501 Shares 2951 views

Jak wymienić towary, jeżeli jakość nie pasuje

Z pewnością każdy z was do czynienia z sytuacją, w której nabywca cierpi z umyślnej sprzedawcy, zwłaszcza ze zwrotem wadliwego towaru. Niestety, ale takie przypadki zdarzają się cały czas. Ponadto, jeżeli wymiana towarów produkowanych z powodu jego niespójności deklarowanej jakości, sprzedaży partia nawet podjęciem jakichkolwiek działań. Wygląda o wiele bardziej skomplikowana, gdy opcja powrotu towarzyszy wyjaśnień kupiłem to coś nie podoba lub nie pasuje. To gdzie to się dzieje, większość naruszeń prawa.


Próbując obejść podstawowe prawa chroniące prawa konsumentów, niestety, nie jest rzadkością w praktyce nieuczciwych producentów i sprzedawców. Więc zanim zdecydujesz się na wymianę towaru, trzeba mieć przynajmniej minimum wiedzy na temat praw przyznanych konsumentom. I to nie jest zbędny do uważnej lektury ustawy o ochronie konsumentów, działając w Rosji w lutym 1992 r.

Rzeczywiście, wyżej wymieniona ustawa stwierdza, że konsument ma prawo do dokonywania wymiany towaru na taki sam. Ale do wykonywania jego prawa co możliwe z pewnymi ograniczeniami. Jest to uzasadnione, odmowa można uzyskać, jeśli przyczyną, że zwracany produkt nie spełnia listę ustawowego. Wykaz przewidziany przez ustawodawcę, jest bezwarunkowe i nie może zostać przedłużony. Obejmuje ona następujące uzasadnienie: produkt nie nadaje się do barwienia, kształtu, stylu wielkości, wielkości i konfiguracji. Wszystkie inne roszczenia może być pozostawiony bez rozpatrzenia. Jeśli nie jesteś zadowolony z jakości zakupu, przepisy przewidują wymiany towaru w ciągu 14 dni w celu zastosowania się do sprzedawcy lub producenta. Po tym terminie wszystkie swoje wysiłki w celu udowodnienia swoich racji nie uda.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że ustawodawca zdefiniował dwa warunki dla realizacji prawa do wymiany towaru. Pierwszy warunek i obowiązkowe – brak oznak znalezienia produktu w użyciu, jego właściwości konsumpcyjne, obecność uszczelek fabrycznych i etykiety. Dlatego kupując produkt, należy uważać, aby nie uszkodzić go w realizacji domu i nie usuwać etykiet. Drugim warunkiem jest wymiana jakiegokolwiek dokumentu potwierdzającego zapłatę. Zazwyczaj jest to kasa lub paragon. Jednak przepisy te są opcjonalne, ponieważ ustawa przewiduje, że jeżeli dokument potwierdzający zapłatę jest stracone, to kupujący ma prawo zwracać się do świadków, potwierdzający fakt przekazania pieniędzy sprzedającego. Warto również zwrócić uwagę na istnienie listy produktów, które mają nazwy względów w ogóle nie mogą być wymieniane.

Często kupujący traci zainteresowanie tym produktem i zamiast proponowanej wymiany, domaga się zwrotu pieniędzy wypłaconych. Ale taki wymóg jest zgodny z prawem tylko wtedy, gdy dni leczenia do sprzedawcy liczniki żadnych podobnych towarów.

Jakaś pomyłka prawo do wymiany produktu, przewidzianego przez ustawodawstwo, na gwarancji. Konieczne jest rozróżnienie między tymi dwoma pojęciami. Zgodnie z prawem, można złożyć skargę na jakość towarów lub usług w określonym terminie. Ale prawo wymagać od ustawodawcy nie daje gwarancji. Gwarancje są dobrowolne, a producent lub sprzedawca stawia go w domu z różnych powodów. W niektórych przypadkach, próba zwiększenia atrakcyjności produktu, w drugiej – pragnienie, aby Twoja marka znana. Ale w każdym przypadku gwarancja nie jest niczym więcej niż chwytem marketingowym do promowania towarów i usług. Dlatego wymiana towarów w ramach gwarancji jest przez każdego dostawcy zgodnie z własnymi zasadami. Chociaż prawo do zapoznania się z warunkami gwarancji udzielanych przez konsumenta nikt nie okradł, a wszystko, co jest potrzebne do udanego zakupu – w odpowiednim czasie rozważyć proponowane dobrowolne zobowiązania.