865 Shares 9796 views

Budynek węgierskiego parlamentu jest główną atrakcją Budapesztu

Budynek węgierskiego Parlamentu, którego zdjęcie jest przedstawiony poniżej, jest symbolem i jedną z głównych atrakcji nie tylko samego Budapesztu, ale całego kraju. Znajduje się na liście największych budynków rządowych na świecie. Dla wszystkich gości odbywają się wycieczki z przewodnikiem, w związku z którymi rocznie jest setki tysięcy turystów. W jednym z sal są zapisane główne wartości kraju: berło, korona i koronka św. Istvana, który jest najbardziej szanowanym władcą, ponieważ położył fundament państwowości Węgier.


Wymagania wstępne w budownictwie

W 1880 r. Państwo otrzymało prawo do budowy własnego budynku parlamentu. Od czasów, kiedy była częścią Imperium Austro-Węgier, w Budapeszcie nie było podobnej konstrukcji. W związku z tym postanowiono zbudować nowy budynek węgierskiego parlamentu od podstaw. Władze ogłosiły konkurs obejmujący 19 projektów. Jego zwycięzcą był dzieło ówczesnego znanego architekta neogotyku Imre Steindl. Na plac budowy wybrał nad brzegiem Dunaju, usytuowany pomiędzy Mostem Margate a Mostem Łańcuchowym. Prace budowlane rozpoczęły się w 1885 roku.

Montaż

Budowa obiektu trwała prawie dwadzieścia lat. W jego wzniesieniu wzięło udział kilka tysięcy robotników z całego kraju. Wreszcie budynek węgierskiego Parlamentu został ukończony w 1904 r. Niemniej jednak pierwsze spotkanie rządu stanowego odbyło się dziesięć lat wcześniej. Potem odbywały się uroczystości z okazji obchodów milenijnych od dnia podboju Węgier przez Magów. Do budowy pałacu użyto 40 milionów cegieł i 40 kilogramów złota. Niestety, architekt Imre Steindl nigdy nie widział jego twórczości w ostatecznej formie, ponieważ przedtem nie żył, zmarł w 1902 roku.

Opis ogólny

Budynek węgierskiego parlamentu wykonywany jest w stylu neogotyckim. Zdaniem architekta, jego zewnętrzność polegała na podkreśleniu wielkości kraju, która w tym czasie była na fali ciągłego wzrostu gospodarczego. Z kolei lokalizacja nad brzegiem Dunaju symbolizowała nadzieje narodu na niezależność od Austrii, a także wolność kulturową i polityczną.

Pałac zbudowano w formie regularnego prostokąta. Jego wymiary w długości i szerokości odpowiednio wynoszą 268 i 123 metrów. Wysokość kopuły głównej wynosi 96 metrów. Uważa się, że na tej figurze określono pewien symbolizm, ponieważ w roku 896 kraj został podbity przez Magów. Fasada wykonana jest z lekkiego kamienia. Ma 88 rzeźb osób, które odegrały ważną rolę w historii państwa. Ponadto fasada jest ozdobiona licznymi kolumnami, sklepieniami, gzymsami, wieżami i innymi dekoracyjnymi elementami architektonicznymi.

Projekt wnętrza

Budynek wewnętrznego parlamentu węgierskiego wygląda nie mniej imponująco i majestatycznie niż na zewnątrz. Tutaj goście mogą zobaczyć dużą liczbę obrazów, mozaiki podłogowe, eleganckie kolorowe witraże, panele i freski na sufitach, piękne lampy i wiele więcej. W budynku znajduje się 691 pokoi. Wszystkie pokoje i sale ozdobione są złocistymi, drogimi cennymi materiałami, cennym drewnem i aksamitem. Na podłodze są drogie dywany. Bezpośrednio pod centralną kopułą znajduje się tzw. Główna sala, gdzie odbywały się spotkania i przyjął ważne prawa. Jest ozdobiony rzeźbami przedstawiającymi historię państwa, od momentu podboju przez Magów. Wewnątrz znajduje się dziesięć stoczni. Aby dostać się na wyższe piętra, możesz skorzystać z 13 wind i 29 schodów. Aby wejść do budynku węgierskiego parlamentu, istnieje 27 bram. Należy zauważyć, że skrzydła boczne są symetryczne i mają podobne wnętrze. W jednym z nich odbywają się sesje rządowe, az drugiej wycieczki dla wszystkich.

Wycieczki

Jak wspomniano powyżej, budynek jest otwarty dla zwiedzających. Wycieczki są płatne i prowadzone przez profesjonalnych przewodników w ośmiu językach. Ich koszt dla dorosłych wynosi 4 tys. Forintów, a dla dzieci do 6 lat wstęp wolny. Przechodzą prawie codziennie, z wyjątkiem niektórych świąt państwowych. W związku z tym zaleca się doprecyzowanie tego punktu przed wyjazdem na budowę węgierskiego parlamentu.

Godziny otwarcia zależą od dnia tygodnia. Na przykład od poniedziałku do piątku wejście jest dozwolone od 8-00 do 18-00, aw sobotę i niedzielę – od 8-00 do 16-00. W dniach spotkań plenarnych można wejść do środka tylko do 10:00. Dla turystów z naszego kraju najlepiej jest przyjechać tu każdego dnia do 11-00, ponieważ ten czas przeznaczony jest na rosyjskie wycieczki.

Podczas wizyty w budynku należy przestrzegać zasad ustanowionych przez służbę bezpieczeństwa. Każda osoba wchodząca do środka jest uważnie sprawdzana przez strażników. Zaleca się, aby zabrać ze sobą tylko kilka rzeczy. Zakazuje się wjazdu do jakiegokolwiek rodzaju broni, w tym nabojów gazowych. Dla wygody turystów w budynku znajdują się magazyny i szafa. Nie można też zauważyć faktu, że osoby niepełnosprawne mogą go również odwiedzić. Wszystko co musisz zrobić w tym przypadku to po prostu prosić o pomoc podczas zakupu biletu w kasie. Goście z słabym wzrokiem mogą nawet wejść do psa przewodnika.