123 Shares 2387 views

Żółtka przedwczesna u noworodków: przyczyny, objawy i leczenie

Narodziny okruchów to wielka radość rodziców. Jednak czasami, szczególnie jeśli chodzi o pierworodne, może być przyćmiony przez przebarwienia skóry i błon śluzowych dziecka. Zjawisko, znane jako żółtaczka noworodkowa, występuje dość często, więc ci, którzy wkrótce będą mieć dziecko, warto się o tym dowiedzieć.

Przyczyny

Wygląd żółtaczki u noworodków jest absolutnie normalny. Zjawisko to obserwuje się, jeśli zawartość bilirubiny przekracza normę we krwi okruchów z powodu próchnicy erytrocytów. Należy rozumieć, że poza własnymi krwinkami ciało noworodka musi także przetworzyć resztkowe erytrocyty matki. W ten sposób obciążenie staje się znaczące iw rezultacie gromadzi się nadmierna bilirubina, co prowadzi do żółknięcia oczodołu i skóry dziecka. W tym przypadku dziecko nie ma innych patologii, uważa się go za zdrowe i nie wymaga leczenia.

Forma fizjologiczna

Zwykle zmiany w wyglądzie dziecka obserwowane są w 2-5 dniu po jego narodzinach i znikają w drugim tygodniu życia. Jednocześnie można przyczynić się do wczesnego zaniku objawów żółtaczki fizjologicznej, jeśli częściej stosujesz dziecko do piersi. Spowoduje to przyspieszenie alokacji oryginalnego kopca, z którymi wydalany jest bilirubina z organizmu. Ponadto, zaleca się, aby chodzić z dzieckiem częściej na świeżym powietrzu.

Fizjologiczna żółtaczka noworodkowa dziecka: przyczyny

Jak już wspomniano, naturalny kolor skóry i błon śluzowych jest zwykle przywracany do 10-14 dnia życia. W innym przypadku rozpoznano żółtaczkę noworodkową. Jej przyczyną może być:

 • Przedwczesność dziecka;
 • Nadwagę bilirubiny;
 • Enzymatyczna niedojrzałość komórek wątroby;
 • Zmniejszenie zdolności surowicy krwi do wiązania bilirubiny.
 • Patologiczna żółtaczka noworodka (przedwczesna).

Choroba może być wrodzona i nabyta.

W pierwszym przypadku żółtaczka noworodka może być konsekwencją:

 • Patologie błony erytrocytów. Choroba ta czasami pojawia się już w okresie noworodka. Z biegiem czasu wzrasta śledziona i wątroba, a następnie rozwija się niedokrwistość.
 • Niedobór enzymów erytrocytów. W tym przypadku żółtaczka występuje w drugim dniu życia. Jednym ze znaków jest ciemnienie moczu.
 • Defekt w syntezie i strukturze hemoglobiny i hemu. Pojawia się w 4-6 miesiącach życia dziecka.

Nabycie patologicznej żółtaczki noworodkowej może mieć trzy typy:

 • Choroba hemolityczna noworodka, która jest wynikiem immunologicznego konfliktu krwi płodowej z krwią matki;
 • Krwotok do narządów wewnętrznych lub cefalohematoma, których resorpcja dostaje się do produktów z krwi rozkładu hemoglobiny;
 • Inne przyczyny, takie jak zwiększenie zawartości krwinek czerwonych we krwi dziecka, zespół, który rozwija się, gdy dziecko wchodzi do przewodu pokarmowego podczas podawania, obecność choroby matki o charakterze immunopatologicznym, hemolizy leku,

Leczenie

Podobnie jak w przypadku żółtaczki fizjologicznej, niemowlęta zaleca się częściej karmić piersią i wyprowadzić na świeże powietrze. Ponadto, jeśli dziecko ma żółtaczkę noworodkową, stosuje się metodę fototerapii. Polega na napromieniowaniu okruchu fotolampem. Pod swoimi promieniami organizm przyspiesza rozkład bilirubiny, a następnie wydalany jest z organizmu z moczem i kałem.

Procedura jest następująca:

 • Dziecko jest cało rozebrane (jeśli jest chłopcem, bandaż stosuje się do narządów płciowych) i umieszcza się w specjalnym pudełku dla noworodków;
 • Oczy są zamknięte lekką maską na elastycznej taśmie;
 • Napromieniowanie przeprowadza się przez co najmniej 2-3 godziny, przerywane w celu żywienia;
 • Od czasu do czasu dziecko jest obracane tak, że fotony mają dostęp do wszystkich obszarów skóry.

W szczególnie poważnych przypadkach, gdy poziom bilirubiny jest krytycznie wysoki, sesja jest przeprowadzana w sposób ciągły. Jednocześnie krew pobierana jest co godzinę w celu przeprowadzenia analizy. Procedura kończy się dopiero wtedy, gdy badania wykazują zadowalający wynik dla bilirubiny.

Przeciwwskazaniami do kontynuacji fototerapii jest zaczerwienienie skóry. Jednak takie zjawiska są niezwykle rzadkie.

OZPK

Leczenie żółtaczki noworodkowej w ciężkich przypadkach może być wykonane przez operację wymiany krwi. Wskazania do stosowania tej metody:

 • Niezadowalające wyniki badań laboratoryjnych na temat poziomu bilirubiny w krwi pępowinowej w momencie porodu i jego stałego wzrostu, nawet przed fototerapią itp .;
 • Udowodniona uczulalność u matki i objawy ciężkiej choroby hemolitycznej u noworodka u dziecka;
 • Wygląd objawów zatrucia bilirubiną.

Komponenty krwi dla lekarzy transfuzji dobierane są ściśle indywidualnie dla konkretnego dziecka i biorąc pod uwagę rodzaj niezgodności krwi matki i dziecka. Ponadto, OZPK wykonał dopiero po udanym badaniu zgodności za pomocą cewnika zamontowanego w żyle pępowinowej. Jednocześnie należy wiedzieć, że nawet z odpowiednim materiałem do pracy i ścisłym przestrzeganiem sterylności możliwe są różne powikłania. Na przykład może wystąpić zatorowość powietrza, dysfunkcja serca, zakażenie, zakrzepica, wstrząs anafilaktyczny itp. Z reguły pojawiają się one w ciągu pierwszych 3 godzin po OZPK, przez co personel medyczny powinien ściśle monitorować stan dziecka.

Inne metody

Leczenie można również przeprowadzić stosując leczenie i leczenie infuzji. W pierwszym przypadku zaleca się "Zixorin", agar, "Carbolen" i "Cholestyramine", które pomagają uwolnić jelita z bilirubiny. Przygotowywane są również preparaty cholerujące. Jeśli chodzi o terapię infuzyjną, jest ona wykonywana z roztworami chlorku sodu i glukozy, a przy obniżonym poziomie białka stosuje się roztwór albuminy.

Zapobieganie

Żółteczna noworodka, której przyczyny opisano powyżej, najprawdopodobniej nie powstaną lub jego objawy zanikają szybciej, jeśli zostaną podjęte następujące działania.

 • Zaraz po urodzeniu okruchy przywiązują się do piersi matki;
 • Odsunąć dziecko i zostawić leżące na pieluszce nude aż pół godziny;
 • Karmienie piersią na żądanie;
 • Od pierwszych dni chodzenia z dzieckiem na świeżym powietrzu;
 • Podawać dziecko z każdej piersi przez co najmniej 7-10 minut;
 • Jeśli dziecko nie chce ssać, mleko matki powinno być zdekantowane i podane mu łyżką.

Teraz wiesz, jaka jest żółtaczka noworodkowa. Objawy różnych postaci tej choroby zostały opisane powyżej, dlatego też, po zauważeniu ich objawów, można natychmiast pokazać okruchowi lekarzowi, a nie tracić cennego czasu.