899 Shares 4744 views

„Miecz Damoklesa”. phraseologism pochodzenie

W naszym życiu, często używamy różnych idiomów i kolorowe idiomu, a czasami po prostu nie myśleć o pochodzeniu tych stałych wyrażeń. Każdy szanujący intelektualnej i generalnie każdy piśmienny człowiek powinien zrozumieć ten problem. Dziś porozmawiajmy o phraseologisms „miecz Damoklesa”. Jest to dość powszechne pojęcie. Wszyscy znamy wyrażenie, które weszło w naszym codziennym życiu z mitologii greckiej – „miecz Damoklesa” – to bardzo popularny w dzisiejszej kulturze i polityce.


„Miecz Damoklesa”. legenda

Według legendy, dawno temu za pośrednictwem greckiego państwa rządzone przez jednego tyrana znanego pod nazwą Dionizy, który miał niezmierną władzę i bogactwo. Dionizy był jedynym władcą, autokrata król, a wszystko inne miał pod dostatkiem: miał dobre warunki, wierny i posłuszny przedmiotów, państwowe zamożnych, nieobliczalne bogactwo, które jest mierzone w ton złota i codziennych uczt. Istnienie Dionizego nie różni się zbytnio od istnienia wszystkich tyranów czasu: czas spędził na polu bitwy, przy lampce dobrego wina, ale dla rozrywki. Na części życiu Dionizego wydawało spokojny, łatwe i beztroskie.

Niewątpliwie ten rodzaj życia spowodował wielkie zazdrość innych: każdy chciał być „w buty” króla, chcąc mieć przyjemność nieograniczonej władzy i bogactwa. I do naszych czasów, niestety, nadal istnieje złudzenie, że życie jest łatwe i beztroskie politycy lubią łodzi żaglowych na złotym oceanie. I jeszcze jeden mężczyzna zbliżył Dionizy – Damoklesa, który marzył o zostaniu jedynym królem. Damocles nie ukrywają swoje pragnienia i otwarcie wyrażali swoje zamiary króla. Następnie Dionizy postanowił dać nauczkę i Damocles pokazują, że aby być królem – wtedy nieść ciężki ciężar odpowiedzialności za w ciągłym strachu i wiecznego czekania na trick lub atakami z bliskich lub obcych wrogów. Chciał zniszczyć iluzoryczne postrzeganie królewskiego życia Damoklesa iw ogóle wszystkich dworzan, porównując ją z bezgranicznym szczęściem.

Tak, Dionizy, aby udowodnić, postanowił przeprowadzić niezwykły eksperyment.

Siedział na tronie w swoim miejscu i nakazał mu środowisko Damokles spłacić królewskie honory i całkowicie posłuszni. Damocles ucieszył i o tej samej godzinie, aby sądzić cokolwiek bezwarunkowo. Tak, entuzjastyczny, wyrzuci oczy do nieba, jakby dzięki bogom za to korzyść. Ale nie było. Co widział nad głową? Miecz wisi na włosia bezpośrednio powyżej końcówki w dół! Ten miecz w każdej chwili może spaść i Pierce Damokles głowy. Nazwano to „miecz Damoklesa” – przeszkodą dla przyjemności i spokoju.

W ten sposób Dionizy obserwuje wszystko wykazać prawdziwą pozycję dowolny władcy państwa. To miejsce, gdzie nie było wyrazem „miecz Damoklesa”. Mit ten, nawiasem mówiąc, jest częścią ogólnego programu edukacyjnego. Tak, że każdy przeciętny obywatel powinien znać historię.

Teraz wyrażenie „miecz Damoklesa” jest używany, gdy osoba czyha na ewentualne zagrożenia, gotowe spaść na niego w każdej chwili.