722 Shares 2567 views

Dlaczego powstaje zapach klimatyzatora i jak go wyeliminować?

Zapach z klimatyzatora, którego nie można nazwać przyjemnym, zwykle pojawia się po pewnym czasie po zainstalowaniu urządzenia. Czasami jest bardzo silny. Fakt ten nie pozwala na użycie urządzenia powodując znaczną niedogodność. Nieprzyjemny zapach z klimatyzatora nie jest rzadkością w samochodzie. Wielu właścicieli samochodów cierpi z tego.


Przyczyny pojawienia się nieprzyjemnych zapachów z kondycjonera

Aby obsługiwać urządzenie, które ma zapewnić komfortową temperaturę w pomieszczeniu, wymiennik ciepła znajduje się na jego wewnętrznej jednostce. Jaka jest zasada jego działania? Podczas pracy klimatyzatora temperatura wymiennika jest znacznie niższa od temperatury powietrza w pomieszczeniu. Wilgotność wynikającą z powstawania kondensatu jest usuwana na palecie i usuwana przez rury odwadniające. W powietrzu pomieszczenia są zawsze różne mikroorganizmy i kurz. W kontakcie z kondensatem tworzą korzystne pożywki. Następnie mikroorganizmy zaczynają rozmnażać się aktywnie, co powoduje, że odczuwany jest zapach odżywki.

Usunięcie kondensatu z urządzenia można przeprowadzić bezpośrednio do kanalizacji. W przypadku, gdy syfony nie są zainstalowane w tym samym czasie, jest również zapach z klimatyzatora w domu. Smród z systemu kanalizacji jest zasysany do pokoju. Czasem taki problem występuje, gdy jest syfon, w którym wyschła woda. Jest to możliwe dzięki długiej przerwie w działaniu urządzenia. Po włączeniu klimatyzatora należy poczekać chwilę. Po napełnieniu syfonu kondensatem nie dostanie się nieprzyjemne zapachy.

Jest inny powód, aby nie używać urządzenia. Klimatyzator nie zapewnia odlotu powietrza. Jeździ w kręgach w pokoju. Jeśli pomieszczenie zawiera źródło jakichkolwiek substancji aromatycznych (nowe meble, syntetyczne, plastikowe lub plastikowe), klimatyzator staje się źródłem tych zapachów.

Jeśli pali się w samochodzie z uruchomionym urządzeniem, zapach popielniczki będzie w powietrzu. Wynika to z osadzania dymu papierosowego na wymienniku ciepła. System drenażowy samochodu może być również młotkowany przez pływające puch. Wilgotność nie jest usuwana, a powietrze nie jest wdmuchiwane do wnętrza, ale jego mieszanina z wodą.

Jak usunąć zapach z klimatyzatora

Nowoczesne urządzenia wyposażone są w funkcję umożliwiającą opóźnienie wyłączenia wentylatora, gdy sam urządzenie jest odłączone. Umożliwia to odprowadzanie wymiennika ciepła, co zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Jeśli funkcja ta nie jest obecna w klimatyzatorze, należy przez chwilę ręcznie włączyć tryb wentylacji. Jeśli zapach z klimatyzatora pojawia się w wyniku stagnacji wody przed niewłaściwą instalacją, można ją wyeliminować tylko wtedy, gdy system odwadniający jest poddawany obróbce.

Zdobywamy specjalne środki

Jeśli na wymienniku ciepła występuje mikroflora, należy przeprowadzić działanie antybakteryjne urządzenia. Aby przeprowadzić takie czynności w wyspecjalizowanych sklepach, należy zakupić profesjonalne środki. Są traktowane i klimatyzatory. W celu wyeliminowania mikroflory na wymienniku ciepła można stosować preparaty medyczne przeznaczone do dezynfekcji. Na przykład "Lizol". Niektóre modele klimatyzatorów zapewniają instalację filtrów antybakteryjnych. Jeśli powstanie nieprzyjemny zapach z powodu patogennej mikroflory, wymagają natychmiastowej wymiany.