733 Shares 6982 views

Amylaza wzrosła? Alarmujący objaw!

Amylaza jest enzymem, który bierze udział w rozkładzie węglowodanów. Substancja ta jest produkowana w trzustce i innych narządach, takich jak gruczoły ślinowe. Przez określenie poziomu we krwi amylazy można zidentyfikować różne choroby układu pokarmowego. Wzrost enzym można wykryć zarówno w analizie moczu i badania krwi. Jeśli amylazy zwiększona, uważa się niepokojący Mówiąc o chorób przewodu pokarmowego i innych narządów objaw.


krwi ludzkiej zawiera dwa rodzaje alfa-amylaza: typu S i P typu. Moczu, zawiera około 65% P i typu krwi – do 60% S typu. W celu uniknięcia nieporozumień, P typu alfa amylazy w moczu nazywa diastazy. Poziom amylazy w moczu dziesięciokrotnie aktywność amylazy w krwi.

Określić stężenie amylazy w krwi może się stosując analizę biochemiczną krwi. W rezultacie, aby być tak dokładne, jak to możliwe, zaleca się, aby podjąć analizę rano na czczo i nie pić alkoholu przed badaniem. Normalny poziom amylazy we krwi zarówno u kobiet i mężczyzn w zakresie od 25 do 125 U / l

W podobny sposób można określić poziom amylazy trzustkowej, co standardowy wskaźnik – 50 U / l Optymalnie, szybkość biochemii krwi amylazy trzustkowej dąży do zera. Mówi się nie tylko doskonałą aktywność trzustki, ale także z brakiem w nim procesów zapalnych i stagnacji.

W celu określenia aktywności amylazy w moczu mogą korzystać z moczu porannego (część środkowa). Zanim zastosuje się taką analizę, konieczne jest, aby zrezygnować z korzystania z kilku dni, tłustych i pikantnych potraw.

Amylaza wzrosła: Przyczyny

enzym amylazy znajdują się w przewodzie pokarmowym i nie powinny dostać się do krwi. Jednakże uszkodzenie narządu, który zawiera amylazy mogą przenikać do krwiobiegu. Przyczyny tego można ustawić w zakresie od fizjologicznych związanych z daną chorobą i mechaniczne (w wpływu otrzymanych w jamie brzusznej).

Podwyższony poziom tego enzymu jest jednym z głównych wskaźników w diagnostyce ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki (zapalenie trzustki).

Ponadto alfa amylazy ze wzrostem nowotworu w tym gruczołu kamieni lub kanałów, które naruszają jego enzym odpływu. W początkowym stadium choroby pacjent może nie zauważyć stan pogorszenia stanu zdrowia, ale jeśli objawy, takie jak gorączka lub ból brzucha, rozciągający się do tyłu, należy odwołać się do pomocy lekarzom możliwe.

Zwiększony poziom amylazy mogą wskazywać na chorobę i ślinianek – tak zwany „świnia” lub świnki. Jest to choroba wirusowa charakteryzuje się uszkodzeniem komórek ślinianki gruczołów ślinowych na amylazy ekspozycji we krwi. Jego główne cechy: widoczny obrzęk ślinianki obszarze twarzy, suchość w ustach, ból ucha i gorączkę. Zasadniczo, „świnia” – to choroba, która dotyka dzieci.

Amylaza zwiększona w przypadku ostrego zapalenia otrzewnej lub zapalenia otrzewnej, zapalenie wyrostka robaczkowego i jamy. Choroby te charakteryzują się nudności, wymioty, silny ból w jamie brzusznej, który jest wzbogacony ciśnienia i wysokiej temperatury i znaczne osłabienie.

Perforacja (wrzód dwunastnicy, owrzodzenia), niewydolność nerek lub kwasicy cukrzycowej mogą być również ze względu na fakt, że amylaza we krwi.

Wysoka aktywność amylazy w moczu obserwowane w procesach zapalnych wątroby, pęcherzyka żółciowego i niedrożności jelit. zatrucie alkoholem, ciąża pozamaciczna lub powikłania cukrzycy może również spowodować wzrost wskaźnika.

Amylazy można polepszyć z powodu przyjmowania takich leków, takich jak morfina, różne leki moczopędne i doustne środki antykoncepcyjne.