702 Shares 4677 views

Dlaczego halo efekt pojawia się po laserowej korekcji wzroku?

Dziewięciu na dziesięciu pacjentów, którzy przeszli operację laserową widzenia, raport zadowalających wyników. Jednak znaczny odsetek pacjentów doświadcza nowego upośledzenie wzroku. Na przykład, widzą aureole wokół świateł do sześciu miesięcy po zabiegu, zgodnie z nowym studium.

Skutki uboczne chirurgii

„Chociaż chirurgii laserowej od dawna uznawane za bezpieczne i skuteczne, niewielka, ale znacząca liczba pacjentów donoszą efektów pooperacyjnych, takich jak olśnienie, aureole i inne objawy, ale również mówi o suchego oka” – powiedział dr Christopher Starr. Jest adiunktem okulistyki w szpitalu w Nowym Jorku.

„Działania te zwykle mijają się z czasem lub w trakcie procesu gojenia, który może trwać do 12 miesięcy, lub też wyeliminowane za pomocą dodatkowych procedur w razie potrzeby” – powiedział Starr, który nie brał udziału w nowym badaniu.

Spośród setek pacjentów zbadano mniej niż 1 procent zgłosił problem, który wpływa na ich życie na co dzień. Niemniej jednak, te problemy mogą być bardziej powszechne niż wcześniej sądzono.

Jakie problemy ma chirurgii laserowej

chirurgii laserowej są stosowane w leczeniu problemów, takich jak krótkowzroczność i nadwzroczność, astygmatyzm (i choroby oczu, w którym obraz jest zniekształcony skrócie). Miliony pacjentów, którzy mieli nadzieję, aby pozbyć się okularów lub soczewek kontaktowych, doświadczony chirurgii laserowej od początku jego rozwoju ponad 20 lat temu.

Aby dowiedzieć się więcej o konsekwencjach tego typu leczenia, amerykański Zarządzanie pod kontrolą nad jakością produktów i leków przeprowadzonych dwa badania w okresie od 2011 do 2014 roku.

ekspertyza

„Niektóre z problemów opisanych przez pacjentów znalazły się takie objawy wyniszczające takich jak blask i efekt halo, jak i suche oczy” – powiedział dr Malwina Adelman, dyrektor jednego z departamentów FDA i współautorem dwóch nowych papierów. Według niej, dla niektórych pacjentów codziennych czynności i noc jazdy znacznie utrudnione.

Niemniej Adelman i Starr powiedział, że ustalenia nie podważają założenia dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności zabiegu laserowego, ponieważ badania nie były przeznaczone do badania tych zagadnień.

Przeprowadzenie badania

W jednym z badań, lekarze zbadali reakcje 240 przedstawicieli personelu marynarki po roku i trzech miesięcy po zabiegu. 50% badanych stanowili młodzi ludzie.

W innym badaniu, naukowcy analizowali reakcje 271 cywilów, a średni wiek tych ludzi – po 32 lat. Ich badanie zostało przeprowadzone sześć miesięcy po ich przejściu przez procedury chirurgii laserowej w jednym z pięciu ośrodków w Stanach Zjednoczonych.

Do 46% uczestników, którzy nie mają żadnych widocznych objawów przed operacją, poinformował, że trzy miesiące po operacji było co najmniej jeden objaw wideo.

Pacjenci zgłaszali, że najczęściej rozwija efekt halo. Do 40% uczestników bez tego efektu przed operacją dostał trzy miesiące po nim. Ponadto, do 28% osób bez objawów suchego oka przed zabiegiem podano je po upływie trzech miesięcy.

Wyniki te są zgodne z wcześniejszymi badaniami, naukowcy powiedział. Mimo to, ponad 90% pacjentów odnotowano zadowalający wynik działania. A ci, którzy mają dolegliwości nie zawsze szukać pomocy.

„Uczestnicy ponad dwukrotnie częściej zgłaszać swoje objawy wizualnych w czasie badania, niż o nich mówić do swoich lekarzy” – powiedział Adelman.

Ale nadal nie możemy powiedzieć, czy ludzie w pewnym wieku lub płci są bardziej podatne na tych zaburzeń pooperacyjnych.

Dr Starr powiedział, że kwestionariusz mogą być wykorzystane, aby pomóc naukowcom lepiej zrozumieć, jak chirurgia laserowa jest związana z problemami wzroku, które wpływają na życie ludzi.

Ryzyka i korzyści

„Dzięki nowoczesnych osiągnięć technologicznych, prawdopodobnie nigdy nie było lepszego czasu, aby uzgodnić laserowej korekcji wzroku” – powiedział Starr. Zauważył, że niedawny przegląd 4400 badań klinicznych przeprowadzonych w latach 2008 i 2015, stwierdzono, że pacjenci otrzymują najlepsze efekty wizualne niż kiedykolwiek wcześniej.

Jednak, chirurgii laserowej nie jest odpowiedni dla wszystkich pacjentów niedowidzących. Są niektórzy pacjenci, którzy lepiej pozostać w soczewek kontaktowych lub okularów, zamiast korekcji wzroku laser wydatki. Mówi o znaczeniu starannej kontroli bezpieczeństwa, a także otwartego i szczerego dialogu między pacjentem i lekarzem na temat ryzyka i korzyści.