591 Shares 3370 views

Szybko płynie przeciw zamarzaniu? Gdzie idzie środek przeciw zamarzaniu, co zrobić i jaki jest powód?

Z problemem takim jak wyciek czynnika chłodniczego, wiele kierowców stoi. To nie tylko takie drogie, ale i niebezpieczne dla silnika. Dlatego też, jeśli zauważymy, że poziom cieczy w zbiorniku szybko się opada, tj. Przeciwmuarzowi przeciw zamarzaniu, konieczne jest pilne podjęcie odpowiednich działań. Jakie mogą być przyczyny tego zjawiska i jak poprawić sytuację, rozważymy w tym artykule.


Zapobieganie awarią silnika

Aby uniknąć awarii silnika z powodu utraty płynu chłodzącego, konieczne jest okresowe sprawdzanie wszystkich elementów systemu w poszukiwaniu potencjalnych nieszczelności. Oczywiście sprawdź poziom czynnika chłodniczego w zbiorniku. Podczas pracy silnika nie powinno być w żadnym wypadku poniżej znaku MIN. Poniższe czynniki mogą wskazywać na fakt, że przeciwdziała zamarzaniu:

 1. Piec nie działa.
 2. Poziom cieczy w zbiorniku stopniowo spada.
 3. Silnik przegrzany lub jego temperatura nie wzrasta do temperatury roboczej.

Niewielki spadek lub zwiększenie poziomu środka zapobiegającego zamarzaniu, gdy silnik jest podgrzewany lub chłodzony, jest dość normalne. Jeśli okresowe uzupełnianie środków przeciw zamarzaniu wymaga uzupełnienia, oznacza to, że pilne jest poszukiwanie przyczyny nieprawidłowego działania.

Sprawdzanie integralności elementów układu chłodzenia

W przypadku wycieku system powinien być poddawany kontroli w następującej kolejności:

 1. Sprawdzić, czy zbiornik wyrównawczy nie ma pęknięć.
 2. Skontrolować chłodnicę silnika.
 3. Sprawdzić grzejnik nagrzewnicy.
 4. Skontrolować obudowę termostatu.
 5. Sprawdzić wszystkie połączenia pompy i cylindra. Ponadto należy sprawdzić port odwadniający pompy. W przypadku stwierdzenia wycieku oznacza to, że uszczelka została zużyta.

Możliwe problemy z chłodnicą

Powodem, że środek zapobiegający zamarzaniu opuszcza zbiornik wyrównawczy, jest rozprężanie elementów układu chłodzenia. Najczęstsze problemy występują z chłodnicą. Uszkodzenie tego elementu konstrukcyjnego może wystąpić w wyniku zewnętrznego uderzenia fizycznego (na przykład podczas awarii kamienia). Można również nosić płyty, na których trwały destrukcyjne glikol etylenowy zawarty w tosolu. Niektóre grzejniki mogą być wyposażone w plastikowe zbiorniki. Ten ostatni w przypadku utraty środków przeciw zamarzaniu powinien być również sprawdzony. Z biegiem czasu plastik zaczyna pękać.

Uszkodzenie grzejnika nagrzewnicy

Powinieneś także sprawdzić, gdzie jest środek przeciw zamarzaniu. W przypadku, gdy w kabinie jest nieprzyjemny zapach, a pod tablicą korkową plama ciągle się rozprowadza, oznacza to, że przyczyna wycieku prawdopodobnie występuje w grzejniku. W tym przypadku białe pary zwykle chodzą do salonu. Wyeliminowanie takiego problemu musi rozpocząć się natychmiast. Faktem jest, że pary przeciwzamarzeniowe są toksyczne.

Przyczyna wycieku – utrata szczelności pompy

W przypadku, gdy olej dostanie się do środka zapobiegającego zamarzaniu, przyczyna może być w uszczelce oleju pompy. Aby sprawdzić poprawność swojej pracy, musisz przeprowadzić dokładne badanie. Pompa jest zainstalowana w dolnej części silnika, a jeśli w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się wilgotne punkty, problem jest właśnie w nim.

Sprawdzić termostat

Jeśli przeciwdziała zamarzaniu, przyczyny mogą powodować rozprężanie termostatu. Należy również starannie sprawdzić szczelność. Zwykle przyczyna jest w uszczelkach. Ponadto silnik może się przegrzać i z powodu wadliwego działania tego elementu. Określenie, jak działa ten węzeł jest łatwe.

Cyrkulacja cieczy wzdłuż małych i dużych kręgów jest sprawdzana w dotyku – zgodnie z temperaturą węża i dysz. W działającym układzie chłodzenia zawór termostatyczny jest zamknięty, aż temperatura środka zapobiegającego zamarzaniu osiągnie pewną wartość (w LADA Priora – do 90 g). W tym samym czasie środek przeciw zamarzaniu krąży po małym kółku. Dlatego sam radiator, a wąż na dole jest chłodniejszy niż obudowa termostatu. Gdy środek zapobiegający zamarzaniu jest podgrzewany do 90 g, zawór zaczyna powoli otwierać się, a przepływ cieczy gorącej wchodzi do grzejnika. Ten ostatni stopniowo się nagrzewa. Zawór będzie całkowicie otwarty w temperaturze 102 ° C. W tym przypadku cały środek przeciw zamarzaniu zacznie przechodzić przez chłodnicę. W dotyku jej górna część będzie gorętsza niż dolna.

Silnik musi być uruchomiony, dopóki nie zostanie uruchomiony zespół wentylatora grzejnika. Należy postępować zgodnie ze strzałką wskaźnika temperatury. Po zbliżeniu się do granicy strefy czerwonej wentylator powinien się włączyć. Kiedy ciecz chłodzi się, gaśnie.

Uszkodzenie węża i sutków

Zamarznięty środek przeciw zamarzaniu może również przechodzić przez uszkodzony wąż lub przez rurkę sprężynującą. Szczególnie często jest to powodem, że anty-zamrażarka odchodzi w starych samochodach. Faktem jest, że materiał węża rośnie staro i pęknie. Z ciśnienia płynu może łatwo pęknąć. Mocowanie na stawie osłabia się wraz z upływem czasu. Dlatego, aby uniknąć kłopotów, węże w domowych samochodach powinny być co najmniej raz w ciągu 5 lat, a samochody zagraniczne – raz na dziesięć lat. Do mocowania nie warto używać nie zacisków taśmy, ale śruba, ponieważ różnią się znacznie większą niezawodnością.

Określić, że są to węże, które mają być przyczyną wycieku, można sprawdzić podłogę na obecność miejsc przeciw zamarzaniu. Czasami uszkodzenie nie może być zbyt poważne i niewyraźne dla oka. W celu wykrycia tak małego przecieku, wąż musi najpierw dokładnie wytrzeć, a następnie lekko zgasić i stłumić przez silnik. Następnie zbadaj uważnie. Problem utraty płynu chłodzącego może być zaostrzony w zimnym sezonie. Faktem jest, że im niższa temperatura, tym niższa jej lepkość. Dlatego zimę zanika w szybkim tempie.

Wymiana rur rozgałęźnych

Czynność tę można wykonać tylko po całkowitym ochłodzeniu silnika. W przeciwnym razie nie jest trudno dostać się do pary. Dysza jest wymieniana w następujący sposób:

 1. Odprowadza się ciecz z układu chłodzenia. Najlepiej jest wziąć czyste naczynia. Można stosować wiele środków przeciw zamarzaniu.
 2. Stare obroże są rozmazane niewielką ilością oleju (o małej lepkości).
 3. W celu odłączenia rury rozgałęźnej zaciski należy rozluźnić i przesuwać wzdłuż wolnej przestrzeni.
 4. Następnie dyszy usuwają się z szyjki. Gorący system nie może zostać odłączony. Ponieważ szyja grzejników nie jest bardzo silna, wszystkie czynności muszą być wykonywane tak starannie jak to możliwe. Zdarza się, że dysze nie są usuwane. W ten sposób należy najpierw spróbować go wykręcić. Jeśli to nie pomoże, musisz wyciąć ostry nóż wzdłuż szyi. W każdym przypadku jest to tańsze niż grzejnik.
 5. Na nowej odgałęzieniu rury umieścić na zaciskach i przesunąć je na środek.
 6. Następnie pociągnie go na szyję. W przypadku, gdy dysze nie są zużyte, musi być opuszczany przez pewien czas w gorącej wodzie. W takim przypadku nie zaleca się używania jakichkolwiek olejów. Faktem jest, że mogą uszkodzić kauczuk.
 7. Rura jest w pełni zaostrzona na szyi, upewniając się, że nie skręca się.
 8. Zaciski są przesuwane nad półkami i zaciśnięte.

Przerwanie uszczelki lub uszkodzenie przegrody

Ten przypadek można nazwać najpoważniejszym. W przypadku uszkodzenia silnika silnik rozprowadza się w oleju. Nie jest trudne do określenia wystąpienia takiego problemu. Ciecz w zbiorniku zaczyna się bąbelkowo, a biała mieszanina pojawia się w oleju. Możesz też spojrzeć na wydech. W tym przypadku widoczne jest białe mgnienie tosoli. Jeśli środek antyzamarzający dostanie się do silnika, przyczyną może być uszkodzenie przegród wewnętrznych lub wykładziny lub przełamanie uszczelki.

Jak prawidłowo odcedzić środek przeciw zamarzaniu

Oczywiście, zanim zaczniesz zastępować niewykorzystane elementy układu chłodzenia, musisz odprowadzić środek zapobiegający zamarzaniu. Wykonaj następujące czynności:

 1. Po pierwsze, należy zatrzymać silnik i pozostawić do ostygnięcia. Jeśli nie zostanie to zrobione, gdy pokrywa zostanie otwarta, opary środka zapobiegającego zamarzaniu będą uciec na zewnątrz pod wpływem ciśnienia, a spalisz się.
 2. Po ochłodzeniu silnika nasadka jest otwarta.
 3. Zdejmować dolną podszewkę przedziału.
 4. Pod silnikiem konieczne będzie włożenie szerokiej kąpieli do odkażania środków przeciw zamarzaniu.
 5. Zdejmij dolny wąż radiatora.

W silniku czterocylindrowym po lewej stronie należy usunąć gruby wąż, a także cienki, co prowadzi do systemu grzewczego. Potem możesz przejść do spustu. W silniku sześciocylindrowym wkręcamy śrubę z dołu na blok.

Nie wylewać środka zapobiegającego zamarzaniu do kanalizacji. Ciecz jest bardzo toksyczna. Dlatego powinien być wylany do oddzielnego pojemnika i oddany do utylizacji.

Zatem w przypadku wyczerpania środków przeciw zamarzaniu konieczne jest dokładne sprawdzenie wszystkich elementów i części układu chłodzenia w przypadku wycieków. Elementy, które stały się niezdatne do użycia, powinny być wymienione natychmiast. Takie problemy z czasem mogą prowadzić do konieczności kosztownych napraw silnika, aw niektórych przypadkach są nawet niebezpieczne dla zdrowia.