887 Shares 7972 views

Leczenie antybiotykami może znacząco zwiększyć ryzyko poronienia

Kobiety, które biorą pewne rodzaje antybiotyków we wczesnych etapach ciąży mogą być narażeni na zwiększone ryzyko poronienia, badacze sugerują.


Nowe dane z kanadyjskich naukowców

Ale nie wszystkie antybiotyki są takie same, a niektóre mogą być bezpieczniejsze w czasie ciąży niż inni. Kanadyjscy naukowcy odkryli, że kobiety w ciąży, które stosowane pewne rodzaje antybiotyków, miał niewielki wzrost ryzyka poronienia w pierwszych 20 tygodniach ciąży, w porównaniu z przyszłymi matkami, którzy nie przyjmowali je. Wyniki tych badań zostały opublikowane 1 maja w kanadyjskim Medical Association Journal.

„Badania wykazały, że najbardziej powszechnie stosowane antybiotyki – penicyliny, cefalosporyny i erytromycyna – nie mają wpływu na ryzyko poronienia” – mówi główny autor badania Anick Berard, profesor farmacji na Uniwersytecie w Montrealu w Kanadzie.

Zakażenia występujące u kobiet w okresie ciąży, należy traktować, więc jest to satysfakcjonujące, aby wiedzieć, że antybiotyki są najbardziej powszechnie używane, nie są przyczyną poronienia we wczesnej ciąży.

problemy związane z bezpieczeństwem

Pomimo częstego stosowania antybiotyków w czasie ciąży w leczeniu różnych infekcji, bezpieczeństwo, wpływ tych leków na płód pozostaje problemem, mówią autorzy badania. To dlatego, że poprzednie badania związek między stosowaniem antybiotyków w czasie ciąży i ryzyko poronienia były dość sprzeczne. Niektórzy naukowcy odkryli powiązanie stosowania niektórych klas antybiotyków w czasie ciąży i poronieniu, podczas gdy inni nie zostały potwierdzone.

Zalety korzystania z bazy danych

W nowym badaniu naukowcy dane dotyczące przebiegu ciąży u kobiet z Quebec w latach 1998 i 2009 były badane. Ta baza danych zawiera informacje na temat kobiet w ciąży w obrębie prowincji, który został objęty planem Quebec rządu w sprawie ubezpieczenia od narkotyków. Baza zawiera dane o ogromnej większości kobiet w ciąży w prowincji.

W ten sposób naukowcy byli przekonani, że były one za pomocą dokładnej informacji o receptę na antybiotyki, na receptę w ciąży, co pozwala im nie zależy od zdolności kobiet do zapamiętania jakie leki użyli, ponieważ jest mniej wiarygodnym wskaźnikiem.

Antybiotyki, które są niebezpieczne dla kobiet w ciąży

Naukowcy porównali przypadki ponad 8.700 kobiet, które poroniła podczas pierwszych 20 tygodni, od 87 000 kobiet, które miały powikłania ciążowe. Wiek kobiet uczestniczących w badaniu wynosił od 15 do 45 lat. Okazało się, że około 12 500 z nich podjęły antybiotyków w czasie ciąży.

Badanie wykazało, że pięć klas antybiotyków – makrolidy, chinolony, tetracykliny, sulfonamidy i metronidazol – może zwiększać ryzyko poronienia, jeśli kobieta jest w początkowej fazie ciąży. Naukowcy zauważyli, że jeden antybiotyki makrolidowe – erytromycyna – nie było związane z tym ryzyko.

Dane te są zgodne z wynikami uzyskanymi w trakcie niektórych wcześniejszych badań, ale nie został wcześniej wykryty związek pomiędzy fluorochinolonów i tetracyklin, a ryzyko poronienia. Niemniej jednak, obecnie położników nie zaleca stosowania fluorochinolonów i tetracyklin we wczesnych stadiach ciąży, a wyniki te sugerują, że ta rada ma sens.

niskie ryzyko

„Mimo że badania wykazały zwiększone ryzyko poronienia u kobiet, które podjęło pewne rodzaje antybiotyków, sama nie jest wysoki” – mówi prof Berard. Zastosowanie wielu innych leków, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne i leki przeciwdepresyjne została również związana z podobnym zwiększeniem ryzyka poronienia.

Zmniejsza ryzyko poronienia

Kolejną dobrą wiadomością jest to, że wspólna antybiotyk – nitrofurantoina, który jest często przepisywany jeśli kobieta ma infekcje dróg moczowych, faktycznie wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka poronienia w porównaniu z grupą kontrolną. Jest to pierwsze badanie, które wskazuje ten związek, ponieważ w przyszłości naukowcy będą musieli potwierdzić to nowe odkrycie.