523 Shares 4681 views

Prace muzyczne i literackie o naturze. Dzieła rosyjskich kompozytorów, pisarzy i poetów o naturze

Prace nad naturą – element, bez którego trudno sobie wyobrazić muzykę i literaturę. Unikalne piękno planety od niepamiętnych czasów stanowiły źródło inspiracji dla wybitnych pisarzy i kompozytorów, chwalonych przez nich w nieśmiertelnych kreacjach. Są historie, wiersze, kompozycje muzyczne, które pozwalają na ładowanie energii dzikiej przyrody, dosłownie bez wychodzenia z własnego domu. Przykłady najlepszych z nich są podane w tym artykule.

Prishvin i jego prace o naturze

Literatura rosyjska jest bogata w opowieści, opowiadania, wiersze, które reprezentują oda do rodzimej ziemi. Uderzającym przykładem człowieka, który szczególnie odnosi sukces w produkcji utworów o naturze, jest Michaił Priszvin. Nic dziwnego, że zdobył reputację śpiewaka. Pisarz w swoich pracach zachęca czytelników do nawiązania relacji z naturą, pielęgnować ją i traktować z miłością.

Przykładem jego pracy nad naturą może być "spiżarnia słońca" – opowieść, która należy do najlepszych twórczości autora. Pisarz w nim pokazuje, jak głęboki jest związek między ludźmi a otaczającym ich światem. Opisy są tak dobre, że czytelnik widzi z jego własnymi oczami jęki drzew, ponury bagno, dojrzałe żurawiny.

Kreatywność Tyutchev

Tyutchev jest wielkim poetą rosyjską, w której pracy wielkie miejsce poświęca pięknu otaczającego świata. Jego prace nad naturą podkreślają jego różnorodność, dynamizm, wielorodzinność. Poprzez opis różnych zjawisk autor przekazuje przepływ życia. Oczywiście, ma również wezwanie do wzięcia odpowiedzialności przed planety, adresowanej do wszystkich czytelników.

Szczególnie kochany przez Tyutchev jest temat nocy – czas, kiedy świat pogrąża się w ciemności. Na przykład można przynieść wiersz "W świat dnia kurtyna zeszła." Nocny poeta w swoich pracach może nazywać świętego lub podkreślić chaotyczną naturę – zależy od nastroju. Opis promienia słonecznego, który "stacjonował na łóżku", w jego twórczości "Wczoraj" jest również doskonały.

Liryka Puszkina

Wymieniając prace o naturze rosyjskich pisarzy, niemożliwe jest nie wspomnieć o pracy wielkiego Puszkina, dla którego pozostała źródłem inspiracji przez całe życie. Wystarczy przypomnieć sobie wiersz "Zimowy poranek", aby wyobrażać sobie cechy tej epoki roku. Autor, najwyraźniej w doskonałym nastroju, mówi o tym, jak piękny jest świt o tej porze roku.

Zupełny nastrój przechodzi jego "zimowy wieczór", który jest częścią obowiązkowego programu nauczania. W nim Puszkina jest ponuro i przerażająco opisująca burzę śnieżną, porównując ją z wściekłą bestią i opresującymi wrażeniami, które wywołuje.

Wiele prac o naturze rosyjskich pisarzy poświęconych jest jesieni. Puszkina, który docenia ten czas przede wszystkim, nie jest wyjątkiem, pomimo tego, że w sławnej pracy "Jesień" poeta nazywa go "nudnym czasem", od razu odrzucając ten opis wyrażeniem "urok oka".

Prace Bunina

Dzieciństwo Ivan Bunina, jak wiadomo z jego biografii, zostało przekazane w małej wiosce położonej w prowincji Orel. Nic dziwnego, że jako dziecko pisarz nauczył się doceniać przysmaki natury. Jego twórczość "Listopad" jest uważana za jedną z najlepszych opisów jesiennego lasu. Autor pozwala czytelnikom czuć drzewa (sosna, dąb), zobaczyć malowane farby "malowane", słyszeć dźwięki liści. Bunin doskonale pokazuje charakterystyczną jesienną nostalgię dla minionego lata.

Pracuje nad rosyjską naturą Bunin – po prostu magazynem kolorowych szkiców. Najbardziej popularnymi z nich są "Antonovskie jabłka". Czytelnik będzie w stanie poczuć aromat owocowy, poczuć atmosferę sierpnia ze swoimi ciepłymi deszczami, oddychać rano świeżości. Wiele innych jego twórczości przenika miłość do rosyjskiej natury: "Rzeka", "Wieczór", "Zachód słońca". I praktycznie w każdym z nich jest wezwanie czytelników do docenienia tego, co mają.

Co jeszcze do czytania

Entuzjastyczne podejście do natury jest charakterystyczne dla Fet, który pracuje dla każdego nastroju. Będzie można przełykać, cieszyć się czytając kojący "Wspaniały Obraz". Romantyczny nastrój tworzy "Szept, nieśmiałe oddychanie", wysyłając czytelników do ciszy letniej nocy, wypełnionej koszmarami nocnymi i szumem potoku.

Jeśli mówimy o preferencjach poety, najbardziej podziwia wiosną, w przeciwieństwie do Puszkina, który w pierwszej kolejności lubił jesień. Fet w swoich wierszach z zadowoleniem przyjmuje aktualizację, która przynosi tę porę roku, wyrażając uczucie łagodnego bólu.

Kreatywność Czajkowski

Nie tylko dzieła literackie dotyczące przyrody mogą sprawić, że ludzie czują się poruszając liśćmi, słyszymy głosy fal lub ptasich głosów. Muzyka stworzona przez utalentowanego kompozytora również radzi sobie z trudnym zadaniem. Dowodem na to jest dzieło Czajkowskiego, na przykład jego magiczne "pory roku". Po zatrzymaniu się na rodzaj miniatur fortepianowych kompozytor opowiada słuchaczom około 12 miesięcy.

"Porysowane" to zgiełk lasu, urok białych nocy, przebudzenie śnieżyczki, kołysanie łodzi na falach i wiele innych. Czajkowski potrafił umiejętnie oznaczyć i wyświetlać unikalne cechy charakterystyczne każdego miesiąca.

Nawiasem mówiąc, praca, która ma podobne imię, jest obecna wśród kompozycji stworzonych przez Vivaldiego. Autor przykuwa uwagę słuchaczy do ryczących grzmotów, urzeka ich szumem kropel deszczu, zamieszek wiatru i cisza nocy.

Kompozycje Rimskiego-Korsakowa

Nie jest tajemnicą dla każdego, kto przede wszystkim wielkiego kompozytora lubi morze. Nic dziwnego, że mimo wszystko mógł służyć na klipserze "Almaz", weź udział w podróżach dalekomorskich. Jego muzyczne prace o naturze są często wypełnione różnymi obrazami morza.

Przykładem takiego eseju jest opera "Sadko", w którym można wyraźnie prześledzić temat oceanu morza. Kompozytor potrzebuje kilku dźwięków, aby podkreślić niekwestionowaną moc, którą fale zawierają. Ta moc jest zachowana w trakcie całej pracy.

Oczywiście, nie są to wszystkie wybitne dzieła muzyczne i literackie poświęcone naturalnemu piękna.