363 Shares 3448 views

Co jest gametoficie (rodzaje, charakterystyka, charakterystyka)

Każdy żywy organizm przechodzi pewnego cyklu życia: od poczęcia (zakładek) do śmierci (śmierci), a roślina nie jest wyjątkiem. Ich cechą jest proces reprodukcji, który jest na przemian sporoficie i gametoficie.


I to właśnie gametoficie – przeanalizować bardziej szczegółowo w tym artykule. Trzeba powiedzieć, że bardzo często gametoficie nie jest izolowany, a tam, razem z sporofitów lub bezpośrednio zależy od niego.

Co jest gametoficie?

Określenie „Gametofit” pochodzi od greckich słów dla „gamety”, tj. Komórek E. rozrodczego i Phyton (roślinnego) oraz tłumaczy jak wytwarzanie seksualnych lub w jednym z etapów rozwoju roślin. W biologii, pokolenie kiełków haploidalne ma oznaczenie list – «N».

typy

Aby zrozumieć, że gametoficie jest konieczne, aby zrozumieć w jaki sposób powstaje i że jest. Gametoficie jest cechą charakteryzującą rośliny należące do klasy wyższej zarodników. W zależności od zróżnicowania gametoficie może rozwinąć gametangia (narządy rozrodcze rozmnażania płciowego) dwóch rodzajów: męskiej i żeńskiej.

Cechy hodowlane

Cały proces rozmnażania płciowego na rośliny w postaci sprzęgania (np. E. Dwa niezależne komórki wegetatywne fuzja protoplastów). Często jedna i ta sama osoba może jednocześnie rozwijać obie gamety lub zarodniki. Ale są przypadki, kiedy debaty rozwijają się tylko jeden rodzaj, a gamety wyłącznie na drugiej. Jednostka, która rozwija się zarodników, zwany sporoficie, a także, na której są utworzone gamet – Gametofit.

Gametoficie w roślinach

Gametoficie jest biseksualnych i homoseksualnych. W sporoficie diploidalnych jąder mają zestaw chromosomów, ale mają one haploidalnych gametoficie. Zdecydowana większość wysoko glonów i prawie wszystkich roślin wyższych posiada odrębny wzorzec w cyklicznym rozwoju i przemiana pokoleń, które są powielane bezpłciowo i płciowo.

Schematycznie proces hodowlany można przedstawić w następujący sposób: gametoficie → → produkcję gamet fuzji gamet zygoty formacja → → → rozwój diploidalnej sporoficie i tak dalej.

Struktura gametoficie jest dość zróżnicowany i zależy od rodzaju zmiany pokoleniowej tych lub innych rodzajów roślin. Na przykład algi obserwuje jednostajny przemiana pokoleń (izomorficznych) tak Gametofit stanowiły one niezależne jednostki, które są oddzielone i nie różni się od tego samego sporoficie.

I tu w algach Laminaria, które mają charakterystyczny (heteromorficznego) cyklu rozwojowego gametoficie jest zupełnie inna, różni się od sporoficie, struktura w postaci słabo rozwiniętych lub rozgałęzionym nitkowatego plechy. Prawie wszyscy przedstawiciele sporofitów, w tym u paproci, gametoficie jest słabo rozwinięta i jest to bardzo krótki czas.

Ze względu na fakt, że w toku ewolucji roślin wyższych klas nie było sprawne zmniejszenie gametoficie, utraciły one swoją tożsamość seksualną. Na przykład, rośliny nasienne całkowicie stracone pokolenie kobiet, a wszystkie etapy rozwoju występują one na sporoficie.

Samice gametoficie nagonasienne reprezentowane wielokomórkowych haploidalną bielma lub więcej archegonia jak sosna lub innych nagonasiennych odpowiednio. W ravnosporovyh przedstawicieli prothallia rośliny paproci są obu płci.

Męskie rośliny nasienne Gametofit ma postać pyłków i pochodzi z mikrospor który tworzy gametom kiełkujących łagiewki pyłkowej. Ale prothallia ravnosporovyh paproci – biseksualna.

Zatem gametoficie nie jest zależny od czasu wegetacji roślin lub życia, a jedyne w swoim rodzaju i ewolucyjnych cech.

wniosek

Zatem gametoficie, seksualnie generacji w rozwoju roślin i charakteryzujące konkretny i sekwencyjną przemiana pokoleń w swoim rodzaju, ma kilka możliwości. Przede wszystkim, to jest utworzona ze sporu ma haploidalne zestaw chromosomów i gamet form zawsze niezależnie od tego, czy jest wyspecjalizowanym narządy płciowe lub normalne komórki wegetatywne.

Teraz wiesz, co Gametofit i jakie są jego funkcje.