103 Shares 1312 views

Zbadajmy co czasownik to norma literacka „wspinaczka” lub „wspinaczka”

Piesi lubią wspinać się na skały, miłośnicy książek wolą wspinać się na półce bibliotecznej, a my podeszliśmy do słowników, aby dowiedzieć się, jak wszystkie takie same prawa do korzystania z czasownika: wspinać lub wspinać.

Pochodzenie i odcienie znaczeniowe

Słowo to pochodzi z języka staro-słowiańskiego. Jego forma spotykamy w językach ukraińskim i bułgarskiej i czeskiej i serbsko-chorwackim. Synonimy tokeny „wznoszenia” (lub „wznoszenia”) wyjaśnić jego znaczenie: aby przenieść, indeksowanie, wspinać się, wspinaczka, przywiązanie. W słowniku Vladimira Dalya, istnieją liczne przykłady ekspresyjnym wykorzystaniem obu tych słów. Wspinać lub wspiąć się na dach i może być w piwnicy, drzew i ruin. Użycie czasownika i kiedy chcą powiedzieć o penetracji nigdzie więcej niż raz: wspinać się przez piwnice, aby wspiąć się na cudzych ogrodach. Kolejny cień znaczenia: przeniknąć, aby wspiąć się ręce do czegoś zablokowanej lub guziki: wspiąć się do kieszeni do bufetu. Czasami czasownik używać w sensie przenośnym. Na przykład: Dlaczego wydostać się z mojej firmy? Jednak w tych przypadkach czasownik jest używany głównie w bezokolicznika nie jest, w formie osobistego.

Wspinaczka lub wspinania: jak pisać i mówić?

Zgodnie z obowiązującymi normami języka rosyjskiego, oba słowa można uznać za prawidłowe. W słowniku Dahl, Ephraim, Ushakov, Reznichenko nie ma różnicy w jaki sposób mówić i pisać: wspinaczka lub wspinania, te bezokolicznikami są równe. Tylko słownik Ozhegova ich równości lekko uszkodzony: czasownik wspinać dalej konwersacji. Dzięki tej nuance normy literackiej pozwoliło na wysokim stylu, jest tylko jedno słowo – „wspinać”. Często zdarza się, że stara się znaleźć w słowniku słowo „wspinaczka”, widzimy odniesienie do czasownika „wznoszenia” i jest już pod odczytać wymagane informacje.

koniugacje gry

Słowa bliźniaki są godne uwagi fakt, że należą do różnych koniugacji, a więc mają różne końcówki osobowe. Odmieniać czasowniki, można dowiedzieć się, jak się pisze słowo „wspiąć się” w pierwszej, drugiej i trzeciej osoby jest wyjątkowa. i mnogiej. liczba.

Zanim odmieniać te dwa znaki, pamiętajmy, że grupa czasowników koniugacje II należą do wszystkich słów tej części mowy, kończąc w -To bezokolicznika. I koniugacji czasowników w formie bezokolicznika czasownika mieć różnego rodzaju rozwiązania, z wyjątkiem -To. Istnieją wyjątki: słowo „ogolić” i „świeckich”, mimo końcu, należą do grupy pierwszej koniugacji. A słowo „drive”, „hold”, „spojrzenie”, „zobaczyć”, „oddychać”, „słyszeć”, „nienawiść”, „boli”, „kręcić”, „zależy”, „znosić”, niezależnie od celu, należy ona do grupy czasowników drugiej koniugacji. Słowo „wspiąć się” należy do drugiej koniugacji z powodu nieskończonej -To ma końca i nie odnosi się do wyjątków. W konsekwencji, zgodnie z regułą dla koniugacji czasowników II, to jest napisane w następujący sposób:

  • w pierwszej osobie – I dogadać, my Lazimov;
  • w drugiej osobie – ty lazish ty lazite;
  • w trzeciej osobie – on (ona, ono) wspina się one wspinać.

Kolejna rzecz – czasownik wspinać. Należy do pierwszej koniugacji, ponieważ nie zawiera się w nieskończonej grupy kończącym się w -To nie jest wyjątkiem. Zgodnie z regułą dla koniugacji czasowników I słowo „rój” ma następujące końcówki osobowe:

  • w pierwszej osobie – ja wspinam, musimy wspiąć;
  • Po drugie – można wspinać, wspiąć się przez;
  • w trzecim – on (ona, ono) wspina się one wspinać.

mówią dobrze

Błędy mogą wynikać z faktu, że dana osoba myli koniugacji. Jest to niemożliwe, aby powiedzieć, na przykład, że laziet one laziyut ty laziesh I laziyu. formy te oznaczone jako ojczystego w słowniku pod redakcją Dmitrij Ushakov. Konieczne jest, aby wziąć pod uwagę zasadę języka rosyjskiego jako przemienności spółgłosek w katalogu głównym tego słowa. W następstwie tego, że nie można wymawiać i pisać pochodną słowa „wznoszenia” w 1. osobie liczby pojedynczej w tej formie: I lazyu. To będzie poprawna, bo dogadać.
Imperatyw nastrój wyraża prośbę lub zlecenie, wznoszenia czasownik będzie brzmieć jak „laz” i czasownik „wznoszenia” – odpowiednio, „właz”.

Jakie słowo lider

A co ludzie często używają słowo: wspinaczka lub wspinania? Według badań głównym wyszukiwarka Runet Championship – za słowem „wspinać”. Internauci używać go o jedną trzecią częściej niż inne ważne postaci czasownika.

Baza danych „Integrum”, zbiera wyniki monitoringu doniesienia mediów, że gazety i czasopisma, na przykład, w Petersburgu, prawie sto razy częściej drukowane na swoich stronach różne formy czasownika „wznoszenia”. oba słowa pojawiają się na równi w Krasnojarsku nośnika. A Moskwa publikacje często używają słowa „wznoszenia”.

pochodna

Co z innymi częściami mowy pochodzące od czasownika wspinać i wspinać? Istnieją rzeczowniki „lasagne”, „wspinaczkowe” i inne Komunia :. wędrówki. Nie gerund „wspinanie” i „scansorial”. W mowie potocznej, czasami można usłyszeć przymiotnik pochodzący od czasownika: wspiąć tych gór już perelazannye.

Jakie słowo jest właściwe w danym przypadku

Więc nie mamy więcej wątpliwości jak (wspiąć lub wspiąć) muszą być używane w mowie i piśmie języka. Pozostaje tylko dodać, że fonetycznie tokena „wspinaczkę”, chociaż jest powiedziane wystarczająco konwersacyjny, bardziej dziwnie przypomina wysoki styl, nie znaczy to samo, na przykład, że złodzieje wspiąć się na kieszeniach. Wskazane jest użycie czasownika „wspinaczkę” (bezokolicznika wspinaczki).