać takich środków jako środka politycznego protestu. W ciągu 20 godzin 10 minut sportowców (8 osób) przeprowadził przebicia flagę olimpijską. Ogień w misce, urodzonego w Olimpii, zaczął zanikać. Pięć razy brzmiał salut. Wielu widzów na trybunach płakali. Po raz pierwszy wynik Stadion odzwierciedlenie przezwyciężyć minuty, sekundy, m, i tak kino niezwykłe ekranem. Ludzie widzieli krótki film, w którym najjaśniejsze momenty powtórzy. A gdzie był Olympic Mishka? Piosenka jest o Nim rozeszła się po całym świecie!

A tu chodzi, w ostatniej chwili. Zapaśników, gimnastyków, pływaków, wszechstronne, bieżniki i innych bohaterów z letnich igrzysk olimpijskich w Moskwie opuścił arenę. Widzowie na trybunach. Wydawało się, jakby zbliżającego tajemnica – to musujące kolory koncert Iosifa Tumanova – przeznaczone tylko dla nich – najbardziej lojalny, głośny i szczery. W tym momencie, sport i sztuka połączyły. Wieczorem nie była wybrana przypadkowo: gdy wychodził dzień, włącz miejsca w tajemniczy tło dla wielkiego pokaz świetlny. Nie są planowane pirotechniczne.

akrobatyczny

Światło jest przytłumione, to znów błysnął, akcja trwa! Wkrótce stało się jasne, że sportowcy w lewo, aby wrócić! Widzowie, którzy właśnie oglądałem występy grup tanecznych, postrzegane jako najsilniejszych akrobatów na świecie, w Europie, ZSRR dołączył sportowców, razem wykonując ćwiczenia ze wstążką szalik. Ci, którzy byli obecni na wystawie zamknięcia: jest to niemożliwe, aby zapomnieć jak arena urósł i wyrósł wspaniały kwiat elastycznych, dobre ciał!

W tym czasie, w przestrzeni pod trybunami languished Bear. Ogromna, gotowy do „startu” lalka musiała opróżnić i ponownie napompować: to nie przejdzie w rozmiarze rynny, poprowadzić go do stadionu. Choć problemy techniczne rozwiązane, pokaz dalej. Golf stał się ogromny obszar dla rosyjskich festiwali folklorystycznych. Wirujący taniec, brzmiał hulaszczy akordeon, bałałajka. Nie bez ogromnych lalek zagnieżdżenia. Zostały one podjęte przez ciężarówki.

Podobnie jak w bajce rosną brzozy, pływały białe łabędzie – Artystyczne tło tworzone na trybunach pięć tysięcy mężczyzn, uzbrojonych w kolorowych płytek. Kolejne zdjęcia były więcej niż sto pięćdziesiąt! Spójność pozazdroszczenia! Niepowodzenia zaobserwowano. W końcu nie było Niedźwiedź. Przez chwilę było pływanie na stadionie posiadanych przez grupy wsparcia.

Zaczarowany las na Sparrow Hills

Gdy mijali kielich flaming, talizman stał pożegnanie macha łapy stoisk, które wzrosły ciszej: Misha wspaniałe, że nadszedł czas, aby udać się do bajkowego lasu. Są to słowa piosenki, której ulubionym opuścił „Łużniki”. Poleciał, zgodnie z planem, wznoszące się do trzech i pół metra wysokości, zaczął odchodzić od stadionu przez misce pod oczami chmurzy z łez widzów.

Zamkniecie. Pozostawienie podium, na pewno niektórzy fani spekulują o tym, gdzie kumpel trójpalczasty ziemię. Byli tacy, którzy nie chcą tracić wiarę w romantycznej rezultatu. Dla nich talizman do dziś mieszka w magicznym świerka daleko (lub prawie?) Z Moskwy. Wioski olimpijskiej był w pełnym rozkwicie noc pożegnania, nadzieje na nowe spotkania, nie obiecuje zapomnieć siebie. Miłym guma bestia wylądowała na Sparrow Hills, została podchwycona przez załogę wyszukiwania i wysłał do magazynu.

I pozostał „tajemnicą stulecia” z trudnym życiu Olympic znieść. Piosenka zakończyła się znak na Sparrow Hills. Tam był podniósł i schował się w magazynie. Mówią, że kupcy z RFN przez długi czas starał się przekonać władze, by sprzedać je wczoraj talizman za dobre pieniądze. Ale kupno i sprzedaż nie odbywa się.

Misza był kolejny moment chwały. Wystawiał w pawilonu na Wystawie osiągnięć gospodarczych. Według niektórych raportów, wkrótce dobiegnie końca legendy. Na miejscu przechowywania w piwnicy Komitetu Olimpijskiego swoich zniszczonych myszy i szczurów. Ale maskotka pozostał w pamięci ludzi. Jak ona Olympics-80.