661 Shares 7911 views

Arabia Saudyjska, Mekka i ich historia

Świętego miasta Mekka – główne miasto na świecie muzułmanów. Ludzie, którzy nie wyznają islam, nie mogą dostać się do niego. W Mekce, bogatej i barwnej historii. Ta coroczna centrum pielgrzymkowe.


Zdobycie Mekki przez muzułmanów

Islam pojawił się na Półwyspie Arabskim w VII wieku. Prorok Muhammad, który był szefem nowej wspólnoty, zjednoczonych swoich zwolenników pod jego kierownictwem. Początkowo była to mała społeczność, wokół którego były bardzo różne pogan wschód. Koczownicy pustyni czcić bożki (do tych miejsc nigdy nie przyszło chrześcijaństwo, co było centra Byzantium i Europa Zachodnia).

Te szczepy zostały podzielone. Ci, którzy pozostali poganie, muzułmanie zawarli tymczasowy traktat pokojowy. Półwysep Arabski był podzielony. Nieprawidłowy nie miał prawa pojawić się na terytorium muzułmanów. Jednak umowa została naruszona, a następnie Prorok Mahomet poprowadził swoich żołnierzy do Mekki. Stało się to w roku 630. Miasto nie oprzeć.

Relikwie miasta

Tutaj był Kaaba, który był głównym sanktuarium muzułmanów. Ten budynek w formie sześcianu powstał w czasach pogańskich. Uważa się, że została ona zbudowana przez aniołów ludzi do wielbienia Boga.

Kapliczka została zbudowana na bazie marmuru. Każdy jej kąt odpowiada jednemu z boków światła. Muzułmanie, niezależnie od tego, gdzie żyją, modlą się zawsze w kierunku Mekki. Kaaba jest wykonana z marmuru, jego powierzchnia jest zawsze zasłonięte czarnym jedwabiem.

częścią kalifatu

Święte miasto było w różnych państwach, z których ostatni jest Arabia Saudyjska. Mekka nigdy nie była oficjalna kapitał, który nie umniejsza jego wartości.

Po zostało podbite przez muzułmanów w VII wieku, wokół Półwyspu Arabskiego urósł ogromny kalifatu. On zjednoczył Arabów, którzy Islamized północną Afrykę i Hiszpanię na zachodzie i Persów na wschodzie.

Stolica kalifów był pierwszy w Damaszku, a następnie – w Bagdadzie. Niemniej Mekka pozostał ważny ośrodek islamu. Tutaj co roku odwiedził wierzących w celu wykonywania Hajj. Innym świętego miasta Medyna stała muzułmanów, który nie jest daleko od Mekki. To właśnie tam, że Mahomet żył.

Mekka była zawsze w centrum świata arabskiego, więc jest rzadko zajmował się zawirowań politycznych i wojny granicznej. Niemniej jednak, stało się celem ataków. Na przykład, w X wieku było splądrowane Carmathians – wojujący sektę. Pojawiły się one w Bahrajnie i nie rozpoznaje następnie dynastii kalifów – Fatymidów. Atak na Mekce w roku 930 był doskonałym zaskoczeniem dla wielu pielgrzymów. Napastnicy ukradli czarny kamień, który został zamontowany do Kaaba (jest to jeden z relikwiami muzułmanów). Ponadto Carmathians wystawił w prawdziwej masakry. Artefakt został zwrócony do Mekki tylko dwadzieścia lat później (zapłacono mu ogromny okup).

W późnym średniowieczu tutaj, jak również w całym Jedwabnym Szlaku iw Europie szalała zaraza. Zabity w Mekce były tylko niewielka część ofiar epidemii czarnej śmierci.

Pod panowaniem tureckim

Przez XVI wieku Arabowie stracili prawie wszystkie podbite terytorium w czasie kalifatu. Wiodącą pozycję wśród muzułmanów przeniósł się do Turków, którzy w 1453 przechwyconych Konstantynopola – stolicy Bizancjum. Oczywiście, sunnici chcą kontrolować, a święte miasto muzułmanów.

W 1517 Mekka w końcu poddał się Turkom i stała się częścią Imperium Osmańskiego, które rozciągało się od Bałkanów do granic Persji. Pielgrzymów w Mekce przez kilka stuleci zapomnieli o sprzeczności i konfliktów z sąsiadami. Jednak arabski ruch narodowy zaczął być odczuwalny po Imperium Osmańskie coraz bardziej zanurza się w kryzysie. W XIX wieku miasto od kilku lat zostało zajęte przez emirów.

Arabowie odzyskać miasto

Ostateczny cios panowaniem tureckim w Mekce zostało zrobione w czasie pierwszej wojny światowej. Imperium Osmańskie obsługiwane Kaisera Niemcy. Ententa uderzył ją kilka poważnych urazów, po której kraj rozpadł. Ważną rolę w tym procesie odegrał Brytyjczyka Tomas Lourens. Udało mu się przekonać Arabian gubernatora Hussein Bin Ali do buntu przeciwko Imperium Osmańskiego. Stało się to w 1916 roku. Emiraty rebelianci wygrał, ale zmarł w Mekce w tysiącach. Więc nie było to stan Hejaz, którego stolicą był świętym miastem.

Cały półwysep arabski stał się ponownie kontrolowana przez Arabów, którzy przez dziesięciolecia próbowano zbudować tu stabilnego stanu. Jest zbudowany wokół Arabii dynastii. udało im się zjednoczyć rozproszone księstw. Więc Arabia Saudyjska pojawiły się w 1932 roku. Mekką stał się jednym z jego największych miast. Stolica została przeniesiona do Rijadu. Miasto Mekka i Medyna była znowu spokojna. Tutaj, podobnie jak w dawnych czasach, pielgrzymi zaczęli przybywać.

Hadżdż do Mekki

Arabia Saudyjska (Mekka jest miastem kraju) każdego roku przyjmuje gości z całego świata. Każdy muzułmanin powinien przynajmniej raz w życiu udać się do Mekki na hadżdż – pielgrzymkę do miejsc świętych, w tym Kaaba. Za to wszystko, Arabia Saudyjska śledzi bardzo uważnie. Mekka w czasie pielgrzymki jest chronione z najwyższą starannością.

Niestety, nawet to nie wystarczy, aby uniknąć tragedii. Tak, jak ostatnio w 2015 roku, nastąpił panika, która zabiła 2 miliony ludzi. Takie katastrofy wystąpić z powodu zbyt zatłoczone. Hadżdż wysłał tysiące pielgrzymów, a często po prostu nie mają zorganizowane miejsca. Stampede w Mekce – zdarzenie nie jest rzadkością. Podobne przypadki miały miejsce w przeszłości. Gdy ostatni z nich był szczególnie wiele ofiar z północnej Afryki, który według tradycji muzułmańskich. Stampede w Mekce w 2015 roku zaszokował świat.