633 Shares 5437 views

Jak oczyścić przepustnicę samemu

Zanieczyszczona przepustnica może spowodować nieprawidłowe działanie silnika, powodując znaczny spadek mocy i pogorszenie dynamiki przyspieszenia samochodu. Z biegiem czasu ten element ma skłonność do zabrudzenia, więc aby uniknąć takich problemów z urządzeniem, musisz wiedzieć, jak prawidłowo wyczyścić przepustnicę. Dzisiaj zajmiemy się tym, jak możesz to zrobić własnymi rękami.


Co to jest za część?

Na początek podaj kilka słów w celu przepustnicy i jej roli w silniku i samochodzie jako całości. Główną funkcją tego elementu jest doprowadzenie powietrza do kolektora. Podczas pracy zawór znajduje się w pozycji całkowicie otwartej. Po zmieszaniu z paliwem tworzy się mieszanina paliwa i powietrza. Dalej, wchodzi do komory spalania silnika. Tak więc stężenie i proporcjonalność zawartości powietrza w danej mieszaninie wpływa bezpośrednio na jakość silnika, a także jego moc i właściwości trakcyjne. Gdy silnik przestanie działać, zawór zamyka się i dopływ powietrza zatrzymuje się. Ale nie zawsze zawór zamyka się, gdy silnik jest stłumiony. Dzieje się tak również wtedy, gdy silnik pracuje. Wystarczy tylko zwolnić pedał gazu. Przy okazji, gdy silnik jest stłumiony, po naciśnięciu pedału przyspieszenia otwiera się również zawór. Działa cicho, ale jeśli ostrożnie zwolnisz pedał, usłyszysz charakterystyczne kliknięcie spod kaptura – będzie to dźwięk zamykania przepustnicy. Pedał jest podłączony do tego elementu za pomocą mechanicznego napędu. Tak przygotowywane są najmniejsze nowoczesne amortyzatory.

Jakie oznaki wskazują na zatkaną zasłonę?

Po pierwsze, może to być sygnalizowane przez częste problemy z uruchomieniem silnika. Po drugie, zablokowana migawka czasem wywołuje szarpnięcia podczas ruchu, zwłaszcza na początku. Widocznie gorsze jest prędkość biegu jałowego silnika (rewolucje zaczynają "pływać" samemu). No cóż, na trzecim miejscu jest to zauważalne pogorszenie dynamiki przyspieszenia automatycznego.

Niuanse

Jednakże, aby stwierdzić, że wszystkie powyższe znaki wskazują usterkę przepustnicy, nie jest możliwe. Jest wiele innych czynników. Dlatego przede wszystkim należy sprawdzić stan świec, filtr paliwa (który ma także właściwości zatkania z czasem) oraz czujnik położenia przepustnicy. Jeśli wszystkie te elementy są w dobrym stanie, najprawdopodobniej klapka wymaga czyszczenia.

Dlaczego tak się dzieje?

Mieszanka oleju i powietrza oraz różne mikrocząstki pyłu drogowego przechodzące przez filtr powietrza mogą stopniowo pokrywać powierzchnię części i zespołów komory silnika, powodując poważny zawór dławiący. Nie zdarza się to często, ale co najmniej raz w roku konieczne jest czyszczenie tej części. W innym przypadku nieprawidłowe działanie silnika jest nieuniknione.

Opcje czyszczenia

Zanim odpowiemy na wszystkie etapy czyszczenia, zauważymy, że przepustnica może być traktowana dowolnym rozpuszczalnikiem, zarówno powierzchownym, jak i całkowicie. Wśród takich narzędzi można wyróżnić benzynę, biały alkohol i WD 40. W porównaniu z specjalistycznymi substancjami specjalnie przeznaczonymi do czyszczenia amortyzatorów, są one mniej skuteczne, a zatem są odpowiednie tylko do zewnętrznego przetwarzania. Jest to stosowane tylko wtedy, gdy części nie są silnie porwanymi cząstkami kurzu i brudu. W bardziej zaawansowanych przypadkach najlepiej jest użyć pełnego czyszczenia. Jest najbardziej skuteczny i skuteczny.

Jak sam oczyścić przepustnicę? Przygotowanie narzędzi

Przed przystąpieniem do tej czynności konieczne jest przygotowanie następującego zestawu narzędzi i materiałów:

  • Klucz imbusowy na 13.
  • Spryskiwacz przepustnicy (zazwyczaj są one sprzedawane w sklepach motoryzacyjnych), podobnie jak Abro.
  • Zestaw śrubokrętów krzyżakowych i krzyżowych.
  • Para gumowych rękawiczek medycznych. Chronią skórę przed możliwymi kroplami środka czyszczącego. Dla pełnego bezpieczeństwa można nosić okulary ochronne, ale nie jest to konieczne.

Jeśli masz cały zestaw, możesz rozpocząć pracę w bezpieczny sposób.

Jak wyczyścić zespół przepustnicy rękami?

Najpierw musisz znaleźć miejsce, w którym znajduje się ta część. I jest przepustnica заслонка przed kolektorem wlotowym. Więc najpierw zdejmij dekoracyjne plastikowe pokrywy silnika (jeśli jest przewidziane do budowy samochodu). Następnie odkręcić korek zbiornika wyrównawczego. W ten sposób obniżamy poziom ciśnienia w układzie chłodzenia samochodu. Następnie zdejmij wąż odpowietrzający węża. Ostatni element powinien być dokładnie sprawdzony pod kątem znaków olejowych. Jeśli są tam, to cienki kanał wentylacyjny jest zatkany w zespole dławiącym.

Teraz właściwie chodzi o czyszczenie przepustnicy. Następnie przykręć śrubokręt Phillipsa i poluzuj dwa zaciski. Następnie demontujemy przewód grzejny przepustnicy (mogą być tłumione przez świece zapłonowe samochodowe). Po wyjęciu węża systemu wentylacyjnego zbiornika paliwa (odkręcamy kolejny zacisk śrubokrętem). Teraz należy usunąć kabel i dwa nakrętki zespołu przepustnicy.

Połowa wykonanych prac, można przejść do najbardziej odpowiedzialnego kroku – czyszczenie części amortyzatora przed brudem i innymi osadami. W tym celu zabieramy zakupiony środek czyszczący i wymyj przepustnicę oraz wszystkie jej kanały. Zwróć uwagę na wymuszony kanał wentylacyjny. To jest ten węzeł, który jest najbardziej kłujący (czasami potrzeba stalowego mowy lub długiej igły do czyszczenia). Czujnik przepustnicy przejmuje również kurz, więc jest także usuwany i czyszczony z osadów.

Następnie odkręcamy dwie śruby mocowania regulatora bezczynności samochodu. A potem wyjmuje się Р.. Jak wyczyścić przepustnicę po tym? Teraz należy przepłukać kanał w ciele urządzenia. Przy okazji, jeśli bezczynność regulatora nie zmieniła się ponad 100 tysięcy kilometrów, lepiej jest zainstalować nowy na swoim miejscu. W razie potrzeby pręt PXX zmienia się (ale tylko wtedy, gdy ma duży prześwit lub jest klepany w takim stopniu, że nie można go całkowicie wyczyścić). Zwróć uwagę i położyć zespół przepustnicy. Zaleca się jego wymianę natychmiast po czyszczeniu przepustnicy. Wszystko, na tym etapie, pytanie "jak wyczyścić czujnik przepustnicy i zespół podzespołów" można uznać za zamknięte. Następnie należy zebrać wszystkie części w odwrotnej kolejności i sprawdzić wynik. W rezultacie silnik powinien "drugi wiatr". Po czyszczeniu przepustnicy zacznie działać normalnie, bez szarpnięcia i upadku.

Wnioski

Założyliśmy więc, jak oczyścić przepustnicę. "Priora" (VAZ-2170) i wiele innych samochodów są naprawiane właśnie na tej zasadzie. Dlatego też niniejsza instrukcja może być używana absolutnie dla każdego samochodu SUV lub samochodu. Jak widać, można oczyścić przepustnicę i siebie przez siebie. Najważniejszą rzeczą jest wybranie naprawdę wysokiej jakości środka czyszczącego, a nie zapominanie o środkach bezpieczeństwa podczas pracy z takimi narzędziami.