465 Shares 3094 views

Dlaczego Oleg nazywał Proroka i jak naprawdę się nazywał?

Dzięki dobrze znanym poemacie "Pieśń mądrego Olega" Puszkina A.S. Z kursu literatury szkolnej prawie każdy z naszych rodaków wie, że w ciągu 9-10 lat Kijowskim księciem Ruskim był Oleg. Ale nie każdy wie, dlaczego Oleg został nazwany Prorokiem.

Wersje wyjaśniające pochodzenie księcia Olega

O tej historycznej osobie wspomina się o różnych kronikach, w szczególności o "Opowieść o minionych latach" Nestora. Ta kronika została skompilowana na początku XII wieku. Ale więcej informacji zawiera opowieści ludowe i legendy.

Według jednej wersji w języku rosyjskim nazwa Oleg pochodziła ze Skandynawii. W tej wersji Helge oznacza "święte" lub "prorocze". Z drugiej strony Oleg sam służył jako prototyp stworzenia czarodziejki Książę Wołgę, który śpiewał w epicku. Gdy to konieczne, mógł udawać, że jest albo wilkiem, albo gronostajem, albo ptakiem. Dlatego zawsze podbija swoich wrogów. Charakterystyka proroczego Olega we wszystkich epikach była taka sama. Był silną i szanowaną osobą.

Oświadczenie Nestora o kronikarzu, jakby w żyłach księcia Olega wypływa krew ruskiego Varangian, pochodzącego z Nowogrodu, nie zgadza się z alternatywnymi źródłami, które przekonują bez związków rodzinnych. Do chwili, kiedy Oleg wziął tytuł księcia, służył jako dowódca Ruriku. Osobiste zalety i cnoty przyczyniły się do jego udanej kariery.

Rurik, który panował w Nowgorodzie, zmarł w 879 roku. Siła, wraz z opiekunem nad młodym Igorem, podążyła za Oleg do Olega. Po trzyletnim panowaniu nowy książę zastanawiał się nad nowymi zdobyczami, ustalając swoje poglądy na południu. Podczas kampanii militarnej wziął również Igor. Opis Prorocze Oleg wskazał, że to przystojny mężczyzna o majestatycznych cechach.

Podbój Kijowa

Flotylla rozpoczęła swoją podróż z Jeziora Ilmen. Dalej, pływając z Lovatyu i Western Dvina, Oleg ugruntował swoją władzę, w dużych miastach – Smoleńsku i Lyubechu – mianując gubernatora. Do Dniepru trzeba było pociągnąć za rogatę narzędziami przypominającymi koła.

Więc oni z powodzeniem osiągnęli ostateczny cel marszu – Kijów, rozciągnięty na banki Dniepru. Wkrótce stało się jasne, że tutaj panuje Askold i Dir. Tak jak Oleg w swoim czasie, byli w służbie Ruriku.

Wygrana, ponieważ Prorok

Aby pomieścić władzę od rodaków, Oleg pomógł pomysłowości. W Kijowie przybył do jednej łodzi pod pozorem kupca z małym oddziałem czujnych, którzy ukrywali się na dnie statku. Książęta Kijowa podeszli do gości. Oleg ogłosił Kievites, rzekomo Askold i Dir nie są legalnymi władcami. Po ogłoszeniu werdyktu wolontariusze Olega wyskoczyli z zasadzki, a następnie podstępnie zabijani mieczami niefortunnych książąt w Kijowie, a Igor został nowym władcą.

Oleg jest zapisany w zdaniu, który okazał się być proroczym, o tym, że Kijów powinien stać się matką rosyjskich miast. Dlatego Oleg został nazwany Prorokiem i szanowanym przez ludzi.

Bądź Olegem tylko utalentowanym dowódcą, mało prawdopodobne, aby zwrócił uwagę autorów dzieł historycznych. On jest nie tylko mądry, ale bardzo roztropny, i do tego stopnia, że w oczach innych czasami wyglądał jak magia.

Czary lub prezent?

Jako potwierdzenie nadprzyrodzonych zdolności można przytoczyć opis bizantyjskiej kampanii roku 907. Jedna część żołnierzy popłynęła na statki, które liczyły dwa tysiące, a druga – zamontowaną armię.

Władca Leo VI z góry zadbał o to, że stolica nie dostała 80 tys. Armii słowiańskiej pod przewodnictwem Olega. Z rozkazu cesarza zamknięto bramy miasta, cieśninę zablokowano łańcuchami, a zatem dostęp do portu był ograniczony. Ale to nie powstrzymało księcia Kijowa. Na początku jego czujność, splądrowała mnóstwo dobrych rzeczy na przedmieściach stolicy, poszła do murów Konstantynopola.

Ze względu na środki podjęte przez Bizantyjczycy, statki Slawów nie miały okazji zbliżać się do miasta pływając, Oleg musiał okazać się pomysłowością. Zgodnie z legendami, według jego zlecenia, strażnicy zaprojektowali specjalne koła dla statków. Wiatr pchnął żagle i, ku zaskoczeniu obrońców Konstantynopola, naczynia słowiańskie zaczęły zbliżać się do miasta w niezwykły sposób. Postać Prologiczna Oleg wskazała na jego pomysłowość, a nawet nieludzką zdolność.

Oszczędność Olega nie tylko spowodowała, że Leo VI otworzył mu bramy miejskie, ale także zawarcia traktatu korzystnego dla Rzeszy Kijowskiej w handlu bezcłowym. Zwycięzca księcia otrzymał wielki hołd, którego wielkość obliczono następująco: za każdą parę wian wszystkie statki miały być 12 hrywien.

Dlaczego książę stał się prorokiem?

Od kampanii do Tsargrad Oleg wrócił do swojej ojczyzny szanowanym i bardzo popularnym dowódcą. Teraz był również nazywany Prorokiem. Nowy pseudonim przysłonięty za nim, gdy Oleg, czując obecność trucizn w traktowaniach, przedstawiony przez bizantyjscy, nie chciał jeść. Dlaczego Oleg nazywał Wysłannika? Ponieważ rozwinął siódmy zmysł.

Nie wszyscy historycy zgadzają się, że zdarzenie mogło się wydarzyć. Na przykład Karamzin jest skłonny uważać kampanię Oleg za legendarną. Ponadto w bizantyjskich kronikach nic o nim nie mówi. Druga grupa historyków nie zgadza się z nim. D.S. Likhachev jako argument prowadzi do tego, że przez długi czas w północnych rejonach Rosji ćwiczyli sposób na pokonanie okrucieństwa terenu między rzekami, czyli na łyżwach lub kółkach. Jaka jest nazwa proroczego Olega, po prostu nie może odpowiedzieć na historyków. Bajki i dane historyczne są mieszane, zapobiegając prawdzie z bajki.

Fatalna prognoza Magi

Podstawą wiersza jest A.S. Puszkina (dzieło "Pieśń o Przenajświętszym Oleju") był legendarny. Magi przewidział Olegowi, że jego ukochany koń powinien stać się jego zabójcą. Oczywiście ksiądz był chroniony przed kontaktem z jego wojskowym przyjacielem.

Po jakimś czasie, w 912, zasmucony śmiercią konia, książę poszedł odwiedzić jego szczątki. Najwyraźniej postanowił, że proroctwo nie jest przeznaczone do spełnienia. Niestety dla Olega, Magi mieli rację. Ale już było późno. Dlaczego Oleg nazywał Wysłannika? To pytanie sprowadza się do setek historyków, ale pseudonim jest ściśle skonsolidowany w starożytnych analfabetach. Tak narodził się książę, i dlatego właśnie.