92 Shares 2130 views

"Zasady Cider House": Dzhona Irvinga novel

„Zasady Cider House” – jedno z najbardziej znanych dzieł Dzhona Uinslou Irving, amerykański pisarz i scenarzysta. Urodził się w 1942 roku w New Hampshire, wziął kurs na kilku uniwersytetach: Iowa, Wiedeń, Pittsburgh. literacka kariera Irvinga zdjął natychmiast po publikacji jego pierwszej książki, był nazywany „Wolność dla niedźwiedzi.” Powieściopisarz wtedy właśnie skończył 26 lat. Mimo tak młodego wieku autora, powieść została przyjęta przez czytelników więcej niż pozytywnie (w szczególności pochwalił Kurt Vonnegut). Jednak prawdziwe uznanie Irving otrzymał po opublikowaniu w 1978 roku powieści „Świat według Garpa”, National Book Award została przyznana pisarza dla niego. Ten moment okazał się punktem zwrotnym w jego życiu, i poważnego pisarza akademickiego Irving przeniósł się do kategorii twórców. Niektóre z jego dzieł ( „The Cider House Rules”, „Modlitwa za Owena”) zostały skutecznie ekranowane, do którego pisarz otrzymał kilka prestiżowych nagród filmowych.


Dzhordzh Irving "The Cider House" Zasady

Książka została wydana w 1985 roku i niemal natychmiast uderzył liście bestsellerów. Jest napisany w gatunku epickiej powieści i opowiada o wydarzeniach w Manx sierocińca. To miejsce, gdzie przychodzi na centralny charakter narracyjny – Homer Wells. On nie zna swoich rodziców, więc ojciec chłopca zastępuje ginekolog Wilbur Modrzew. Człowiek troszczy się o Homera i uczy go wszystkiego, co wie. Uprzejmość, dobroć, zdolność do współczucia – to podstawowe nakazy, dać dziecku dziecko. Kiedy Homer dorasta, zaczyna marzyć o podróży, w innych miastach i krajach. Punktem zwrotnym w fabuły powieści „zasadami Cider House” jest pojawienie Kendi Kendoll, to olśniewające piękno blondynka w ciąży przez pilota wojskowego Uolli Uoringtona czyni aborcję schronienie. Ulegając prośby Homera, zgodzą się wziąć go, młody człowiek namiętny o cukierki, ale sielanka nie trwa długo, aż w końcu dziewczyna, przeniesiony przez współczucie i poczucie obowiązku, jest Wally.

„Zasady Cider House”: zmiany

Lekarz, który podniósł główną postać, cały czas mając nadzieję, że będzie on zająć jego miejsce, ponieważ władze w każdej chwili może wysłać człowieka przeciwny aborcji. To nie powinno być dozwolone, ponieważ kolej nieuchronnie doprowadzi do tego, że kobiety będą ryzykować swoje życie, próbując pozbyć się niechcianego dziecka.

problemy

Większość krytyków pochwalił „Wbrew regułom”. Książki, rzekomo różni chwytające fabuła i głębokie problemy społeczne. Jednym z głównych tematów prac był problem aborcji. Nowoczesne literackie krytycy paraleli z powieści „Oliver Twist” Dickensa (motywy schronienia, opuszczonego dziecka, samotności).

Screening

W 1999 roku Irving napisał swoją powieść na podstawie scenariusza do filmu (później dostanie się do tej nagrody filmowej „Oscar”). Nawiasem mówiąc, pisarz opuścił rolę dla siebie, grał zawiadowca stacji, a jego syn stał major Colin Winslow. Obraz Homera została genialnie wykonany Tobey Maguire.