656 Shares 1155 views

Bizancjum i Rus

Bizancjum i Rosja były ściśle związane od wieków. Państwo bizantyjskie było nie tylko dziedzicem kultury antyku i cesarstwa rzymskiego, został wzbogacony o własnej wierze prawosławnej, a następnie wzbogacona przez nią na całym świecie. kultura prawosławna przyszedł do Bułgarii, Serbii, Albanii i wielu innych krajach, dzięki Bizancjum.

Rosyjski, razem z wiarą również zabrał swoich kanonów i dogmatów, ale w większym stopniu, nasi przodkowie zapożyczone od Greków piękno śpiewu uwielbienia – kościół, budynek świątyni, ikonografii, a także zasad chrześcijańskiego życia ascetycznego. Novokreshchenykh Rosja była najbardziej przyciąga tych aspektów ortodoksji, które padło na podatny grunt, opracowany niezależnie, z wysoką aktywnością.

Chrześcijaństwo stało się logiczne z historycznego punktu widzenia wymiana starożytnego pogaństwa rosyjskiej, co było typowe dla plemiennego społeczeństwa. Pogańscy zwolennicy wypełnione strachem i poczuciem bezradności przed potęgi natury. Chrześcijaństwo przedstawia również innego punktu widzenia, wprowadzenie ludzi w środku natury i odsłaniając boskie prawidłowość tego ostatniego. Pierwsze zabytki i dzieła prawosławny Rus kultury pełen radości i podziwu świata i człowieka.

Starożytny Rus i Bizancjum

Pierwsza książka, która ukazała się w Rosji, przywiezione z Bizancjum. Święci bracia – Cyryl I Mefody (jedna z wybitnych postaci kultury bizantyjskiej) stały wychowawcy Słowian. Pierwsza szkoła, która otworzyła w Nowogrodzie, Kijowie i innych miastach zostały zbudowane przez modele bizantyjskich. Rosyjscy mistrzowie nauczył budowę kościołów, ich freski i mozaiki, były szkolone w ikonografii, tworząc miniatury bizantyjski. Został wypożyczony, nie tylko terminologii kościelnej, ale także nazwy kalendarza prawosławnego kościoła: znaczna część wspólnej dziś w rosyjskich nazw pochodzenia greckiego (Peter, Galina, Andrew, Irene i inni.).

Szczególnie bliskie stosunki z Bizancjum i Rosji ustawić po podróży do wielkiej księżnej Olgi w Konstantynopolu, który udał się tam, aby się ochrzcić. Inne działania, wzmocnienie relacji między dwoma potężnymi państwami można przypisać prawosławnej misji, wysłany do księcia Włodzimierza, a Ambasada Rusi do Greków ".

Bizantyjskiej Rus: owocne oddziaływanie

Przyjęcie prawosławia, Rosja Podstawowe kierunki rozwoju kulturowego i historycznego ich terytoriów przez wiele wieków przyjść.

Około 450 lat (od 988 w 1448 roku), Rosyjski Kościół Prawosławny metropolita był Patriarchat Konstantynopola, a większość metropolitów Kijowa w tym czasie został wprowadzony przez Greków, jak zostali wybrani i zatwierdzony w Konstantynopolu. Zatem, kulturowe i polityczne w dużej mierze wpływ Bizancjum na terytorium Rosji wzmocnić relacje Kościół-administracyjny.

Wśród imigrantów z Bizancjum do Rosji zostały wycenione malarzy, budowniczych kościoła, naukowców, pisarzy. Likhud bracia, niektóre z tych danych, w 1685 roku, na wniosek patriarchy Joachima otworzył pierwszą uczelnią w stolicy – słowiańskie-grecko-łaciński Academy w Zaikonospassky klasztoru.

Byzantium dało skutek w drugiej połowie 19 wieku, kiedy uniwersytety zaczęły uczyć Byzantinologist – kurs na temat historii i literatury Bizancjum. Grecki stał się obowiązkowy dla studiów w szkołach, uczelniach i seminariach, jako Pisma Nowego Testamentu, tekstów liturgicznych, a większość prac, które pojawiły się spod ręki starożytnych Ojców Kościoła, jest nadal zachowane w starożytnym piśmie greckim. Dzieci w szkołach parafialnych dowiedział się o Bizancjum od wczesnych lat nauki.

Tak więc, Bizancjum i Rosja – jest doskonałym przykładem pozytywnego wpływu kultury jednego kraju do drugiego.