143 Shares 5409 views

Ikona "Burning Bush": znaczenie i historia

Ikona Virgin "Burning Bush" ma niezwykłą historię wyglądu, która sięga wiele wieków wstecz do czasów wczesnego chrześcijaństwa.


Trochę historii

Według legendy, w pobliżu Sinai, bardzo blisko gór Horeb, był zielony krzak krzaku. I nagle ten bush spalony z jasnym płomieniem. Ogień otaczał każdy liść i każdą gałązkę krzaka. Specjalnością tego spektaklu było to, że roślina spłonęła, ale nie spłonęła.

Przechodzący prorok Mojżesz zauważył ten cud, zatrzymał się przed płomieniem i usłyszał głos Boga, który powiedział mu, że wkrótce Izraelici zostaną uwolnieni od egipskiej niewoli.

Możesz przeczytać o tym starym Testamencie w księdze Exodus (rozdział 3, 4).

Wkrótce zjawisko postrzegane przez Mojżesza nazywało się "Burning Bush" i zostało naniesione na pierwszą ikonę o tym samym tytule.

Ponadto, na cześć zdarzenia opisanego powyżej, została zbudowana piękna kaplica tuż za ołtarzem klasztoru św. Katarzyny. Mówią, że pod ołtarzem są korzenie tego samego biblijnego buszu.

Ikona "Burning Bush", ważna dla chrześcijan, była napisana u podnóża góry, mniej więcej w miejscu, w którym prorok dostrzegł spalony krzak.

Jak ten obraz przyjechał do Rosji

W 1390 r. Mnisi palestyńscy przywieźli ten sanktuarium do Moskwy. Dziś najstarsza ikona "Burning Bush", której znaczenie nie zmieniło się w czasie, znajduje się w katedrze zwiastowania Kremla w Moskwie.

Opis obrazu

Ten wizerunek Panny ma różne wersje, wśród których można spotkać Matkę Bożą, przedstawioną w jasnym płomieniu, która się pali, ale nie spala go. Jest też jedna, na której przedstawia się Matkę Boską na tle ośmiokątnej gwiazdy, utworzonej z dwóch czworoboków o ostrych krawędziach wklęsłych. Jeden z czworoboków ma kolor zielony i symbolizuje krzak krzaka, a drugi czerwony, co oznacza pożar.

Na najstarszych ikonach widać niemal dosłowny obraz tego, co się zdarzyło: zielonobłędy tarniny, ogarnięty płomieniem, a ponad nią wznosi się Dziewica Maryja z niemowlęciem Jezusem w ramionach. Obok krzaka na kolanach jest prorok Mojżesz.

Cuda Matki Bożej

Ikona "Burning Bush", której znaczenia nie zmieniła się po wielu wiekach chrześcijanie, ma wiele legend o związanym z nim cesarstwie.

Jednym z takich cudów był przypadek, który miał miejsce w latach 1820-1821. W małym miasteczku Slavyansk zaczęły pojawiać się częste pożary, których przyczyną była podpalenie kogoś. Przestępca nie mógł złapać.

Kiedy pewna starsza dama-parafialna miała sen, w którym przyszła do niej Matka Boża i powiedziała, że pożary mogą się zatrzymać, gdyby w tym mieście napisano ikonę "Burning Bush". Jego znaczenie jako obrazu chroniącego przed pożarami i różnych katastrof spowodowanych przez piorun lub pożar było znane od dawna.

Starsza kobieta opowiadała o swoim marzy lokalnemu archiprezczyznie, a wkrótce obraz został napisany. Jaka była niespodzianka ludzi, gdy przeczytano modlitwę ikonki "Burning Bush", wykryto winę, a raczej sprawcę, podpalenie! Była miejscową rezydentką Mavry, która cierpiała na demencję. Wyskoczyła z tłumu, wyznała wszystko i więcej nie zdarzyło się pożary.

Ta sprawa nie jest jedyna. W tym obrazie są inne dziwne historie.

Oprócz oszczędności z ognia znane są przypadki pomocy ikoną, a klęski żywiołowe i pożary nie są spokrewnione. Tak więc, na przykład, po nieustannych modlitwach przed "Burning Bush", niesprawiedliwie skazany został Dmitrij Koloszin, który służył jako pan młody pod cara Fiodorem Aleksejewiczem.