480 Shares 7141 views

Zaburzenia wchłaniania – co to jest? Klasyfikacja i przyczyny

Jelito cienkie – jeden z jelita. Pełni wiele funkcji, odgrywa ważną rolę w trawieniu pokarmu i wchłanianie składników odżywczych. Dzięki rozwojowi niektórych chorób zakłócenia tego działu – zespół złego wchłaniania, które jest widoczne w skrócie CMA. Co to jest ten termin? Zespół ten jest spowodowany jakich powodów?


koncepcje dekodowania

W literaturze medycznej, można znaleźć określenia takie jak „złego wchłaniania”. Słowo to jest używane w odniesieniu do zaburzeń wchłaniania błonę śluzową jelit składników spożywczych. Istnieje również pojęcie takie jak „złe trawienie”. Ten proces konwersji naruszenie zawartości tłuszczu, białka i węglowodanów, produkty trawienia wchłanialny.

Specjaliści połączenie obu powyższych okresie ( „złego wchłaniania” lub „Złe trawienie”), w którym mówi się o zespół złego wchłaniania. Odnoszą się do złożonych objawów klinicznych wynikający z naruszenia wnęki, ściany, trawienie membrany i transportu w jelicie cienkim. Ze względu na zmiany zachodzące w organizmie ludzkim na skutek pojawienia się zespołu złego wchłaniania, pojawiają się zaburzenia metaboliczne. Ludzie zaczynają dręczyć nieprzyjemne objawy.

Przyczyny SMA

zespół złego wchłaniania obserwuje się w wielu chorób dziedzicznych i wad, w którym zakłócony wchłanianie substancji, zmniejszenie aktywności enzymu. Jako przykład, mukowiscydoza. W tej chorobie AGR rozwija się w wyniku zmniejszenia się aktywności enzymu i zaburzenia trzustkowe tajemnice lepkości.

Do wywoływania chorób zespół złego wchłaniania powodowanych przez infekcje oraz pasożytów, zaburzenia limfatyczne i układu krążenia. CMA obserwuje się także w przypadku uszkodzenia jelita cienkiego i zmniejszenie powierzchni absorpcyjnej (zwanej zmiany w organizmie, stają się przyczyną poważnych zaburzeń różnego rodzaju wymianach, fizycznych i psychicznych) karłowatość.

W ten sposób, zespół złego wchłaniania – zestaw nieprzyjemnych objawów, które mogą spowodować wiele różnych przyczyn. Mogą one być połączone w następujący sposób:

 1. grupa Preenteralnaya. Należą do nich przewodu żółciowego, wątroby, żołądka, mukowiscydozę.
 2. grupa Postenteralnaya. Obejmuje on chłonnych i zaburzenia krążenia krwi w długim cienkim, który znajduje się pomiędzy żołądka i jelita, wysiękowego enteropatii, mięsak limfatyczny, choroba Hodgkina.
 3. Dojelitowe grupa przyczyn. Należą galaktozy, choroba trzewna, niewydolność disacharydazy, lamblii, opryszczkowe zapalenie skóry.

Objawy charakterystyczne dla SMA

Pomimo faktu, że zespół złego wchłaniania nieodłączne w różnych chorobach, można wyróżnić cechy charakterystyczne dla niego. Kiedy CMA nudności, wymioty. U pacjentów ze zmniejszoną apetyt. objawy te są również postrzegane jako wzdęcia, zmiany w stolcu (biegunka często występuje). Wszystkie te znaki są nazywane zespół dyspeptic. On prowadzi objawów klinicznych SMA.

Szczególna uwaga powinna być krzesło. Oceniając właściwości kału, eksperci otrzymują ważną informację, która pozwala im postawić prawidłową diagnozę:

 • i pienisty ciecz kału kwaśnym zapachem – objaw, który może tkwić w patologii, takich jak zaburzenia wchłaniania glukozy i galaktozy, niedobór disacharydazy;
 • tłuste kału na przewlekłe zapalenie trzustki, mukowiscydoza, zapalenie skóry opryszczkowe, enteropatia wysiękowe zespołu Pearsona, dysbakterioza jelit;
 • bardzo tłuste stolce obserwowane w przebiegu mukowiscydozy, wrodzony niedobór lipazy;
 • wodnista biegunka – to objaw, który może wystąpić, gdy zakażenie dostanie się do organizmu, rozwój jelit, zespół złego wchłaniania glukozy i galaktozy.

Kiedy MCA czasami występują bóle. Najczęściej ich przyczyną zakażeń jelitowych i zarażenia pasożytnicze. zespół bólowy może wystąpić po spożyciu produktów mlecznych. Łączył ze spienionym krześle z kwaśnym zapachu, wzdęcia wskazuje na niedobór laktazy. Ból brzucha podczas CMA towarzyszyć alergii pokarmowych, zaburzeń jelita, choroba Whipple'a, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna. Następujące objawy są obserwowane nawet gdy zespół złego wchłaniania:

 • wysypka;
 • zmęczenie;
 • uczucie osłabienia;
 • wzdęcia;
 • anoreksja.

Zaburzenia wchłaniania u dzieci z niedoborem towarzyszy zespołach. Zakłócony rozwój fizyczny. Przejawia się to w redukcji masy ciała, rozwój niedożywienia, zahamowanie wzrostu. Na niedobór witaminy wskazuje stan skóry. Skóra staje się sucha i zaczyna się łuszczyć. Na nim pojawiać ciemne plamy. Włosy przerzedzone i zaczynają wypadać. Paznokcie stają się głuchy dźwięk i złuszczają. Gdy występuje niedobór wapnia skurcze, bóle mięśni i kości. Brak żelaza, miedzi i cynku, prowadzi do pojawienia się wysypki, niedokrwistość z niedoboru żelaza, wzrost temperatury ciała.

istniejąca klasyfikacja

zespół złego wchłaniania zawiera więcej niż 70 różnych chorób. W związku z tym eksperci napotkały pewne trudności w klasyfikacji preparatu. Najbardziej skuteczne jest podział dziedzicznych i nabytych zespołach złego wchłaniania:

 1. Pierwszy z nich jest wykryte w 10% przypadków. Dziedziczny SMA jest przekazywana z rodziców na dziecko. On także jest spowodowane mutacjami genów.
 2. nabyty zespół złego wchłaniania – wynik zaburzeń jelitowych i pozajelitowych (na przykład nowotworów, niedobory odporności, wątroby i trzustki).

Istnieje również klasyfikację opartą na ciężkości zespołu złego wchłaniania:

 • Stopień I (łagodną postać) – dzieci niewielkie zmniejszenie masy ciała, objawy powstają na skutek awarii multiwitaminy nieharmonijnych zaobserwowano rozwoju fizycznego;
 • Stopień II (średnia kształtu) – pacjent cierpi na niedobór masy ciała (odchylenie od normy jest większa niż 10%), obserwuje się opóźnienie rozwoju fizycznego wymawiane widoczne objawy niedoboru elektrolitu i niewydolność multiwitaminy;
 • Stopień III (ciężka) – dzieci są fizycznie rozwinięty, deficytu masy ciała przekracza 20%, a u niektórych pacjentów jest opóźnienie rozwoju psychomotorycznym.

rodzaje zaburzeń wchłaniania

W 1977 roku odbyła VIII Światowy Kongres Gastroenterologii. Specjaliści IT zidentyfikowali kilka rodzajów zaburzeń wchłaniania, w zależności od jego przyczyn:

 • jamy ciała;
 • posttsellyulyarnaya;
 • enterotsellyulyarnaya.

Brak żółci wydzielana przez trzustkę i substancje, które wpływają na zagłębiony trawienie i powoduje naruszenia, – zaburzenia wchłaniania typu jam ciała. Maluchy one wynikać z mukowiscydozą, wrodzonym niedorozwojem trzustki. U dzieci starszych wygląd zespół wewnątrz jam złego wchłaniania wywołują chorób, takich jak marskość wątroby, przewlekłe zapalenie trzustki.

Drugi typ SMA – posttsellyulyarnaya złego wchłaniania. Zespół ten, który charakteryzuje się utratą białek osocza przez ścianę jelita. Zauważył z anomalii układu krążenia i limfatycznego. Chorobą – idiopatyczną lymphangiectasia jelitowego. Jest ona nieodłączną częścią ciężkiego utratą wapnia, lipidy i białka w przewodzie pokarmowym.

Enterotsellyulyarny typ łączy te przypadki, gdy przerwane trawienie lub absorpcyjne membrany ze względu na wady układów enzymatycznych w komórkach nabłonkowych jelit. Takie mogą występować u małych dzieci z powodu chorób dziedzicznych związanych z naruszeniem:

 • ssania;
 • Trawienie membrany;
 • trawienia i wchłaniania.

Dzieciom w wieku starszym typie enterotsellyulyarny zespołu złego wchłaniania, powstałe w wyniku uszkodzenia jelit i śmierci komórek pod wpływem infekcji lub pasożyty, gruźlica, nowotwory jelita, chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Przykłady jamy ciała złego wchłaniania

Z tego typu AGR znacznym stopniu zakłócony trawienia tłuszczów. Ich hydrolizę prowadzi się przez lipaza trzustkowa, która jest aktywowana przez żółci. Przy braku tych substancji wydaje się objawów takich jak steatorrhea. Ten wybór odchodami nadmiaru tłuszczu. Jest to najwyraźniej przejawia się w przewlekłym zapaleniu trzustki steatorrhea. Mniej zauważalne to objaw w wątrobie i dróg żółciowych.

Wśród przyczyn złego wchłaniania komo- należy wziąć pod uwagę wrodzoną niedorozwój trzustki (hipoplazją). Objawy pojawiają się w pierwszych dniach lub tygodniach życia. Jest to płyn bogaty szybki krzesło cuchnący i tłusty połysk. Tłuszcz może nawet ciągle wyciek z odbytu.

Przykłady posttsellyulyarnoy złego wchłaniania

Posttsellyulyarnaya złego wchłaniania jelit, kiedy występuje enteropatii wysiękowy. Jest to zespół, w którym białkami osocza jest tracona przez błonę śluzową. Przyczyną wysiękowego enteropatii może być w obecności wrodzonych wad rozwojowych naczyń limfatycznych jelit. Najczęstszą przyczyną choroby Syndrome Whipple'a, choroba Crohna, małych nowotworów jelit, alergia pokarmowa.

Wysiękowe enteropatia czasami występuje bez jawnych objawów klinicznych. Mogą wystąpić objawy takie jak biegunka i steatorrhea. Pacjenci wydają obrzęki obwodowe, zlokalizowane na twarzy, pleców, krocza, kończyn.

Przykłady enterotsellyulyarnoy wchłanianie

Typ Enterotsellyulyarny AGR złego wchłaniania może być wynikiem patologii, takich jak zaburzenia wchłaniania glukozy i galaktozy. Jest chorobą dziedziczną, gdy uszkodzony aktywnego transportu glukozy i galaktozy w błonie śluzowej jelita cienkiego. Choroba w pierwszych dniach życia objawia się biegunką. Kału przydzielane od 10 do 20 razy dziennie. Są wodnisty, przypominający mocz. Dziecko podnosi temperaturę ciała, wymioty. Jeśli anulować podaży mleka są objawy. Słaba tolerancja słodyczy i mleka pozostaje na całe życie.

Innym przykładem enterotsellyulyarnogo CMA – fruktoza wchłanianie. Jest to rzadki złego wchłaniania genetycznej. Objawy występują po konsumpcji owoców i soków, zawierający w swojej strukturze dużą ilość fruktozy. Jest to jabłka i pomarańcze, a wiśnie i wiśnia. Że fruktoza nie jest wchłaniana przez organizm, powodując wzdęcia, wodnista biegunka, kolki ból w jamie brzusznej. W niektórych przypadkach, nie wymiotuje. Nasilenie objawów zależy od ilości fruktozy wprowadzony do organizmu.

Najczęstszą przyczyną złego wchłaniania enterotsellyulyarnoy z zaburzeniami trawienia membranowego – to disacharydazy niedoboru. Jeśli nie jest całkowicie podzielony dwucukry. Nie są absorbowana podczas wchodzenia dystalnego jelita i ulegają fermentacji bakteryjnej z wydzieleniem wodoru. Są to napady kolki jelitowej, wzdęcia, biegunka, zmniejszenie apetytu, wymioty, wymioty.

Enterotsellyulyarnaya złego wchłaniania jelitowego zespół złego wchłaniania i fermentacja może występować w celiakii. Jest to przewlekła choroba, w której dziedziczne uszkodzenia kosmków w jelicie cienkim przez niektórych pokarmów. Celiakia objawia się u dzieci w kilka miesięcy po wprowadzeniu produktów glyutensoderzhaschih wyżywienie. Gdy choroba:

 • częstotliwość oddawania kału jest 2 do 5 razy dziennie;
 • stolec jest bzdurny, czasem pieniste, jest nieodłączne w cuchnący zapach, połysk;
 • Zwiększa żołądka;
 • są niewystarczające przybieranie na wadze (po pewnym czasie do deficytu masy dołącza niedobór wzrostu).

Przeprowadzanie diagnostyki z zespołem złego wchłaniania

Diagnoza złego wchłaniania nie jest przeprowadzana. Eksperci w identyfikacji objawy SMA przepisywany pacjentom zmianę specjalnych testów i analiz, aby potwierdzić ten czy inny sposób podejrzenie patologii sprowokowany zaburzeniami wchłaniania lub trawienia.

Podczas przeprowadzania diagnostyki, lekarze kierują się poniżej algorytmu opracowanego przez Światową Organizację Gastroenterologii:

 • pierwszy przeprowadziły dokładną historię, zbiera informacje o leku popełnione niedawno podróży, korzystanie z żywności i napojów, nieuwzględnionych w zwykłej diecie;
 • Studiował historię rodziny;
 • przez fizyczne egzaminu oznak złego wchłaniania;
 • Studiował stolec, biorąc pod uwagę ich właściwości;
 • Badania laboratoryjne są przeprowadzane, aby uzyskać więcej informacji.

Dalsze diagnozy zespołu złego wchłaniania obejmuje wykonanie badania na podejrzeniem choroby trzewnej, obecność Giardia, bakterii i pasożytów w organizmie. Ważne informacje diagnostyczne pozwala na uzyskanie USG narządów wewnętrznych jamy brzusznej. Za pomocą ultradźwięków można oszacować stan węzłów wątroby, trzustki, pęcherza żółciowego, chłonnych.

Aby wykluczyć lub potwierdzić autoimmunologiczne zapalenie żołądka, choroba trzewna, choroba Crohna musi Ezofagoduodendoskopia z biopsji żołądka i dwunastnicy. W celu potwierdzenia braku zewnątrzwydzielniczej trzustki przechowywanych badania stolca, komputer i tomografii rezonansu magnetycznego, cholangiopankreatografia wizualizacji kanałów. Aby uzyskać informacje o obecności lub braku zmian w jelicie krętym, eksperci wyznaczony ileokolonoskopiyu z biopsji badanego obszaru i okrężnicy.

Leczenie zespołu złego wchłaniania

Po zdiagnozowaniu przyczyny zaburzenia wchłaniania etiotropowych lekarze przepisują leczenia mającego na celu zajęcie się zidentyfikować chorobę. Na przykład:

 • W przypadku wykrycia celiakii, specjalista zaleca pacjentowi przez całe życie diety bezglutenowej;
 • Jeśli wykryty wchłanianie węglowodanów lub tolerancji żywnościowej, to jest przypisane do odpowiedniej eliminacja lub restrykcyjne diety;
 • procesy zakaźne pokazane antybiotyki;
 • chorób wewnątrzwydzielniczych i metabolicznych, wymaga odpowiedniej terapii patogenu.

W przypadku ekspresji biegunki zespołu, co powoduje złe wchłanianie, leczenie może być etiologicznym i patogenetyczne objawowe. Patogenetichekaya etiologicznym terapii i może być spożywanie następujących środków:

 • Antybiotyki na biegunkę bakteryjną;
 • „Metronidazol” z pełzakowica;
 • leki przeciwrobacze robaczycy;
 • glikokortykosteroidy, leki cytostatyczne „infliksymab” w zapalnej choroby jelit;
 • „Tetracyklina”, „ceftriakson”, „kotrimoksazol” Choroba Whipple'a;
 • „Oktreotyd”, z nowotworów gruczołów dokrewnych przewodu pokarmowego.

Objawowe leczenie obejmuje przyjmowanie probiotyków opioidów „loperamid” środek absorbujący (bizmutu preparaty „Diosmektita”).

Zrób samodzielne leki, gdy objawy SMA nie mogą. Nie przyniesie pozytywnych rezultatów. Ponadto malabsorpcja jest przejawem poważnych i niebezpiecznych chorób. Jeśli istnieją oznaki AGR, zaleca się konsultację z lekarzem. Tylko specjalista może nazwać prawdziwą przyczynę zespołu i zalecić skuteczną terapię w celu wyeliminowania rozpoznanej choroby.