696 Shares 9372 views

Protokół FTP


Protokół FTP jest częścią standardów internetowych i służy do przesyłania dużych ilości informacji. Pierwszy opis, który był protokołu danych pojawiły się w 1971 r. Od tego czasu możliwość znacznie większej FTP trudno sobie wyobrazić, w jaki sposób użytkownicy będą mogli się obejść bez niej, jeśli będą musieli pobrać lub przesłać do sklepu internetowego kilku gigabajtów niezbędnych plików. I ile czasu musiałby być wydatkowane, aby przejść na stronę z komputera lokalnego do serwera, lub odwrotnie? Oczywiście, można użyć archiwizatora, ale jeśli serwer nie obsługuje tej funkcji? To straszne do wyobrażenia. Więc FTP – to jest całkiem przydatnym narzędziem.

Pojęcie „Protokół” oznacza skoordynowane format wymiany informacji między tymi dwoma urządzeniami. A ona skrót stoi jako «» File Transfer Protocol, co można przetłumaczyć jako „protokół transferu plików.” Do przesyłania informacji protokół FTP używa protokołu TCP-kanałowego. Dzielenie się jest zbudowany na zasadzie „klient-serwer”. Przekazywać poufne informacje na temat tego protokołu nie może być, bo nie ma ochrony danych i przesyłane do serwera w postaci zwykłego tekstu. Oczywiście, zwykle do łączenia się z serwerem FTP potrzebują być uwierzytelnione, ale to nie kosztuje zbyt wiele nadziei, jako identyfikator użytkownika i hasło są przesyłane w postaci zwykłego tekstu.

Protokół FTP służy do komunikowania się z FTP-stron, które mają ogromne repozytorium przydatnych i interesujących informacji. Pliki do FTP miejscu zlokalizowany w drzewiastej strukturze katalogów, tak jak na komputerze lokalnym. Aby zobaczyć zawartość repozytorium, można użyć dowolnej przeglądarki, ale lepiej jest, oczywiście, używać specjalnie stworzony dla tego programu. Klienci, którzy wolą pracować z systemem operacyjnym wiersza polecenia, można użyć polecenia «ftp».

Niektóre FTP-strony mają ograniczenia dotyczące dostępu do ich zasobów. Czasami, w celu przejścia na nich, trzeba znać login i hasło zarejestrowanego użytkownika. Większość witryn FTP pozwala na pobieranie plików bez wprowadzania hasła. Ale do nagrywania swoich danych na takich zasobów nie jest możliwe.

Jak korzystać z FTP, jeśli jest system operacyjny Windows

Jeśli wolisz, Linux, można zapoznać się z dokumentacją w przystępnych operacji wpisując $ man ftp. Aby połączyć się z serwerem FTP, musisz zebrać $ ftp yoursite.at.domain. Najczęściej stosowane są polecenia:

  • binarny – zmiana trybu do transferu binarnych (nie-tekstowych) plików, takich jak obrazy;
  • ASCII – włączenie do przesyłania informacji tekstowych;
  • cd nazwa_folderu – zmienia bieżący katalog na zdalnym komputerze do jego organizacji członkowskiej w folderze o nazwie NazwaFolderu;
  • dir – aby zobaczyć wszystkie pliki w bieżącym katalogu na zdalnym komputerze;
  • Pomoc – pomoc na polecenia;
  • MGET – jednoczesnych pliki do pobrania;
  • umieścić nazwę pliku – aby przesłać do zdalnego zasobu jest lokalna nazwa pliku plik;
  • mput – Przekazywanie do zdalnego zasobów wielu plików;
  • exit – zamyka FTP oraz dostęp do systemu operacyjnego.

Można również korzystać z programów takich jak gFTP, FOFF i FileZilla.

Jak korzystać z FTP, jeśli wolisz systemu Windows

W tym przypadku jest to o wiele łatwiejsze, można użyć dowolnego klienta FTP, które można łatwo znaleźć w Internecie. Wolne od najbardziej popularnych aplikacji, takich jak FileZilla, FTPInfo, WinSCP. Związek poprzez protokół FTP może utrzymać i popularnych menedżerów plików, takich jak Total Commander i kierownika daleko. Tak więc, jeśli nie są tak często korzystać z tego protokołu, to jest możliwe, aby zarządzać nimi dobrze.

Dobrze, jeśli po prostu wziął jednorazową opłatę pobrać coś, można wybrać w przeglądarce zamiast URL wokół następującego polecenia:

ftp: // user: [email protected]: port, gdzie

site.at.domain – nazwa serwera

port – numer portu do połączenia (zwykle 21, a może być pominięty).

Jeśli chcesz połączyć się z anonimowego FTP używamy skrótów poleceń:

ftp: //host.at.domain: port

Zdarza się, że podczas łączenia za pośrednictwem protokołu FTP są jakieś problemy. W tym przypadku ma to sens, aby sprawdzić ustawienia antywirusowe i firewall.