673 Shares 2632 views

Kompetencja jest zdolność do pracy

Jeśli dokonasz dosłownego tłumaczenia z języka łacińskiego, kompetencja to "zdolność". Właściwie kompetencje to umiejętność wykonywania pracy na najwyższym poziomie. Kryteria kompetencji są końcowym wynikiem działania. W rzeczywistości nie jest to trudne do zrozumienia, ale nie wszyscy ludzie są tego świadomi do tej pory. Jeśli osoba zobowiązuje się pompować piłkę, wynik jego pracy powinien być napełniony piłką. Wszelkie inne stany kulki nie wskazują pozytywnego wyniku.

Kompetencja jest, być może, najłatwiej zweryfikowana. Wystarczy poprosić osobę, aby pokazała wynik. Z piłami, oczywiście, zbyt proste, ale z resztą można to zrozumieć. Głównym problemem nie jest to, że ludzie uważają, że kompetencja jest czymś skomplikowanym, ale że nie sądzę, jeśli chodzi o stopnie wyników końcowych. Jak tylko zobaczymy ostatnie wyniki, możemy bezpiecznie ocenić kompetencje w tej dziedzinie.

Wskaźniki kompetencji

Spójrzmy na pojęcie kompetencji w pracy. Na przykład osoba zajmuje się sprzedażą. Co w tej dziedzinie pokazuje poziom kompetencji? Nie jest to zdolność do handlu, a nie zawierania transakcji, ale końcowy wynik to sprzedawane towary i pieniądze w kasie. Wyniki te wskazują kompetencje menedżera. Cóż, z nimi jest trochę łatwiej, ale jak poznajesz kompetencje lidera? Po pierwsze, musisz określić cel, jaki musi osiągnąć w swojej pracy. Jeśli reżyser poradzi sobie z jego zadaniem, może zostać uznany za kompetentny.

Jak naprawdę ocenić kompetencje?

Ta zasada oceny kompetencji może być stosowana we wszystkich sferach życia: w rodzinie, w życiu osobistym. Jak ocenia się kompetencje w życiu osobistym? Musisz już zrozumieć, jakie rezultaty należy osiągnąć. Oczywiście jest to szczęśliwa rodzina bez kłótni i sporów.

Ponadto wynik końcowy to zdrowe dziecko, które jest gotowe na dorosłość. Jeśli wynik zostanie osiągnięty, możemy ocenić kompetencje rodziców w tej dziedzinie.

Świadectwo życiowe

Często podziwiamy kompetencje innych osób: sportowców, przedsiębiorców i aktorów. Nawet dozorca może się zdziwić, najlepiej po oczyszczeniu dziedzińca. Lub, na przykład, kierowca minibusów, który bez naruszania zasad natychmiast zabiega Cię do właściwego miejsca, a nawet może się uśmiechać na końcu. A co może nas podobać w tej sytuacji? Oczywiście, ostateczny wynik, czyli kompetencje tego kierowcy.

Co by się stało, gdyby nas otoczyli tylko kompetentni ludzie? Nasze życie byłoby dużo przyjemniejsze i przyjemne. Wyobraź sobie, jak wiele stresów zniknie, ale niestety, to się nigdy nie zdarzy, ponieważ nie wszyscy ludzie doskonale radzą sobie z ich obowiązkami. Wielu po prostu nie może wybrać dla siebie rodzaju działalności, w której mogą osiągnąć sukces. Na przykład dlaczego ktoś nie rozumie matematyki, ale dobrze ubiera rzeczy, wejdziesz do działu rachunkowości? Z powodu tego błędu otrzymuje się niekompetentny księgowy, ale może to być w pełni udany krawcownik. W naszych czasach kompetencje są bardzo ważnym czynnikiem w znalezieniu pracy.