880 Shares 2728 views

Badania dowiodły, że twój kot – rzeczywiście malutka lew

Znany stary żart (ona już ponad pół wieku było), że Bóg stworzył kota, zafascynowany technologii tranzystorów, jak się okazało, daleko od prawdy. Każdy kot, mimo swoich niewielkich rozmiarów, charakteru, nawyków i sposobów zachowania ogólnych przypomina lwa, tygrysa, pantery lub panterę. Zostało to potwierdzone przez naukowców z University of Edinburgh, szereg badań w Bronx Zoo.


Porównanie różnych kotów

Profesjonaliści psychologia pierwsze zwierzę interesuje, w jaki ludzie postrzegają kota. Przeciwnie, oni myślą, że są dość goofy istoty jakoś chodzić na tylnych nogach (bo cztery jest znacznie lepiej!), Coś, aby im pomóc, czasem dając do jedzenia, ale nie wie, jak polować. Szkoccy naukowcy porównaniu normalnego kota domowego i jego dziką „siostrę» (Felis Silvestris grampia), pantera mglista (Neofelis nebulosa), irbis (Panthera Uncia) i lwa afrykańskiego (Panthera leo). Mieli do oceny cech osobowych członków tych gatunków. Aby to zrobić, należy użyć metody dotychczas stosowane przy określaniu ludzkiego Psycho.

badania modelowe

Dla każdego typu modelu pięciu czynników został sporządzony, podobna do tej stosowanej przez psychiatrów do opisania ludzkiej osobowości. Należy zauważyć, że zarówno kotów i lew tej analizy poddano po raz pierwszy. Nowością tej metody, według naukowców, przyczyniły się do lepszego zrozumienia ewolucji pewnych cech psychologicznych. Tak, pięć parametrów, które zostały ocenione w sposób uproszczony w następujących kategoriach:

– Otwartość – wspólne pragnienie, aby uzyskać nowe informacje i doświadczenia.

– Dobra wiara – to samo, co zwykle rozumie się przez samodyscypliny.

– Ekstrawersja – szerokość doświadczenia (w przeciwieństwie do jego wysokości).

– uprzejmość – zdolność do dbać o harmonii społecznej.

– Neurotyzm – tendencja do stresu i postrzeganie głębi negatywnych emocji.

W rzeczywistości, naukowcy wykorzystali jeszcze kilka czynników, a każdy z nich łamanie na kilka podgrup. Jednak, aby uzyskać ogólne pojęcie o rodzaju badań, dość powszechne programu.

Czy koty i lwy boją?

Jak każde badanie naukowe, praca ta miała również szereg ograniczeń. Na przykład, nadzoru poddany jedynie zwierzęta. Metody te zostały wykorzystane do oceny struktury ludzkiej osobowości, które mogłyby być bardziej odpowiednie do badania naczelnych psychikę. Mimo to seria eksperymentów produkowane bardzo interesujące wyniki. Po przeanalizowaniu każdego z podmiotów (i było kilkaset) naukowcy z wysokim stopniem prawdopodobieństwa odkryli, że dla zestawu parametrów (na skali siedem-punktowym) chęć dominacji, impulsywność (ujemny odpowiednik integralność) i neurotyzmu wspólnego kota domowego niemal całkowicie analogiczne African Lion. Wynik był nieco nieoczekiwane, jak jej „krewnego” uważa dzikiego kota. Jednak celem danych jest twardy dowód na obecność odrębnego zachowania cechy lwa (nerwy i brak przewidywania).

Fakt ten nie mówi, że każdy dom kot marzy oderwać swego pana, a tylko brak siły zapobiega jej to zrobić. I lwy osobliwe połączenie z chęci dominacji z ugodowość i sumienność. Te „królami natury” są w stanie żyć w pokoju z otaczających stworzeń. uczyć się od tych ludzi …