280 Shares 6637 views

VAZ-2107. Włączenie czujnika wentylatora: instalacja, naprawa, wymiana

Większość właścicieli VAZ-2107 samochód w obliczu problemu przegrzania silnika z powodu opóźnień w wentylator chłodnicy. Awaria taka stwarza poważne zagrożenie nie tylko dla układu chłodzenia, ale cały zespół napędowy. Zwiększając temperaturę czynnika chłodzącego do krytycznych wskaźników zdolnych unieczynnić uszczelki głowicy cylindrowej pokrywy zaworu i jego całkowitego zablokowania do ruchomych elementów mechanicznych.


Najczęściej, wentylator chłodnicy nie działa ze względu na problem z czujnikiem jego włączenia. To może być tak proste, brak kontaktu na złączach i urządzenia wyjściowe systemu jako całości. W tym artykule będziemy mówić o tym, co środki mogą być podjęte, jeżeli kolej VAZ-2107 na czujnik wentylatora traci swoją skuteczność, a także spojrzeć na proces kontroli i wymiany.

Oznaki przegrzania silnika i środków ostrożności

Jeśli jesteś za kierownicą samochodu, przekonają się, że strzałka na urządzeniu, co wskazuje temperaturę płynu chłodzącego, przeszedł w czerwonej strefie i nadal odbiegają w kierunku jego wzrostu, byłoby lepiej zatrzymać się na poboczu i natychmiast wyłączyć silnik. Jeśli nie zostanie to zrobione, niezamarzający płyn przeciw zamarzaniu lub po prostu gotuje i spróbuj się wydostać, łamanie integralności systemu. Nadal poruszać się w takiej sytuacji jest niebezpieczne. Zatrzymując się, by sprawdzić działanie wszystkich elementów układu chłodzenia i ustalić przyczynę przegrzania. Następnie, jeśli to możliwe, powinny zostać wyeliminowane. A jeżeli nie jest to możliwe, holowania pojazdu do najbliższej stacji serwisowej.

Co jest nie tak z wentylatorem?

Podejrzewając przegrzania chłodnicy wentylator jest uszkodzony, należy najpierw sprawdzić do użytku. Sprawiają, że proste. Odłączyć złącze elektryczne od silnika, a do swoich kontaktów, aby przenieść energię z baterii. Nie pomyl polaryzacji! Jeśli wentylator nie działa po podłączeniu bezpośrednio – przyczyna musi być prowadzona w napędzie. Jeśli silnik jest zarobiony, problem najprawdopodobniej leży w zapewnieniu jego elementy integracji. Może to być bezpiecznik, przekaźnik, okablowanie i czujnik.

dalsze badania

Dalsza weryfikacja powinna być wykonywana na „proste do kompleksu.” Diagnozowanie okablowanie bez odpowiednich narzędzi i umiejętności prawie niemożliwe. Podobna sytuacja jest z przekaźnikiem. Sprawdź to na własną rękę jest mało prawdopodobne, aby odnieść sukces, zwłaszcza w tej dziedzinie. Jedyną rzeczą, jaką możesz zrobić, to dostać podobnego urządzenia z pobliskiego gniazda lub innego pojazdu i włóż ją do gniazda. Zdobył – przyczyna jest ustanowiony, wentylator nie działa – iść dalej.

Na sprawdzenie Bezpiecznik No problem. Znaleźć pożądaną wstawkę w bloku montażowym, sprawdzić jego zwykły tester lub self-made sondę wykonaną z dwóch drutów i lampy, a wynik jest dostępny. W razie potrzeby wymienić bezpiecznik i kontynuować ruch. Ale jeśli tym razem nie mają racji, problem należy szukać na przełomie czujnika na wentylatorze.

Cechy systemu chłodzenia w różnych wersjach

Przed przystąpieniem do diagnostyki czujnika, należy stwierdzić. Faktem jest, że benzyna „siódemki” i wtrysk paliwa sterowany auto jest w różnych miejscach. Ponadto, układy wtryskowe samochodów VAZ-2107 wentylator czujnik kolej na siebie nieobecne. Jego funkcja wykonuje DTOZH (czujnik temperatury cieczy chłodzącej). Rozważyć lokalizację tych urządzeń w sposób bardziej szczegółowy w „siódemki” gaźnik i wtrysk paliwa.

Gdzie jest włączenie czujnika wentylatora?

Wszystkie starsze wersje „klasyczny” Czujnik znajduje się na obudowie radiatora. Aby być dokładnym, w prawym dolnym rogu. Poza wygląda nakrętką mosiężną na „30” z dwoma stykami wyprowadzona. Podnieść maskę, spójrz na tylnej stronie grzejnika – jesteś zobowiązany, żeby go zobaczyć. Zasada działania czujnika jest bardzo prosta. Termopara reaguje na wzrost temperatury zamyka styk, a wentylator znajduje się pod napięciem. W samochodach z wtryskiem paliwa sterowanym wentylatorem jest włączony przez jednostkę elektroniczną na podstawie danych otrzymanych poleceń z czujnika. Innymi słowy, sama ECU monitoruje wszystkie procesy. Ale gdzie jest włączenie czujnika wentylatora w wtryskiwacza „siódemki”? Jak już wspomniano, takie urządzenie nie istnieje. Nie szukaj go na kaloryferze lub gdziekolwiek indziej! Ale zwróć uwagę na termostacie. Na jego ciele zamontowany czujnik cieczy chłodzącej. Potem wysyła elektroniczną jednostkę sterującą wszystkie niezbędne informacje na temat temperatury chłodziwa.

Sprawdzić czujnik

Teraz pomówmy o tym, jak sprawdzić obrót wentylatora czujnik (VAZ-2107). Zacznijmy od silnika gaźnika. Wszystko tutaj jest bardzo prosta. Wszystko, co musisz zrobić, to odłączyć przewody od czujnika. Aby to zrobić, należy usunąć z jego zacisków elektrycznych gniazd. W celu określenia, czy urządzenie prawidłowo włączeniu zapłonu i zablokować styki łącznika. Jeśli całość w czujniku wentylator z pewnością włączy.

Może też zdarzyć się, że wprowadzenie zespołu wentylatora nie reaguje na temperaturę. Innymi słowy, mechanizm zamykający styk jest uruchomiony, ale na jego wysoką wartość. W ten sposób w pojazdach gaźnika aktywacji czujnika VAZ-2107 wentylator musi zostać zamknięty obwód, gdy temperatura cieczy chłodzącej w 92 stopni, a przerwa – przy 87 ° C

W przypadku silników z wtryskiem paliwa sterowanym procesem weryfikacji nieco inny. Od wtrysku VAZ-2107 z kolei na czujniku wentylatora nie jest konieczne, aby sprawdzić regulator temperatury. Ale powinien najpierw sprawdzić obecność napięcia na stykach łącznika. Weź tester i przekształcić go w trybie woltomierza. Przewód ujemny zablokować urządzenie do „masy”, oraz połączenia z dodatnim zaciskiem „A” na złączu. Włączyć zapłon. Tester powinien pokazać ciśnienie nie mniejsze niż 12V. Jeśli jego wartość jest ograniczona, problem musi być prowadzona w jednostce sterującej. Ale jeśli napięcie jest OK, odkręcić regulator temperatury dysza do dalszej weryfikacji.

Sprawdź czujnik do pomiaru jego rezystancji elektrycznej w różnych temperaturach. Umieścić tester w trybie i omomierza zmierzyć rezystancję na stykach. Warto zauważyć, że rośnie i spada odwrotnie proporcjonalnie do temperatury cieczy chłodzącej (20 ° C – 3,5 kOhm, 40 ° C – 1,5 kOhm, 80 ° C – 340 omów 90 ° C – 250 omów). Proces ten może być ogrzewany przez sterownik pomiaru rezystancji, umieszczając je w pojemniku z gorącą wodą. Czujnik wentylatora temperatura aktywacji (VAZ-2107, iniektor) dla różnych wersji oprogramowania w komputerze, może 92-95 ° C Jej odporność zatem bliskie zeru.

powinno to oznaczać, że włączenie wentylatora i czujników temperatury płynu chłodzącego nie może być naprawione. Dlatego wykrycie najmniej ich wad, należy je wymienić. Rozważmy proces wymiany dla każdego silnika osobno.

Proces wymiany czujnika silnika gaźnik

Tutaj proces może wydawać się trudniejsze. Mimo wszystko, biorąc pod uwagę, że czujnik znajduje się na dole, konieczne jest, aby spuścić płyn chłodzący. I musi szukać dziury widokowej, usunąć ochronę silnika, i tak dalej. N. Ale nie można tego zrobić. Wystarczy, aby szybko owinąć nowy czujnik w miejsce starego. Naturalnie nieco chłodziwo będzie więc powodować, ale jest ograniczona do wartości 20-30 ml. Ponadto punkt połączenia może zawsze substytut prawidłowo przycięte plastikową butelkę.

Więc przygotować nowy czujnik i klucz na „30”. Odłączyć urządzenie. Ostrożnie odkręcić klucz czujnika. Kontynuuj poluzowanie rękę, trzymając ciało chłodnicy. Gdy czujnik są wyposażone w gwintowany otwór może uciskać palcem z drugiej strony zaczynają się skręcać nowy element. Nie udaje się tracić pierścień uszczelniający, który jest wprowadzany na gwintowanej części urządzenia. Tutaj, w rzeczywistości cały proces. Pozostaje to, aby podłączyć go do drutów, uruchom zasilacz i sprawdzić czy wszystko działa.

Wymiana kolej wentylator czujnik: VAZ-2107 (wtryskowe)

nie jest potrzebny napęd wtryskiwacz do wymiany czujnika odprowadzanie chłodziwa. Jest to dość wysoka, więc to będzie minimalny przeciek. nowy czujnik temperatury i przełączyć się na „19” trzeba będzie wymienić. Najpierw wyłączyć wtyczkę, następnie odkręcić starą kontrolera i jest wkręcony w miejscu znanym z pobytu. Podłączyć zasilanie i uruchomić silnik. Jeśli wykonane prawidłowo, praca wentylatora jest gwarantowana.

Kilka porad

Przed wyłączeniem zasilania czujników, zwłaszcza dla „siódemka” z silnikiem z wtryskiem, zaleca się, aby wyjąć baterię z biegunem ujemnym. Przy wyborze wentylatora czujniki przełączania lub temperatura płynu chłodzącego jest lepiej dać pierwszeństwo produktom specjalne fabryki. Po wymianie należy sprawdzić szczelność złącza gwintowego. W razie potrzeby wykorzystać uszczelniacz samochodowych żaroodpornej.