141 Shares 9704 views

Cmentarz w Kovalevskoye w Petersburgu

Myśli o cmentarzach nie należą do pozytywnej kategorii, więc starają się nie pamiętać ich bez szczególnej potrzeby. Ale cmentarze są ważnym elementem infrastruktury miejskiej. W ich wyglądzie można wyciągnąć wnioski dotyczące stopnia cywilizacji mieszkańców osady, a także o tradycji kulturowych społeczeństwa. Słynne historyczne cmentarze w Petersburgu były zawsze bardzo wyraziste i arystokratyczne. Jest to tradycja, której nie należy zapominać na początku XXI wieku.

Za wschodnimi obrzeżami miasta

Cmentarz Kovalevskoe jest trudny do przypisania starożytności. Została ona założona we wrześniu 1984 r. Na mocy uchwały Komitetu Wykonawczego Miasta Leningradu. Znajduje się cmentarz Kovalevskoe poza granicami miasta, w okręgu wileńskim, w regionie Leningradzki. W sensie administracyjnym jest to strukturalna część GKU "Specjalistyczna służba ds. Pogrzebów w Petersburgu". Łączna powierzchnia cmentarna wynosi obecnie 110 hektarów. Istnieje taka rezerwa na wolne obszary, które mogą być połączone z głównym terytorium, jeśli taka konieczność powstanie. Cmentarz Kovalevskoe na mapie dzieli się na pięćdziesiąt nominalnych paczek. Większość z nich ma kształt zbliżony do kwadratu i jest podzielony na cztery "ćwiartki". Są miejsca pochówku na terenie konfesjonału, a także miejsce pochówku służby.

Pradzieje Cmentarza Kowalewskiego

Pierwsze pochówki na tym terenie pojawiły się znacznie wcześniej. Było to związane z takimi tragicznymi wydarzeniami w historii miasta, jak Wielka Wojna Ojczyźniana i blokada Leningradu. To właśnie w tym czasie wielu mieszkańców tego miasta pochowano na tym terenie, które służyły jako miejsce masowych grobów. Ci, którzy zginęli z bombardowania i artylerii, ci, którzy umarli z głodu. Nawiasem mówiąc, w pobliżu miejsca, gdzie cmentarz kowalewskoje znajduje się dziś, w latach wojny słynna droga życia, łącząca oblężonego Leningradu z wielką ziemią, minęła. Obecnie specjaliści w lokalnej misji prowadzą badania nad usystematyzowaniem dostępnych informacji o miejscach pochówku blokady. Niewątpliwie dotyczy to cmentarza kowalewskiego. Trzeba żałować, że miejsca pochówku czasu blokady nie są prawidłowo oznakowane na terenie cmentarza.

System nekropolii i poprawa terytorium

Cmentarz kowalewskoje jest obecnie otwarty. Groby są dokonywane zarówno w grobach rodzinnych, jak iw miejscach wolnych. Jest też pochowany urny z popiołami i pochowany we wspólnych grobach tych, którzy nie potrzebują krewnych. Tereny cmentarza są otwarte na wizyty od 9 do 17 godzin od października do kwietnia, od 9 do 18 – od maja do września. Pierwszy stycznia uważa się za dzień wolny. Od 1997 roku działa na cmentarzu kościół św. Eufemii i Gienady, można też założyć świecę pogrzebową i zamówić służbę pamięci. Oprócz miejsc pochówku na rytu prawosławny, są miejsca dla tych, którzy wyznają religię muzułmańską i żydowską. Na terenie cmentarza zakończyło się niezbędne minimum robót w zakresie krajobrazu i ogrodnictwa. Niestety, dotychczas tylko główne aleje i przejścia między nimi mają twardą powierzchnię. Aby w pełni dostosować się do architektonicznego wyglądu cmentarza, nowoczesne standardy wciąż mają wiele do zrobienia. W najbliższych latach planowane jest przeprowadzenie takich prac na rzecz poprawy, a fundusze na rozwój infrastruktury cmentarnej w budżecie miasta w Petersburgu są położone.

Znani ludzie

Trzydzieści lat istnienia – to jest na nekropolii nie jest tak długi czas, a do kategorii szczególnie prestiżowego cmentarza Kovalevskoe nie można przypisać. Jednak na tym cmentarzu niektórzy znaleźli ostatni schronisk, który pozostawił znaczący znak w rosyjskiej kulturze i nauce. Przede wszystkim należy zauważyć Alexander Bashlachev. Ten poeta, performer i muzyk był jedną z najjaśniejszych gwiazd rosyjskiej sceny rockowej. Oprócz niego na cmentarzu Kowalewskiego pochowani są: artyści I. Godlevsky i N. Timkow, muzyk jazzowy N. S. Reżanov, reżyser filmowy N. I. Ershov, naukowcy Knorozov N. Ye i Smolensky N. A.

Cmentarz Kovalevskoye, Petersburg – mapa

Schemat nekropolii jasno ilustruje kilka błędnych numeracji miejsc. Jest ich pięćdziesiąt, ale nie zawsze są one spójne (coraz częściej). Zazwyczaj taki chaos w numeracji rośnie wraz z upływem czasu, kiedy nowe tereny łączą się z istniejącym terytorium. Potrzeba jednak niezbędnych informacji o pogrzebie można uzyskać z administracji cmentarza, którego budynek znajduje się po prawej stronie głównego wejścia. Istnieją również usługi ekonomiczne i różnego rodzaju struktury handlowe.

Cmentarz Kovalevskoye – jak dotrzeć

W pobliżu terytorium nekropolii jest jedną z autostrad kolejowych w październiku. Nawiasem mówiąc, cmentarz Kovalevskoe otrzymał to imię pod nazwą platformy Kovalevo. Aby dostać się na cmentarz, należy pójść na tę platformę pociągiem z Finlandii Station. A także do nekropolii można dostać na stacjonarnej trasie taksówką ze stacji metra "Ladozhskaya". Należy zauważyć, że w Wielkanocny Tydzień oraz w sobotę Matka, napływ turystów na cmentarz wzrasta wielokrotnie. Obecnie pasażerowie są transportowani autobusami z metro Ladozhskaya i innych miejsc w mieście. Wzrasta liczba taksówek taboru kolejowego .