854 Shares 8257 views

Gdzie jest rzeka Kiya? Opis i zdjęcia

Kiya – Rzeka Zachodnia Syberia dopływ. Chulym. Przepływa przez regiony Kemerovo i Tomsk. Długość rzeki – około 550 km zlewnia. – 32.200 m kw. km.


krótki opis

Początki rzeki Kiya (regionie Kemerowo) odbywa się na północnym stoku Bear (Kuznetsky Alatau), na wysokości około 1300 m. W górnym biegu jest to typowy górski, przepływa przez głęboki wąwóz. Dolnym biegu rzeki różni się od góry, jest bardziej spokojny i równiny, meandrujące. Płynie w kierunku północnym i wpada do rzeki. Chulym. Usta nie jest daleko od wsi. Zyrjanka. Kiya dotyczy Verhneobskomu Basin District. Nazwa przepływu wody związanej z tureckiego pochodzenia. W tłumaczeniu słowa „cue” znaczy „skaliste urwiska”, który jest całkiem odpowiedni obszar, gdzie koryto rzeki. W dolinie duże złoża złota odkryto w ostatnim stuleciu.

sąsiedztwo

W całym biegu rzeki Kiya jest bardzo malownicza. Jej banki składają się z poszarpanymi klifami, które osiąga wysokość 20 metrów. Od tych szczytów rzeka przepływa woda spada przepiękne wodospady. Po zbiegu lewym dopływem Kundata brzeg przedstawiony głęboki wąwóz, który rozpoczyna się po białego kamienia zasięgiem. Region ten składa się z kamiennej skale biały, jasnoszary i brązowy, czasami osiąga wysokość około 100 m. Probit dotrzeć liczne groty i jaskinie. Za nim znajduje się rezerwat przyrody. Został on utworzony w celu zachowania i zwiększenia populacji zwierząt żyjących w tym regionie: renifery, bóbr, wydra, łoś i sable.

cecha

Na obszarze chronionym rzeki Kiya ma wielką szybkość przepływu, małe nachylenie, istnieją podziały. głębokość kanału w zagłębieniach waha się od 4 do 7 m. W górnej Glen nie wypełnione.

Na terenie wsi. Ciumai do miasta Mariinsk zmiany żeglugi charakteru. Staje się bardziej spokojny, jak przepływa wzdłuż płaskiego terenu. Jego łóżko jest rozszerzony. Ten odcinek rzeki najbardziej zaludnionych. Po starcie, Maryjskiego dolnym biegu. Obszar ten stanowi martwego surowy tajgi.

Do tego strumienia wodnego 40 przylega dopływów. Największą: Chet, Kundat, obudowa, Tyazhin, Antibes, Kiya Shaltyr. Także w dolnym biegu rzeki, tworzą kilka starszych kobiet: Nowy, Eldashkina, Tyryshkina i inni.

mieszany – rodzaj zasilania. Zasadniczo rzeka Kiya uzupełniane przez meltwater. W zimie zamarza czas żeglugi. Dzieje się tak pod koniec listopada. Kiya otwarty w kwietniu.

rozliczenia

Kiya przepływa przez Chebulinskogo i Tisulsky District. Aby rozpocząć ruch do rzeki, trzeba dostać się do miasta Mariinsk – to największe miasto w okolicy. Również znajduje się nad brzegiem wsiach Kii: Cherdaty, Cherny Yar, Teguldet, Ust-chebula, Ust-Serta, Dmitrievka, Shestakova, Kurakovo zarazy.

turystyka

Kiya River – popularne miejsce na rafting. Można znaleźć grupy na nadmuchiwane łodzie, kajaki, a nawet katamarany. Reszta w tych miejscach jest bardzo popularny, ponieważ jest bardzo czyste powietrze i piękna przyroda. Przy okazji, warto zauważyć, że Kiya – jeden z nielicznych rzek na Syberii, na brzegach których nie ma przedsiębiorstwo przemysłowe. Fakt ten ma korzystny wpływ na sytuację środowiska naturalnego nie tylko wodnych, ale w regionie w ogóle. Powietrze jest czyste, a woda jest bogata w ryby. Często na brzegu można spotkać ludzi z prętami. Łodzie rybackie na rzece Kiya jest również możliwe. Zaletą połowu uczyni gatunków, takich jak lipień, pstrąg, okoń, szczupak, płoć, węgorz i czopem zawiasowym. W dolnym biegu Białej łososia i ikra jesiotra.

Ci, którzy przyjdą do tego miejsca, aby odpocząć lub łowić, trzeba wiedzieć, że podejście do rzeki, szczególnie w górnym biegu, jest bardzo skomplikowane. Drogi tylko drogi kraj. Po deszczach są często zaciera i tak je dostać to możliwe tylko na SUV.