757 Shares 1409 views

Podsumowanie „Odysei” Homera. „Odyseja” – jest jednym z najwspanialszych przykładów literatury starożytnej

Podsumowanie „Odysei” Homera – wspaniała historia długie wędrówki greckiego króla Itaki Odyseusza, Chrobry i jego powrót do ukochanej żony Penelopy. Jeśli „Iliada” Homera skupia wszystkie działania w Troy i jego okolic, w „Odysei” sceny dynamicznie. Czytelnik prowadzi wraz z bohaterami Troi do Egiptu, a następnie – w Afryce Północnej i na Peloponezie, to w Ithaca na zachodnim brzegu Morza Śródziemnego.


Życie bohaterów po zdobyciu Troi

Fabuła rozpoczyna się dziesięć lat po zwycięstwie Greków w wojnie trojańskiej. Gniewne bogowie nie pozwalają Odyseusz prawo swobodnie wrócić do swoich domów. Od pewnego czasu bohater mieszka w dalekim zachodzie wyspy fioletowym morskiej nimfy Kalipso. Przez długi czas niepamiętnych orędownika Odyssey Athena próbuje prosić o pozwolenie od Zeusa, aby uratować człowieka, i wreszcie udaje jej się. Athena w innej formie jest Ithaca, gdzie Penelope i jej syn Telemach wezwał wszystkie strony wytrąca stajennych. Ponad sto osób przekonać królową, aby wybrać jedną z nich za mąż, uznając, że Odyseusz jest martwy. Jednak Penelopa nadal nadzieję na powrót męża. Athena mówi Telemacha i przekonuje go, by ruszyć w drogę, aby dowiedzieć się żadnych informacji o losie ojca. Niemal natychmiast Telemach żegluje ku Pylos (na zachodnim brzegu Peloponezu), w mieście Nestora.

Zacznij wędrówki Telemach

Nestor Telemach zapewnia ciepłe powitanie. Pozwala to młody człowiek spać w swoim pałacu, a wieczorem mówi nam, jakie wyzwania stoją przed niektórych greckich liderów w drodze powrotnej z Troy. Wraz z pierwszymi promieniami słońca rydwanu Telemach wysłany do Sparty, gdzie Menelaos i Helen znów żyć w miłości i harmonii. Przedstawiając podsumowanie „Odysei” Homera, warto wspomnieć fakt, że zrobili wspaniałą ucztę na cześć Telemacha i opowiedzieć historię słynnego drewnianego konia, którego budowa doradzał Greków Odyseusza. Jednak, aby pomóc chłopcu w poszukiwaniu ojca, nie mogą.

Długo oczekiwany uwalnianie Odysei

Jednocześnie w Ithaca zalotników Penelopy Telemach decydują się zorganizować zasadzkę i zabić go. Athena zaczyna znowu mówić o uwolnienie Odysa. Hermes, posłaniec bogów, za namową Zeusa jest wysyłany do Calypso żądając puściła bohatera. Odyseusz natychmiast zaczęli budować tratwę, a potem popłynął do Itaki. Ale władca mórz, Posejdon był jeszcze zły na niego za to, że bohater pozbawiony cyklopa Polifema, syna Bożego. Dlatego Poseidon wysyła Odysseus bezlitosny burzę, tratwa bohater zostaje rozbita, a jedynie za pomocą Athena udaje mu się dotrzeć do brzegu.

Odyssey Droga do domu nie była łatwa

Następnie streszczeniem „Odysei” Homera opowiada o wydarzeniach z następnego dnia rano. Bohater budzi się na dźwięk głosy dziewcząt. To Scheria księżniczka o imieniu Nausicaa i jej wiernego sługę. Odyseusz prosi Nausicaa o pomoc, a to jest korzystne dla bohatera – ona daje mu jedzenie i ubranie, a równolegle historię jej i jej królewskich rodziców. Pokojówki Nausicaa powiedział również, że chce, aby taki człowiek, jak jego żona. Królowa wysyła Odyseusza do stolicy, gdzie została pozostawiona sama sobie, podziwia wspaniały pałac i niesamowity ogród króla Phaeacians. W uroczystej sali był witany króla Alkinoosa i jego żonę Arete – mają bohater bardzo miłe powitanie i słuchać jego wniosek, aby pomóc mu wrócić do ojczyzny.

Następnego dnia w Phaeacians kapitałowych kreślenia wielką ucztę. Utalentowany piosenkarz Demodocus recytuje kilka starożytnych legend o bogach i bohaterach. Alkinoosa prosi również Odyseusza do Phaeacians mówił ludziom o sobie i przygody z nim stało. Fabulous, uderzające wyobraźnię opowieść o Odyseuszu trwa do późnej nocy, a FEACO chętnie go słuchać. Dobroduszny ludzi hojnie obdarza swego gościa, a następnie dostarczyć go wysokiej prędkości statku i wysyła Odysseus domu. Bohater sam zanurza się w tym czasie w głęboki sen. Kiedy się obudził, widzi, że znalazł się w Ithaca, gdzie nie było prawie dwadzieścia lat.

Powrót do Itaki i spotkania z synem

W tym momencie w podsumowaniu „Odysei” Homera zawraca na Athena. Od dawna czeka na bohatera i natychmiast ostrzegł, że jego pałac w niebezpieczeństwie. Bezczelny i zmęczony czekaniem stajennych jest jeszcze gotowy, aby zabić króla, jeśli zostanie on odkrył w swoim domu. Dlatego Athena Odyseusz reinkarnować do żebraka, a ona zostaje wysłany na poszukiwanie Telemacha, wędrując w Grecji kontynentalnej. Odyseusz w tym czasie zatrzymuje się Świniopas nazwie Evmey. Choć nigdy nie przyznał się do pana, ale udało mu się bardzo uprzejmie i przyjazny. Telemach wraca i Athena pomaga chłopiec odnaleźć swojego ojca.

Co dalej mówi Homer? „Odyseja”, którego treść uczymy, kontynuuje. Po radosnym spotkaniu ojca i syna, dwóch z nich opracować plan, aby zniszczyć zalotników Penelopy. Telemach idzie w kierunku pałacu, a Odyseusz, bez zmiany kształtu w chwili obecnej, jest wysyłany do nieco później. Niektóre stajennych i słudzy maltretowane je, a profesjonalny żebrak Il nawet powoduje Odyssey do walki. Odyseusz udaje się porozmawiać z Penelope i umieścić go na swojej fikcji mylące. Jednak przechytrzyć Evrikleyu, swoją starą pielęgniarkę, nie mogą: uczeń rozpoznaje kobietę w starej blizny na nodze. Odyseusz przekonuje Evrikleyu zachować tajemnicę jego powrotu. Penelope samo, nigdy zgadywać, kto stoi przed nią, zgodnie z Odysei o dziwnym śnie, że śniło ostatniej nocy, a jego zamiar zorganizować konkurs dla zalotników, po której będzie określić, które z nich będzie jej małżonek.

Zemsta Odyssey i panowanie pokoju

Wreszcie, w dniu zawodów. Penelope mąż powinien być tym, który można wyginać łuk Odyseusza, do naciągania cięciwy, a następnie wystrzelić strzałę tak, że przeleciała przez kilkanaście pierścieni – otwory na uchwycie w siekiery na wyświetlaczu w wierszu. Wiele zalotników poniósł porażkę i żebrak (ukrywa się pod płaszczykiem której Odyseusz) udaje się to zrobić. Rzuca się wory się z Telemacha przy wejściu do sali i z synem dwa dedykowane sług i ojciec zabija wszystkich zalotników. Penelope Odyseusz organizuje pierwsze upewnij się, że przednia z nią jest naprawdę jej mąż, a następnie szczęśliwie trwa męża po długiej rozłące.

Jest ona zbliża się do końca tej historii, który został opisany w poemacie Homera. „Odyseja”, którego bardzo krótkie podsumowanie jest podana w niniejszym artykule kończy bohater idzie do Laertes – jego starszego ojca. W dążeniu do nich, aby pomścić krewni zalotników. Wraz z kilkoma wiernymi sługami, ojciec i syn, Odyseusz udaje się odeprzeć ich atak. A następnie Athena interweniuje za zgodą Zeusa i pomóc przywrócenia pokoju i dobrobytu w zdecydowanej Ithaca.