762 Shares 2922 views

Preparat "Salbutamol". Instrukcje użycia

Lek "Salbutamol" jest lekiem grupy adrenergicznych działających na receptory beta. Leki odnosi się do substancji selektywnych, które wpływają na receptory zlokalizowane w oskrzelach.


Efektem tego leku jest uczynienie z nich leku rozszerzającego oskrzela. Ta cecha jest stosowana w medycynie w celu złagodzenia skurczu oskrzeli, która występuje w wielu stanach patologicznych, głównie w astmie oskrzelowej. Receptory w sercu nie są aktywowane, a aktywność serca nie ulega zmianie. Substancja "Salbutamol" zmniejsza uwalnianie mediatorów reakcji alergicznych i mediatorów zapalnych, które również zapobiegają obrzękowi oskrzeli, zwiększając ich natężenie. Preparat farmaceutyczny "Salbutamol", w którym opisano podanie, jest wydawany w najróżniejszych formach (tabletki, aerozol, proszek).

Wskazania do stosowania leku "Salbutamol", instrukcja

Głównym wskazaniem do stosowania leku jest astma oskrzelowa. Lek jest stosowany zarówno w celu zapobiegania napadowi padaczkowemu, jak i do zaprzestania nagłych stanów.

Tabletki są zalecane do profilaktyki: dorośli – do 4 mg do 3-4 razy dziennie (osoby powyżej 12. roku życia).

Środki "salbutamol" (inhalator) stosuje się 3-4 razy na dobę do 3-4 mg. Jeśli wystąpi atak (ostry) astmy oskrzelowej, należy wykonać dwa inhalacje leku. Jeśli w ciągu pięciu minut nie nastąpi poprawa, pokażą się dodatkowe inhalacje (2 razy). Pamiętaj, aby potrząsnąć urządzeniem przed użyciem leku.

Preparat aerozolowy stosuje się w dawce 0,2 mg do 3-4 razy na dobę.

Wskazaniami do stosowania leku są takie choroby, jak obturacyjne zapalenie oskrzeli, zwiększona wietrzność (rozedma płuc) płuc oraz inne stany, w których rozwija się skurcz oskrzeli.

Uzasadnienie stosowania leku "Salbutamol" w okresie ciąży. Lek ma działanie toksykogenne, zapobiegając przedwczesnemu porodzie. Lek jest stosowany w operacjach na ciążę macicy i bradykardii płodu. Nie oznacza to jednak, że lek podaje się kobietom w ciąży. Jest on używany tylko w ścisłych wskazaniach, ponieważ nadal ma działanie uboczne na płód.

Skutki uboczne

Podczas przyjmowania leku "Salbutamol" należy ściśle przestrzegać instrukcji, ponieważ w przeciwnym razie nieuniknione są następujące działania niepożądane:

– częstoskurcz. W ciąży może się rozwijać, a tętno płodowe może wzrosnąć;

– drżenie;

– bóle głowy;

– reakcje alergiczne, które rozwijają się w obecności nadwrażliwości u pacjenta przyjmującego leki. Wszystkie te działania niepożądane są najczęściej spowodowane niewłaściwym zastosowaniem leków i zaburzeń dawkowania.

Konieczne jest przestrzeganie przepisanej dawki leku "Salbutamol".

Instrukcje dotyczące stosowania powinny być przekazane pacjentowi przez lekarza prowadzącego. Przy niewłaściwym dopuszczeniem możliwe jest rozwinięcie zespołu "ricochet", gdy po zażywaniu leku napad jest wzmocniony tylko dzięki wcześniejszym błędnym działaniom.

Przeciwwskazania do stosowania leku "Salbutamol", instrukcje dotyczące działań w przypadku przedawkowania

Przeciwwskazania do przyjmowania leków to nadwrażliwość, niedokrwienna choroba serca, nadczynność tarczycy (zwiększenie funkcji tarczycy), obecność guzów aktywnych hormonalnie u pacjenta, niewydolność serca, pierwszy okres (trymestr) ciąży.

Kiedy przedawkowanie leku może rozwinąć takie poważne komplikacje, takie jak częstoskurcz z trzepotaniem komór. W takich przypadkach konieczne jest natychmiastowe przerwanie stosowania leku i przeprowadzenie leczenia objawowego mającego na celu regulację aktywności serca.

Stosując to samo leki zgodnie z instrukcjami i biorąc pod uwagę zalecenia lekarzy, działania niepożądane są niezwykle rzadkie.

513 shares 6519 views
Oral B Irrigator: opis
403 shares 1593 views
788 shares 3847 views