104 Shares 8216 views

fosforan potasu

Fosforany zwane chemiczne wiązanie z różnych metali z kwasem fosforowym. Obecnie istnieje wiele odmian fosforanów, które są wykorzystywane w różnych dziedzinach działalności. Wyjątkiem i fosforan potasu, który jest często stosowany jako przeciwutleniacz i substancji bakteriobójczych w przemyśle spożywczym. Należy zauważyć, że przeciwutleniacze są substancjami, które hamują utlenianie innych substancji. Na przykład, rozważmy ugryzł jabłko, który znajduje się na ciemnieje powietrza. Dzieje się tak dlatego, że tlen w powietrzu utlenia żelazo zawarte w owocach. Jeśli fosforan potasu wlać miejsce na ukąszenie proces utleniania spowolni wielokrotnie. Tak więc, metabolizm jest tłumione w organizmie bakterii. Dlatego jest on stosowany jako środek konserwujący.

Należy zauważyć, że wszystkie związki fosforanowe, które występują w naturze, są ortofosforany. W większości przypadków, ortofosforany potasu stosowane w przemyśle spożywczym (sól kwasu fosforowego), z których jeden jest E340. W przemyśle, ortofosforanu potasu E340 zwany monofosforan, że dodatek do żywności jest stosowany jako regulator kwasowości środka utrzymującego wilgoć i stabilizatory, barwniki ustalającego działania wzmacniacza przeciwutleniacz. Dodatek ten ma następujący wzór chemiczny: KH2PO4, jest dobrze rozpuszczalna w wodzie, i ma postać granulatu białego proszku.

kwas fosforowy, interakcji z węglanem potasu, tworząc fosforan potasu, którego wzór jest K3PO4. Jest on stosowany jako składnik detergentu dodatków piekarniczych i cukierniczych, napojów i wyrobów mleczarskich, a także zup i sosów, makaronów, herbat, sery, mięsa, ryby, fast food. Ponadto stosowany jest jako stabilizator zielonych warzyw, ponieważ wspomaga kwasowość środowisku obojętnym. W K3PO4 lek jest stosowany w profilaktyce i leczeniu takich chorób jak hipofosfatemią, w produkcji przemysłowej, – jako dodatek do farb, inhibitory korozji i różnych płynów do wiercenia.

Należy zauważyć, że fosforan potasu, część proszku prowadzi do zwiększenia toksycznych właściwości powierzchniowo czynne. rozpoczynają intensywnie przenikać do organizmu przez skórę, przyczyniają się do jego odtłuszczania niszczenia błon komórkowych, przez co zmniejsza się ochronne działanie na skórę. Środki powierzchniowo czynne, wnikając w znajdujących się w naczyniach krwionośnych skóry, dostają się do krwiobiegu i rozprzestrzeniania się w całym organizmie, co przyczynia się do naruszenia właściwości krwi i układu odpornościowego.

Tak więc, do tej pory, fosforan potasu stosowany jako nawóz P, jako składnik środków piorących płynnych i proszkowych podczas operacji wiercenia. Także to jest stosowane w przemyśle cementowym i tekstylnych, najnowsza gdy preparat do barwienia przędzy lub bielenie, w przemyśle spożywczym do odkręcania ciasto, w medycynie do sporządzania leków, pasty do zębów lub proszków. Kryształy fosforanu potasu stosowany jako ferroelektrycznym lub materiału piezoelektrycznego, pestycydy, dodatki do olejów smarowych i innych.

Jednak warto pamiętać, że fosforany niekorzystny wpływ na organizm ludzki, powodując ich uszkodzenia w przypadku, gdy dana osoba jest narażona na nich przez długi czas efekt. Dlatego w wielu krajach opuszczony stosowania fosforanów w przemyśle spożywczym i konsumpcyjnych. W naszym kraju, ich stosowanie jest dozwolone, jest więc często na etykietach różnych produktów i narzędzi gospodarstwa domowego można spotkać oznaczenie E340, czyli fosforan potasu.