250 Shares 6369 views

cytrynianu wapnia: typowy mechanizm działania, wykorzystanie

Większość Ca w organizmie dorosłym (około 99%) zawierającej w tkance kostnej, w postaci kryształów hydroksyapatytu. W surowicy u większości ssaków, stężenie wapnia wynosi od około 3 mmoli / l (10-12 mg / 100 ml), jest stały. Dzienne wahania stałych nie przekracza 3-5%. CA jest niezbędny dla normalnego funkcjonowania układu nerwowego. Nerwowo-mięśniowej synaps jony wapnia promowanie uwalniania acetylocholiny i związku choliny z jego receptorem, a po uaktywnieniu przez acetylocholinę nadmiaru cholinesterazy – enzym, który hydrolizuje acetylocholiny.


Jony Ca są zawarte w sarkoplazmatycznej, promowanie oddziaływania pomiędzy aktyny i miozyny, tj redukcji włókien mięśniowych. Efekt ten prowadzi się w obecności jonów magnezu.

jony wapnia aktywują procesy enzymatyczne, w początkowych etapach w procesie krzepnięcia krwi, – powstawanie trombiny i tromboplastyny. Wiązanie jonów wapnia w osoczu lub szczawianu cytrynian zapobiega krzepnięciu krwi.

Ostatnio okazało się szczególną rolę wapnia w aktywności komórkowej, w której cytoplazma, jej stężenie nie przekracza 10-6 mol. Na poziomie komórkowym, istnieje sześć podstawowe procesy fizjologiczne, które zależą od stężenia jonów wapnia:

a) aktywność ruchowa komórek (skurcz mięśni);

b) pobudliwość komórek, które są zdolne do wytworzenia elektrostatycznego potencjału czynnościowego (mięśni, układu nerwowego impuls photoreception skurczu mięśnia sercowego);

c) odzyskiwanie substancji, które są syntetyzowane w komórce (wydzielanie hormonów i neuroprzekaźników);

g) włączenie substancji rozpuszczalnych w komórce przez pęcherzyków (fagocytoza);

d) metabolizm wewnątrzkomórkowy (synteza glukozy lipolizy, itd.);

e) zwielokrotniania komórek (mitoza i oocyty nawożenie plemników).

Jony Ca razem z określonymi białkami zapewniają elastyczność i twardość kości. Współczesna medycyna wykorzystuje wiele preparatów zawierających jony wapnia (glyukanat, cytrynian, chlorek, węglan, mleczan, fosforan, etc.). cytrynian wapnia ma szczególne znaczenie. Głównym etapem wydzielania wapnia z jego kompleksów (fosforany, siarczany, chlorki) z organicznych i mineralnych składników żywności występuje w żołądku pod wpływem chlorku kwasowego i enzymów proteolitycznych. kwas fosforowy i kwas węglowy soli wapnia w środowisku kwaśnym żołądka oddziela się, i wapń w formie zjonizowanej lub w kompleksie z rozpuszczalnych chelatów do jelita cienkiego. Dlatego też, w obniżonej wydzielniczej funkcji żołądka dostępności Ca ssania jest niewystarczająca, może być jedną z przyczyn deficytu tego pierwiastka w organizmie. cytrynian wapnia najlepiej rozpuszcza się w kwaśnym środowisku żołądka. Zjonizowanego wapnia z łatwością przenika przez błony biologiczne, nawet przez barierę łożyskową. Większa część (około 80%) wapnia wydalane w kale, wydalanie moczu o około 20%. Dlatego, cytrynian wapnia, sól, a cytrynian sprzyja redukcji szczawianu w moczu, stosowanie leku nie prowadzi do tworzenia się kamieni nerkowych.

Okaże się, że w nocy aktywowane wybór soli mineralnych z organizmu. Ponieważ lekarze zalecają przyjmowanie cytrynian wapnia po południu lub wieczorem. Dała wynik negatywny współzależne zależność pomiędzy dawką wapnia i aktywność preparatu farmaceutycznego. Co to znaczy? cytrynian wapnia lepiej absorbowane przez organizm w małych dawkach. Dlatego najlepiej jest przyjmowanie leku kilka razy dziennie. W każdej grupie wiekowej ustalone normy fizjologicznej spożycie wapnia. Wapnia przepisywany jako środek zapobiegawczy i terapeutyczny (krzywicy, osteoporoza, osteomalacja, dla wzmocnienia Szkliwo) cel. cytrynian potasu jest przewidziany do niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego, normalizacja kwasowo-zasadowych i bilansu wodnego soli w ciele.