724 Shares 7254 views

Nvidia GeForce GTX 660: Dane techniczne

Akcelerator grafiki NVIDIA poprzedniej generacji średniej wielkości z dobrymi parametrami technicznymi i przystępnym cenowo to GTX 660. Właściwości tego rozwiązania, a także jego możliwości zostaną szczegółowo omówione i omówione w przyszłości.


Produkt niszowy

Rozwiązania dla początkujących w serii akceleratorów graficznych serii 600 firmy NVidia zawierały płyty o indeksie 650. Zapewniały minimalny poziom wydajności, co w 2012 roku było dość wygodne w większości zastosowań.

Krok wyżej był rozwiązaniem opartym na GeForce GTX 660. Charakterystyka planu technicznego tego produktu wskazywała, że w tym przypadku wykorzystano więcej modułów, częstotliwość zegara i przepustowość pamięci zostały zwiększone. Wszystko to pozwoliło większości aplikacji związanych z grą, aby uzyskać znaczny wzrost zarówno wydajności, jak i wydajności. Nawet wyższe rozwiązania oparte na GTX660 Ti. W tym przypadku specyfikacje były jeszcze lepsze, a wydajność była wyższa. Bezpośrednim konkurentem z obozu AMD dla tego akceleratora był Radeon HD7850.

Zawartość opakowania

Niewielki pakiet z bardziej wydajnymi urządzeniami z karty GeForce GTX 660. Funkcje Po raz kolejny potwierdza się: adapter graficzny na poziomie średnim nie może mieć wyłącznych akcesoriów w podstawowej konfiguracji. Lista ta obejmuje:

  • Akcelerator graficzny z zainstalowanym aktywnym systemem chłodzenia;
  • Dysk z sterownikami;
  • Przewodnik użytkownika;
  • Bilet gwarancyjny.

W bardziej zaawansowanych urządzeniach lista ta może zostać rozszerzona o specjalne adaptery do montażu komputerów PC z kilkoma kartami graficznymi i przełączającymi kablem dodatkowym zasilaniem karty graficznej. Jeśli to konieczne, to wszystko będzie musiało być zakupione osobno za dodatkową opłatą. W przypadku budowy systemu komputerowego z jednym akceleratorem graficznym, powyższa lista będzie za dużo.

Parametry techniczne urządzenia wideo

Nazwa kodu grafiki to GK 106 Kepler. Sam procesor jest produkowany zgodnie z normami 28 nm procesu technologicznego. Ponad 200 milionów tranzystorów jest częścią kryształu krzemowego GTX 660. Charakterystyka techniczna jego potencjału częstotliwościowego wskazuje wartości 960 MHz (tryb podstawowy) i 1033 MHz (tryb TurboClock z poprawioną wydajnością). Liczba modułów cieniujących w tym przypadku wynosi 960, a jednostki odwzorowania tekstur TMU na jednym rurociągu stanowią 80. Z kolei bloki do wykonywania operacji rasteryzacji (ich skrócona nazwa oznaczenia ROP) wynosi 24. Na poziomie sprzętu ta karta obsługuje wersję DirectX 11.1, a maksymalna Wersja obsługiwanej PCI Express 16X-3.0.

Podsystem pamięci

Tylko z układami pamięci standardowego GDDR5 mogą pracować NVIDIA GTX 660. Charakterystyka tego rozwiązania wskazuje częstotliwość działania wynoszącą 6008 MHz. Niektórzy producenci najpierw sprzedają podkręcone wersje akceleratorów o początkowo zwiększonej częstotliwości. Magistrala RAM ma głębokość 192 bitów, a teoretyczna przepustowość wynosi 144 GB / s.

Maksymalna ilość pamięci RAM w tym przypadku wynosi 2 GB. W praktyce możliwe jest również spełnienie rozwiązań z 1 GB pamięci RAM, ale w tym przypadku wydajność podsystemu graficznego jest bardzo, znacznie zmniejszona.

Podkręcanie i zwiększanie wydajności

Niektórzy producenci, na przykład PALIT, wyposażyli swoje rozwiązania oparte na tym chipie z udoskonalonym systemem chłodzenia. To rozwiązanie projektowe pozwoliło zwiększyć początkowe prędkości zegara procesora graficznego i pamięci RAM. Pierwsze wartości ustawiono na 1006 MHz zamiast 960 MHz w trybie najbardziej ekonomicznym i 1072 MHz zamiast 1033 MHz w przypadku najtrudniejszych zadań. Oznacza to, że ten akcelerator działa w trybie przyspieszenia "fabrycznego".

Z kolei pamięć RAM w takim urządzeniu działa z częstotliwością 6,108 MHz. W trybie podstawowym ta liczba wynosi 6008 MHz. Wszystkie powyższe wartości w praktyce umożliwiają uzyskanie 5-7% wzrostu prędkości. Takie podkręcanie przy pomocy specjalnego oprogramowania jest dostępne na prawie każdym produkcie za pomocą takiego układu półprzewodników.

Konkurencyjne produkty

GTX 560 został zastąpiony przez GTX 660. Cechy charakterystyczne wskazują na ich pozorną ciągłość. Wyższa wydajność w tej generacji kart graficznych to GTX 660Ti, a poniżej GTX 650Ti Boost. Po stronie AMD, najbardziej dokładne, jak wspomniano wcześniej, jest porównanie tego produktu z HD 7850.

Testowanie

Najciekawsze wyniki testów można zobaczyć w "Battlefield 3". Ta zabawka jest zoptymalizowana pod kątem kart graficznych NVIDIA, w tym modelu GTX 660. Jego cechy charakterystyczne są bardzo różne od przedstawiciela poprzedniej generacji – GTX 560. Ale tutaj wsparcie dla DirectX 11.1 pozwala w tym przypadku uzyskać poważny wzrost wydajności. Dla bohatera tego przeglądu w trybie FullHD, średnia liczba klatek na sekundę wynosi 47, aw poprzednim rozwiązaniu liczba ta wynosi tylko 37. Z kolei najbliższy konkurent firmy AMD w osobie HD 7850 może pochwalić się średnią 41 klatek na sekundę. Sytuacja ta jest zachowana w większości aplikacji do gier, które są zoptymalizowane dla akceleratora NVidia.

Lista zawiera "Kryzys 2" i "Hard Reset". Jeśli gra preferuje rozwiązania firmy AMD, sytuacja ulegnie radykalnej zmianie. Na przykład DIRT: Showdown umożliwia uzyskanie 58 klatek na sekundę w modelu HD 7850, a GTX 660 w tym przypadku może wynosić tylko 43. Dlatego początkowo należy określić listę zabawek, które zostaną uruchomione na komputerze, zobacz ich optymalizację dla karty graficznej określonego producenta i Kup teraz tylko wybrany produkt: HD 7850 lub NVIDIA GTX 660. Właściwości i koszt są prawie takie same, a produkty te są niemal takie same. Ale optymalizacja pozwala w niektórych przypadkach uzyskać znaczny wzrost wydajności.

Koszt przyspieszenia i opinia właściciela

200-270 dolarów – w tym przedziale była cena GeForce GTX 660. Charakterystyka techniczna tego rozwiązania dla niektórych producentów została poprawiona przy pomocy "fabrycznego" podkręcania. W rezultacie ich wyniki były wyższe, a cena – więcej. W pozostałym jest doskonałym środkowym akceleratorem na swój czas. W 2012 roku pozwolił na większość zabawek. Teraz były bardziej wymagające aplikacje do gier

Karta może mieć problemy. To z tej pozycji i charakteryzuje właścicieli tego akceleratora.

Wyniki

Doskonałe połączenie ceny i wydajności – to mocne strony GTX 660. Charakterystyka tej karty graficznej na rok 2012 pozwoliła właścicielowi takiego komputera bez żadnych problemów w celu uruchomienia dowolnego programu. I nawet teraz zdjęcie to zostało zachowane w większości przypadków. Wyjątkiem w tym zakresie są tylko najbardziej wymagające zabawki. W takim przypadku musisz pogarszać jakość obrazu wyjściowego i dopiero wtedy, gdy otrzymasz akceptowalną grę.