174 Shares 9290 views

Inwazja Batu Rus (krótko). Konsekwencje najazdu Batu do Rosji

Inwazja Batu Rus (wiek XIII) – inwazji Armii Imperium Mongołów na terytorium dawnych królestw. To wydarzenie pozostawił głęboki ślad w historii naszej Ojczyzny. Następnie zastanowić się, jak inwazja Batu Rus (krótko).

prehistoria

I żyli długo przed Mongol feudałów Batu ewoluowały plany podboju terytoriów Europy Wschodniej. W 1220-tych. Została ona przeprowadzona w jakiś sposób przygotowuje się do przyszłego podboju. Ważnym elementem była to wędrówka trzydzieści tysięcy wojska Dżebe-nojon i Subedeya terytorium Południowego Kaukazu i Europy Południowo-Wschodniej w 1222-24 dwuletni. Celem Dopiero inteligencja, zbierając informacje. W 1223 roku nastąpiło to w czasie tej kampanii, walce z Kalka. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Mongołów. W wyniku kampanii przyszli zdobywcy studiował przyszłych bitew, dowiedzieliśmy się o umocnień i wojska otrzymał informację o lokalizacji księstw ruskich. Od tej Polovtsian stepy Dżebe-nojon Subedeya wojska i poszedł do Wołgi Bułgarii. Ale Mongołowie zostali pokonani tam i wrócił do Azji Środkowej przez stepy Kazachstanu współczesnej. Początek inwazji Batu do Rosji był dość nagle.

Ruina obszarze Riazań

Inwazja Batu Rosji, w skrócie, miał na celu zniewolenia ludzi, zajęcia i aneksji nowych terytoriów. Mongołowie pojawił się na południowych granicach księstwa Riazań z wymogiem, aby oddać hołd im. Książę Jurij poprosił o pomoc George Mihaila Chernigovskogo i Vladimir. Stopa Batu Riazań ambasady został zniszczony. Wielki książę poprowadził swoją armię i półki na Murom bitwie granicznej, ale walka została utracona. Aby pomóc Riazań Yuri Vsevolodovich wysłał wojska Unii. Były półki z synem Wsiewołod ludzie Jeremiah sędziów Glebovich oddziały Nowogrodzie. Ta armia połączone siły wycofały się z Riazaniu. Miasto spadł po sześciu-dniowego oblężenia. Wysłane pułki musiał walczyć z najeźdźcami blisko Kołomna, ale zostali pokonani.

Wyniki pierwszych walk

Początek inwazji Batu Rusi został oznaczony przez zniszczenie nie tylko Riazaniu, ale ruinę całego księstwa. Mongołowie złapany Pronsk, zdobyty książę Oleg I w Riazaniu. Inwazja Batu do Rosji (data pierwszej walce wymienionych powyżej) towarzyszy zniszczenie wielu miast i wsi. Tak więc, Mongołowie zniszczone Belgorod Ryazan. To miasto nie zostało następnie przywrócony. Naukowcy Tula identyfikować go z rozliczeniem w paśmie rzeki, w pobliżu miejscowości Beloroditsa (16 km od nowoczesnej Venev). Został on zrównany z ziemią i Woroneżu Riazaniu. Ruiny miasta zostały opuszczone na kilka stuleci. Tylko w 1586 roku na terenie osiedla został zbudowany fort. Mongołowie zniszczone i dość znane miasto Dedoslavl. Niektórzy uczeni identyfikują go z osady w pobliżu wsi Dedilovo, na prawym brzegu rzeki. Shat.

Atak na Vladimir i Suzdal

Po klęsce Riazań lądowej inwazji Batu do Rosji został zawieszony kilka. Kiedy Mongołowie najechali ziemię Vladimir-Suzdal, nagle złapał półki Evpatii Kolovrat – Ryazan bojara. Z tego zaskoczenia kadrze był w stanie pokonać najeźdźców, zadając ciężkie straty. 20 stycznia 1238, po pięciu dniach oblężenia, spadł Moskwa. Obrony miasta były Vladimir (najmłodszy syn George) i Philip pielęgniarka. Na czele trzydziestu kadrze rozbił Moskwa skład, według źródeł, był Shiban. Yuri Vsevolodovich, przenosząc na północ do rzeki Sit, zaczął zbierać nową drużynę, czekając na posiłki z Światosław i Jarosława (jego braci). Na początku lutego 1238-go Pal Vladimir po osiem dni oblężenia. Zabiła rodzinę Prince George. W samym lutym, z wyjątkiem Włodzimierza spadła do miast takich jak Suzdal, Jurjew-Polskij, Peresław-Zaleski, Starodub-on-Klyazma, Rostów, Galich-Mersky, Kostroma, Gorodets, Twerze, Dmitrow, Ksnyatin, Kaszyna, Uglich, Jarosławiu , Zostali schwytani i Nowogród przedmieścia Portage Lamsky i Wołogdy.

Sytuacja w regionie Wołgi

Inwazja Batu do Rosji był bardzo ambitny. Oprócz podstawowego, Mongołowie były niewielkie siły. Z pomocą najnowszej zajęcia prowadzono w rejonie Wołgi. Siły wtórnych prowadzony przez Burundai przez trzy tygodnie objętych dwukrotnie większą odległość niż główny wojsk mongolskich podczas oblężenia Torzhok i Twerze, i przyszedł z Uglich River City. Półki Vladimirskie nie mają czasu na przygotowanie się do walki, zostali otoczeni i prawie całkowicie zniszczone. Część strażników został schwytany. Ale w tym samym czasie i Mongołowie poniosła poważne straty. Centrum Jaroslav posiadłości leżały bezpośrednio na ścieżce Mongołów promowanych do Nowogrodu od Włodzimierza. Peresław Zaleski został zabrany przez pięć dni. Zmarł podczas chwytania Twerze, jednego z synów księcia Jarosława (jego nazwa nie została zachowana). Kroniki nie zawierają informacji na temat udziału w bitwie Miasta Nowogrodzie. Brak wzmianki o jakichkolwiek działaniach Jarosława. Niektórzy badacze często podkreślają, że pomoc na ratowanie Torzhok Nowogród nie wysłał.

Wyniki zajęciu ziem Volga

Historyk Tatishchev, odnosząc się do wyniku bitwy, zwrócił uwagę na fakt, że straty w jednostkach Mongołów kilka razy była większa niż rosyjski. Jednak Tatarzy tworzą dla nich kosztem więźniów. Byli w tym czasie było więcej niż samych najeźdźców. Tak więc, na przykład, szturm Vladimir rozpoczęła się dopiero po zespół powrócił z Mongołami pod Suzdal więźniów.

Obrona Kozielsku

Inwazja Batu do Rosji od początku marca 1238 odbyło się pierwsze określonego planu. Po zrobieniu Torzhok pozostałości odłączania Burundi, łącząc się z głównych sił nagle w step. Najeźdźcy Nowogród nie osiągnęła około 100 mil. Różne źródła są różne wersje tej turze. Niektórzy mówili, że powodem była odwilż wiosny, w innych – groźba głodu. Tak czy inaczej, inwazja wojsk Batu udał się do Rosji, ale w przeciwnym kierunku.

Teraz Mongołowie zostali podzieleni na dwie grupy. Główny oddział przeszedł na wschód od Smoleńska (30 km od miasta), i zrobił przystanek na ziemiach Dolgomostya. istnieją dowody, w jednym z literatury, że Mongołowie zostali pokonani i uciekli. Po tym, główna partia przeniesiona na południe. Tutaj inwazja Rosji został oznaczony przez inwazją Batu-chana w granicach Czernihowskim ziemi, płonących Vshchizh, znajdujących się w bezpośredniej bliskości centralnymi regionami księstwa. Według informacji z jednego źródła, w związku z tymi wydarzeniami zabity 4 syn Vladimira Svyatoslavovicha. Następnie, główne siły Mongołów odwrócił się gwałtownie na północnym wschodzie. Pokonując Karachev i Bryansk, Tatarzy zajętych Kozielsku. Grupa wschodnia, w międzyczasie odbyła się wiosną 1238-go koło Riazaniu. Doprowadziły wojska były Buri i Kadaň. W Kozielsku w tym czasie panował Basil – 12-letniego wnuka Mścisława Sviatoslavovych. Bitwa o miasto trwały przez siedem tygodni. W maju 1238 obie grupy zostały zjednoczone pod Mongołów Kozielsku i zdobył go po trzech dniach, chociaż z ciężkimi stratami.

Dalszy rozwój

Inwazja Rosji Batu-chana w połowie 13 wieku zaczęły się sporadyczne. Mongołowie najechali tylko na terenach przygranicznych, podczas tłumienia powstań w stepie Kipchak i regionie Wołgi. W kronikach, w końcu opowieść o kampanii na terenach północno-wschodnich, to odnosi się do spokoju, który towarzyszył najazd Batu Rus ( „Year of Peace” – z 1238 przez 1239-Th). Po 18 października 1239 th było oblężone i podjęte Czernihów. Po upadku miasta Mongołowie zaczęli grabić i zniszczyć obszar wzdłuż Desna i Sejmu. Zdewastowane i zniszczone były Rylsk, Vyr, Glukhov, Putivl, Gomiy.

Wędrówka na terytorium, na Dnieprze

Aby pomóc armię mongolską zaangażowany w Trans-Kaukaz, zostały wysłane do ciała czele Bukdaem. To zdarzyło się w 1240. W tym samym okresie, postanawia wysłać Batu Munch, The Tempest i Guyuk domu. Pozostali żołnierze przegrupowali, dodając do kosztem drugiego niewoli povolzhtsev i Polovtsian. Kolejny kierunek stał się terytorium prawym brzegu Dniepru. Większość z nich (Kijów, Wołyń, galicyjski i, przypuszczalnie, Turov-Pińsk księstwo), w 1240 roku było zebranie pod kierownictwem Daniela i chabry – synowie Roman Mstislavovich (Wołyń gubernatora). Po pierwsze, biorąc pod uwagę same nie są w stanie oprzeć się Mongołowie udał się w przeddzień inwazji na Węgrzech. Przypuszczalnie celem Daniela było prosić króla o pomoc w odparciu Bela VI atakom Tatarów.

Konsekwencje najazdu Batu do Rosji

W wyniku barbarzyńskich najazdów Mongołów zabił dużą liczbę ludności państwa. Zniszczył wiele dużych i małych miasteczkach i wsiach. Istotny wpływ Czernihów, Twerze, Ryazan, Suzdal, Vladimir, Kijów. Wyjątkami były Psków, Nowogród Wielki, miasta Turov-Pińsk, Połocka i Suzdal księstw. W wyniku inwazji kultury stosunkowo duże osady doznał nieodwracalnych szkód. Od kilku lat w miastach prawie w całości z kamienia budowlanego została wstrzymana. Ponadto takie skomplikowane statki zniknęły jak szkło wyrobu biżuterii, produkcji zbóż, telefonu komórkowego, cloisonne, nawadniania polichromia ceramicznych. Rosja pozostaje znacznie w tyle w jego rozwoju. Został opuszczony przez kilka wieków temu. I podczas gdy zachodni gildii przemysłu wzrósł w fazie akumulacji pierwotnej, rosyjski rzemiosła odbył się ponownie jednym z historycznym odcinku drogi, która została wykonana przed inwazją Batu.

Na południowych ziemiach utrwalonego populacji zniknęła niemal całkowicie. ocalali mieszkańcy do lasu w północno-wschodniej, osiedlając się w pomiędzy Oka i Wołgi, North. W tych dziedzinach, to był chłodniejszy klimat i żyzne gleby, takie jak w południowych regionach, zniszczonych i zdewastowanych przez Mongołów. szlaki handlowe były kontrolowane przez Tatarów. Z tego powodu, nie było komunikacji między Rosji i innych krajów zamorskich. rozwoju społeczno-gospodarczego Ojczyzny w okresie historycznym są na bardzo niskim poziomie.

Według historyków wojskowych

Naukowcy zwracają uwagę, że proces tworzenia i łączenia jednostek dystansowych i pułków ciężkiej kawalerii, która specjalizuje się w bezpośrednich maczetami cios, wybuchła w Rosji zaraz po inwazji Batu. W tym okresie nastąpiła unifikacja funkcji w obliczu jednego pana wojownika. Został zmuszony strzelać z łuku i jednocześnie walczyć z mieczem i włócznią. Z tego możemy wywnioskować, że nawet tylko elita, feudalny wojsk rosyjskich w jej rozwoju został opuszczony przez kilka wieków temu. Annals nie zawierają informacji o istnieniu odrębnych jednostek piechoty. Jest to zrozumiałe. Do ich powstania były potrzebne chętnych oderwać się od produkcji i sprzedaży ich krew za pieniądze. A w sytuacji gospodarczej, w której nie było Rus naemnichestvo było dość drogie.