676 Shares 9754 views

VAZ "dziewięć" – samochód dla amatora

W Rosji istnieją rzeczy, których umysł nie może zrozumieć. Jedną z nich jest nietypowa popularność samochodów krajowych. Pomimo niskiego poziomu bezpieczeństwa i złej jakości montażu, rosyjscy kierowcy nadal kupują "Wołgę" i "VAZ". Dotyczy to także legendarnego "dziewięć" – VAZ 2109. Pomimo faktu, że krajowy "dziewiąty" pojawił się nawet w czasach Związku Radzieckiego, nadal ma duże zapotrzebowanie.


Duża rodzina

"Dziewięć" ma kilka odmian – to modele 21093 i 21099 (tak zwane "dziewięćdziesiąt dziewięć"). Model 93 zastępuje stary poprzednik i został wyprodukowany od 1991 roku. To był pięciodrzwiowy przedni napęd na cztery koła. Nowość przeszła kilka zmian. Główną różnicą jest struktura zewnętrzna i nadwozia – teraz długie skrzydła i maska zostały zastąpione dłuższymi konstrukcjami. Wystrój wnętrz nieco się zmienił – teraz w tym jest tak zwane "europanel".

O zmianach parametrów technicznych

Zamiast starego zespołu benzynowego o objętości roboczej 1,3 litra zainstalowano 1,5-litrowy silnik. Jego moc wynosiła 70 KM (6 koni więcej niż stary silnik). Dzięki zwiększonej objętości roboczej i mocy, łatwo przyspieszyć samochód do 100 kilometrów na godzinę w ciągu 13,5 sekundy (poprzednik miał ten wskaźnik na poziomie 16 sekund). Ponadto maksymalna prędkość nowości została zwiększona do 156 kilometrów na godzinę. Moment obrotowy wynosił 106 Nm.

Nowe aktualizacje

Trzy lata później, w fabryce w Wołzhsky, zaczął się produkowany wtryskowy wariant VAZ 21093 "dziewięć". Maszyna miała 2 modyfikacje: 21093-02, a także 21093-03. Różnią się od siebie w stosunku do ich rozstawu osi i przekładni . Po raz pierwszy na tej maszynie użyto systemu sterowania na pokładzie, komputera pokładowego i systemu zapłonu mikroprocesora.

VAZ "dziewięćdziesiąt dziewięć"

Samochód VAZ 21099 był seryjnie produkowany od 1990 roku. W przeciwieństwie do modelu 93, miał cztery drzwi typu "sedan" i miał nową kratek chłodnicy. Charakterystyka techniczna i wygląd były takie same jak "dziewięć".

Zakończenie produkcji

W Rosji seryjne zwolnienie "dziewięciu" zostało przerwane w 2004 r. Aby zastąpić to przyszedł nowy Lada Samara 2 (w rzeczywistości, drugie pokolenie samochodu). Druga seria Samary jest produkowana w AvtoVAZ i do dziś. Ma kilka modyfikacji nadwozia – czterodrzwiowego sedana, a także trzydrzwiowego i pięciodrzwiowego hatchbacka. Ale zakończenie produkcji w Rosji nie oznacza, że legendarny "dziewiąty" – samochód lat 90-tych, nie jest produkowany gdziekolwiek indziej. Jest produkowany przez ZAZ Ukrainy (Zaporoże Automobile Plant). Co zaskakujące, na Ukrainie nadal kupuje się 20-letni model. Samochody VAZ nowe można znaleźć w każdym ukraińskim mieście.

O kosztach

W tej chwili początkowy koszt ukraińskiej Lady wynosi około 230 tysięcy rubli. Ale w ten sposób samochody VAZ 2109 mają okropną jakość montażu (ciało ulega zniszczeniu przez 3 lata). I wszystko dzieje się z powodu braku jakiegokolwiek leczenia antykorozyjnego. VAZ "dziewięć" – samochód dla amatora.