408 Shares 7603 views

Węże do nawadniania: cechy wyboru

Wybór węża do podlewania roślin jest ważnym zadaniem ogrodników i rolników. Dziś na rynku jest szeroka gama produktów przeznaczonych do tych celów. Węże nawadniające mają różne właściwości i mają inną cenę.

Wszystkie produkty do zaopatrzenia w wodę można podzielić na płot i ogród. Pierwsza grupa ma twardą podstawę, która zapobiega "zwinięciu" węży. Takie materiały łatwo wytrzymują negatywne ciśnienie, które występuje, gdy płyn jest pobierany ze studzienki. Drugim rodzajem produktu są bezpośrednio węże nawadniające. Zazwyczaj są one podłączone po pompie, która popycha wodę.

Materiały te mają dużą elastyczność, łatwość, są łatwe w użyciu. Takie węże nawadniające są wymagane w każdym gospodarstwie domowym w dużych ilościach. Są one wykorzystywane do nawadniania roślin przez szpachlówki lub zraszacze, umyć ślady i maszyny, tworzyć domową wodę.

Najpowszechniejszymi materiałami, z których wykonywane są urządzenia nawadniające, są polimery i kauczuk. Często wytwarzana jest trójwarstwowa wersja, gdy jest obecna zewnętrzna warstwa ochronna i wewnętrzny element, a między nimi znajduje się uszczelka wzmacniająca tkanki. Wszystkie te materiały określają właściwości produktu.

Wąż do podlewania (kauczuk) musi wytrzymać nacisk utworzony przez głowę wody. W tym celu obciążenie robocze musi być trzykrotnie niższe niż wskazano w jego charakterystyce. W systemach nawadniania wskaźnik ten jest rzadko większy niż 6 barów, więc standardowe produkty mogą go wytrzymać.

Przy wyborze węży nawadniających należy wziąć pod uwagę system temperatury, w którym będzie używany materiał. Jeśli istnieje potrzeba pompowania wody podczas mrozów (późna jesienią), należy zakupić produkty o ulepszonych właściwościach. W przeciwnym razie stracą siłę i elastyczność. W przypadku gorącej wody istnieje niebezpieczeństwo, że węże do nawadniania tracą jakość.

Wybieramy produkt o odpowiedniej średnicy w zależności od prędkości płynu i ciśnienia. Jeśli przekroczenie jest za duże, ciśnienie może spaść, a to nie wystarczy do normalnego podlewania.

Zbyt mały otwór nie pozwala na uzyskanie wymaganego przepływu wody, co może mieć wpływ na pracę, na przykład tryskacze. Standardowym rozwiązaniem jest wybór węża podlewania o średnicy jednego cala, który jest odpowiedni dla wielu pomp.

Przy wyborze produktu należy wziąć pod uwagę okres jego używania. Każdy przewód podlewania przy użyciu wygiętych, pociera się na różne powierzchnie. Obiekt śledzi snowman na ziemi, trawniku, żwirze lub ścieżkach kamiennych. Jednocześnie główne obciążenie spada na obudowę, która stopniowo zużywa się, staje się cieńsza i staje się bezwartościowa. Różne produkty różnią się wiekiem. Wszystko zależy od grubości i trwałości materiału obudowy. W zależności od warunków użytkowania żywotność węża wynosi od trzech do dziesięciu lat.