708 Shares 9677 views

Jezioro Tana: położenie geograficzne, pochodzenie basenu, zabytki i przyroda

Kontynent, słynie pustynie i historii starożytnej i oferuje dość duża zbiorników wodnych. Stojąc na brzegu ich często trudno sobie wyobrazić, że na przestrzeni tysięcy kilometrów kwadratowych suchych gruntów. A najbardziej zdumiewające Jezioro Tana – powierzchnia wody, jakby bezgraniczne i liczebność zróżnicowanym życiu.


Położenie geograficzne jeziora

Jest to największy zbiornik wodny w Etiopii. Oprócz dobrze znanej nazwy, Jezioro Tana na mapie Afryki może czasami wystąpić w Kanie (pisownia i czytanie Łacińskiej) Dembea lub podobnej nazwie kraju, która przylega do brzegu północnym. Bardziej lub mniej dokładne współrzędne są uważane za 35'-11 ° 12 ° 16 „S. wag. i 34 ° 39'-35 ° 20 „w. d. Dlaczego nie są w pełni dokładne? Bo w porze deszczowej, jezioro Tana zajmuje większy obszar niż na suchym. Zawiera on szereg różnych tętnicy woda – raczej dużych rzek, z których największe Abbay aż prawie niedostrzegalne strumieni. Ale wynika tylko z jednej rzeki – Bar El Azrek, zwany także Nil Błękitny. Jezioro Tana jest czymś z wysp o różnej wielkości, ale zawsze niewielka; Całkowita powierzchnia wyizolowanego ziemi – około 50 kilometrów kwadratowych, co w kontekście co najmniej 3000 (na sucho) kilometrów kwadratowych wody wydaje sama odrobinę.

Potencjał Jeziora Tana

Muszę powiedzieć, że nie za nic, że kilka krajów w jednym czasie twierdził wyłączną własność tego ogromnego akwenu. Według przybliżonych szacunków, moc urządzenia na nim może zapewnić energię elektryczną dla całej Afryki – około 60 mld kWh byłoby wystarczająco dla całego kontynentu. Ale w tej chwili istnieje tylko jedna taka stacja, i coś o tym, istnieją pewne dolegliwości: konstrukcja, która znacznie obniża przepływu wodospad z romantycznej nazwie Tis ISAT – „Smoke of Fire”.

Jezioro Tana w Afryce obfituje w ryby, skorupiaki i krabów. Ich produkcja – jednym z głównych źródeł utrzymania mieszkańców. Sporo tu i drób, który osadza się na brzegach i wyspach. Dodatkowym atutem jest brak krokodyle w wodach jeziora, które są po prostu roi się wszystkie wpływające do rzeki Tana. Chociaż hipopotamy brakuje tutaj, ale jeśli sam, one współistnieć pokojowo z ludźmi.

W ostatnich latach, Jezioro Tana jest coraz bardziej zyskuje na popularności wśród turystów. Oni są przyciągane i lokalne piękno i zabytki i sanktuaria religijne.

wartości religijne

Jak już wspomniano, Jezioro Tana jest usiane małymi wyspami. Łącznie istnieje 37. Ponad połowa z nich budowane świątynie, kościoły i klasztory. W ich przechowywania są zastrzeżone bezcenne starożytne rękopisy i odręcznie Biblię, wielu ściany ozdobione freskami unikalnych, zachowane starożytne koptyjskich krzyży, aw klasztorze pozwolono zobaczyć mumie królów. Najbardziej tajemniczy klasztor znajduje się na wyspie Tana Kirkos. Dotarcie tam jest praktycznie niemożliwe, mimo że wielu wierzących chętnie skłonili kolana w klasztorze. Według legendy to właśnie tutaj osiem wieków ukrywanie księży z profanacją Arki Przymierza. Jednak każdy może odwiedzić klasztory Ura Kidane Mehret (półwysep Zege), Narga Selassie (grudzień), Jezusa klasztoru.

ciekawostki przyrodnicze i historyczne

Oprócz wspomnianego wodospadu, Jezioro Tana w Afryce może pochwalić się faktem, że jest blisko najwyższy szczyt Etiopii Ras Dashen. Jest to również świątynia stary, ale bardziej znany jest jego malownicza. Wodospady jeszcze zobaczyć stojąc, choć nie były one tak imponujące jak przed budową stacji. Ale istnieje od 17 wieku zachował kamienny most, zbudowany przez Portugalczyków. Z punktu widzenia architektury jest bardzo ciekawy Gonder, położony w pobliżu jeziora: tak wiele zamków nie widać, być może bardziej niż gdziekolwiek indziej. Twierdza Fasil Ghebbi niesamowite nawet widziałem wiele podróżnych. I tak powinno być, oczywiście, pływać w godzinach porannych z miejscowych rybaków: połączenie wspaniałych gatunków i egzotycznym wyglądzie „gondolier” (one nadal korzystać z szaty narodowe, a nie jest atrakcją turystyczną) zostanie zapamiętany, może na całe życie.

Jak powstało jezioro

Wszystkie duże zbiorniki afrykańskich otrzymali „łóżko” w wyniku błędu Rift. Z tego powodu, mają znaczną głębokość. To jest zupełnie inny – Jezioro Tana, którego pochodzenie jest pusty – spiętrzonych. Jest to wynikiem tektonicznej koryta w starożytności tworzą długą i szeroką dolinę. Na jego dnie płynęły małe strumienie. Oraz w wyniku erupcji wulkanu i trzęsienie ziemi z nim związane kanalizacji zostały zatkane. Out „pułapki” znaleziono (lub perforowanej do siebie) tylko Nile Blue. Dlatego nawet w najgłębsze miejsce w okresie powodzi Jeziora Tana ledwo osiąga głębokość 14 metrów, a w suchych miesiącach, a nie głębiej niż 10.