611 Shares 5299 views

Najlepszy antyutopia (książka): przegląd, funkcje, opinie

Przed uważamy najlepszą książkę w dystopii gatunku, o jego zawartość, a także zrozumieć, dlaczego książka z tego gatunku w każdej chwili spowodować oryginalnych czytelników procentowych, z powrotem do początków tego terminu.

Co to jest „anty-utopia”?

Termin „anty-utopia” pojawił się w literaturze jako całkowite przeciwieństwo prac pisemnych w gatunku utopii. W pierwszym pisarzem, który dał początek całej ruchem literackim, był angielski filozof Thomas More. Zacznij utopijną gatunek wykonane wyświetlanie jego powieści „Utopia” (1516). Faktycznie, większość jego prac wykazały idealnego społeczeństwa, w którym wszyscy żyją szczęśliwie i spokojnie. Nazwa tego świata – utopia.

W przeciwieństwie do swoich „spokojny” działa zaczęły pojawiać się dzieła pisarzy, mówiąc o dokładnie przeciwnej społeczności, kraju czy świata. W nich, rząd ogranicza wolność człowieka, wolność myśli i często. Prace napisane w ten sposób nazywano antiutopia.

W słownikach „Dystopia” charakteryzuje jako kryzys nadziei, bezsens walki rewolucyjnej, niezbędności zła społecznego. Nauka nie jest postrzegane jako sposób rozwiązywania problemów globalnych oraz sposób konstruowania porządku społecznego, ale jako środek zniewolenia człowieka.

Trudno jest określić, która z książek w tym gatunku są najbardziej popularne ze względu na ich rankingu, z reguły, zależy od wielu czynników: kraj i rząd, czynników społecznych i gospodarczych, w czasie i wieku czytelników. Oczywiście, sam jak najlepszej książki utopii i antyutopii są pierwsze prace napisane w tych gatunkach.

Początki Dystopia

Kolebką tego terminu, jak również jego antagonista, stał Anglia. W 1848 roku, filozof Dzhon Mill po raz pierwszy użył słowa „antiutopist” jako antyteza „utopią”. Jako gatunek literacki, określenie "anty-utopia" przedstawił H. Negley i M. Patrick w jego "In Search of Utopia" (1952).

Gatunek rozkwit znacznie wcześniej. W latach dwudziestych, w wyniku wojen światowych i rewolucji, utopijne idee zaczęły być realizowane. Nic dziwnego, że pierwszym krajem, do realizacji takich pomysłów stał się bolszewicką Rosję. Budowanie nowego społeczeństwa spowodował prawdziwe zainteresowanie społeczności światowej, a nowy system został bezlitośnie wyśmiewają prace w języku angielskim. Zajmują teraz pierwszy wiersz na liście „Top antyutopia”, „Książki wszech czasów”:

 • 1932 – "Brave New World", Aldous Huxley.
 • 1945 – "gospodarstwo futro" George Orwell ..
 • 1949 – "1984", George Orwell ..

W tych powieściach, wraz z odrzuceniem komunistycznej tyranii, jak każdy inny, to odzwierciedla ogólny zamęt do możliwości bezdusznej cywilizacji. Prace te przetrwały próbę czasu jako najlepszy anty-utopii. Książki z tego gatunku popytu Now. Więc co jest tajemnicą antyutopii?

Istotą Dystopia

Jak widać z powyższego, dystopii – parodia utopijnej idei. Podkreśla niebezpieczeństwo mieszania społecznej „fiction” faktów. Oznacza to, że aby narysować linię między rzeczywistością a fikcją. W dystopias które ujawniają tzw idealne społeczeństwo, opisane wewnętrznego świata osoby żyjącej w tym społeczeństwie. Jego uczucia, myśli.

Widziane z „wewnątrz” pokazuje charakter tego społeczeństwa, jego brzydki lewą stronę. W praktyce okazuje się, że idealne społeczeństwo nie jest tak doskonały. Aby zrozumieć, jak zwykły człowiek płaci za powszechnego szczęścia i zachęcać najlepszą Dystopia. Książki są zazwyczaj pisane przez autorów, których przedmiotem badań jest dusza ludzka, unikatowe i nieprzewidywalne.

Antyutopia wyświetla „nowy świat” od wewnątrz przez osobę, która mieszka w nim. Dla zdecydowanej, bezdusznej machiny rządowej, jak ludzie w kółko. I w pewnym momencie w człowieku budzi naturalne ludzkie uczucia, które nie są kompatybilne z istniejącym systemem, na podstawie ograniczeń, zakazów i podporządkowania interesów państwa.

Między jednostką a porządek społeczny konflikt. Antyutopia pokazuje niezgodność utopijnych pomysłów z indywidualnych zainteresowań. To ukazuje absurdalność projektów utopijnych. Wyraźnie pokazuje, jak równość ogłosił egalitaryzm odwraca; ustrój siłą określa zachowania ludzkiego; postęp technologiczny przekształca człowieka w biegu. Jest zaprojektowany, aby pokazać najlepsze dystopii.

Prace w gatunku utopii wskazać drogę do doskonałości. Celem anty-utopii – pokazać absurdalność pomysłu, aby ostrzec przed niebezpieczeństwem czekając na tej ścieżce. Zrozumienia procesów społecznych i duchowych, analiza błędów, antyutopia nie ma zaprzeczyć, ale raczej stara się zwrócić do impasu i konsekwencje możliwych sposobów ich przezwyciężania.

najlepszy antyutopia

Książki, które poprzedzały pojawienie się przeciwciał anty-utopii, zaprojektowany, aby pokazać, co może być przyczyną niepokojących zjawisk naszych czasów, która przynosi korzyści mogą one wnieść. Powieści te są następujące:

 • 1871 – "Nadchodzący rasy", E. Bulwer-Lytton.
 • 1890 – "Kolumna Cezara", J. Donnelly.
 • 1907 – "The Iron Heel", J. London ..

W latach trzydziestych, istnieje szereg prac – ostrzeżenia i antyutopia, które wskazywały na faszystowskiego zagrożenia:

 • 1930 – "autokracji pana Pargema" Wells.
 • 1935 – "My to niemożliwe," Lewis.
 • 1936 – "Inwazja jaszczurów", K. Capek.

Może to również obejmować powyższego produktu i Huxley Orwell. „Fahrenheit 451” (1953) R. Bradbury jest uważana za jedną z najlepszych powieści w tym gatunku.

Więc pomyślałem, że to mama dystopii. Książki (lista najlepszych z nich, to wiadomo, że w każdej chwili uznanych za równych w ramach tego kierunku, uważamy bardziej szczegółowo poniżej), są jeszcze w zapotrzebowanie. Co więcej, dziś są one bardziej istotne niż kiedykolwiek. Jaka jest ich wartość? Co ostrzegają autorzy tych powieściach?

Od klasyki do współczesności

Historia R. Bradbury „Fahrenheit 451”, bez wątpienia, jest to klasyczny anty-utopijną gatunek. Książka w każdej chwili. Autor, jeden z niewielu, ostrzega o zagrożeniu totalitaryzmem tutaj. Czytniki opinia zostawić opinię na temat produktu, podobnie jak wiele przewidziane przez autora. Co się teraz dzieje wokół Bradbury przewidział kilka lat temu. Co to jest historia, wiele lat nie opuszcza pierwsze linie na liście „Top dystopii”?

Książki z tego gatunku naprawdę napisane „master obraz ludzkiej duszy.” Jak dokładne są wielu z nich było w stanie wykazać, wewnętrzny świat człowieka i odległej przyszłości w tym czasie. Story „451 stopni” – bardzo odważny, dobrze napisana książka. Autor wprowadza czytelnika do zwykłych ludzi. Wchodzi ona w zwykłym domu, gdzie gospodyni zrzeka życie wokół „muszli” – radio lub ożywił ścian televizornymi. Znajomo? Jeśli „ściana televizornye” zmieni się słowo „Internet i telewizja”, mamy rzeczywistość wokół nas.

Świat, sporządzony przez autora, mieni się wszystkimi kolorami tęczy, wylewając z głośników, billboardy linii zboczach stałych obrazów multimetru. Znajomi zastąpić „krewnych” z ekranów zainteresowanych rzeczy i zużywa cały swój wolny czas. piękno środowiska naturalnego czasu lewy – pierwsze kwiaty wiosny i słońca, wschody i zachody słońca, nawet dla własnych dzieci.

Ale ludzie, którzy mieszkają pośród głośników ścian, szczęśliwy. I przepis szczęścia jest dość prosta: są takie same. Nie chcą żyć tylko w świecie swoich salonach. Oni nie są już potrzebne. Mało kto pamięta, że ich niewielu głowice są zatkane przez to samo.

Książki w tym świecie pod zakaz. Zapisywanie książki – jest karalne. Oto one spalone. Strażacy nie ratują życie, a nie do ugaszenia pożaru. Palą książki. Niszcząc w ten sposób życie ludzi. Jednym z bohaterów opowieści, strażak Guy Montag, spotyka się raz dziewczynę, która zarządza do „wstrząsnąć” to znak, obudzić w nim pożądanie do normalnego życia, do prawdziwych wartości ludzkich.

Orwell i jego powieść

Prace tego autora są uznawane za najlepszy anty-utopii. Książki Orwella „1984” i „fermy zwierząt futerkowych” great pokazują, że ludzie, którzy są w stanie myśleć jak każdy inny, są zakazane.

„1984” – oszałamiająca powieść, w której Spółka jest pokazany jako totalitarnego systemu opartego na duchowego i fizycznego zniewolenia. Przepojone nienawiścią i strachem. Mieszczanie z tego świata żyć pod okiem „wielkiego brata”. „Ministerstwo Prawdy” niszczy historię, reguluje, jakie fakty zniszczyć każdą poprawkę lub zostawić.

„Spray”, czyli wybór społeczny, uważany jest częścią machiny państwowej. Osoba może być aresztowany, może zwolnić. I to jest to, że znika. Żyć na tym świecie nie jest łatwe. Państwo prowadzi wojnę, wyjaśniając dla ludności, że jest to dla ich własnego dobra. „Świat – to jest wojna.” Olejki towary tam, jedzenie – odmierzoną porcję.

praca szok dla dobra społeczeństwa, pozaszkolnej pracy, wolontariatu, święta – to zjawisko powszechne w tym świecie. Odsuń się od prawa powszechnego – a człowiek nie może żyć. „Wolność – to niewola.” Specjaliści zatrudnieni w dezinformacji Orwella światowej populacji. Zniszczenie i zniekształcenia dokumentów, podstawienie faktów. Wszędzie leżą, jawne kłamstwo. „Niewiedza – to potęga”.

Orwell ciężki, ale silny. Oczywiście, jest to najlepszy antyutopia. Książki są napisane dobrze, od pierwszej do ostatniej strony przepojone sensowny pomysł. Autor jest napędzany wyłącznie dobre intencje – aby ostrzec ludzkość katastrofy społecznej. Pokazują, że przemoc, okrucieństwo, bezwzględność, cisza społeczeństwie wzbudzić władzę absolutną. W końcu szczęśliwy tylko tych, którzy mieszkają na rzecz partii. Ale władza absolutna zabija człowieka. Zwraca go do pierwotnego stanu. Nawet więcej. Absolutna władza jest w stanie zniszczyć ludzkość.

"Animal Farm"

Druga praca tego autora, jest uważana za jedną z najlepszych anty-utopii – „Animal Farm” (druga nazwa – „futro gospodarstwo”). Tutaj autor pokazuje, a nie państwo, system polityczny, ani żadnego systemu. W tej pracy, że klasyfikuje ludzi, porównując je ze zwierzętami.

Owce – pozbawionymi kręgosłupa, głupi ludzie, którzy robią i mówią tylko to, co im się każe. Nie są w stanie myśleć o własnej głowie, a od tego wszystkie innowacje postrzegane jako coś oczywistego. Coney – naiwny, dobroduszny, chętni do pracy dla idei dnia i nocy. Na tych świata spoczywa. Psy nie zatrzymać brudną robotę. Ich głównym zadaniem – aby spełnić wolę właściciela. Są gotowi służyć jeden dzisiaj, jutro inny, do obfitego jedzenia.

Okrutnie knur Napoleon w powieści George'a Orwella rozpoznawalny. Człowiek gotowy wzbudzić tron w dowolnym miejscu, jeśli tylko założyć na niego i posiadał żadnych środków. Załamanie, które autor przedstawia w powieści jako młody dzik musiał być kozłem ofiarnym. Taka osoba jest odpowiednia dla każdej władzy – winy, obwiniać go każdy grzeszek. Dzięki wszystko jasne złocone Informer – to jest w stanie zrobić czarno-białe i vice versa. Przekonujące kłamcą i wspaniały mówca, zmienia fakty tylko jednym słowem.

Satyryczne, pouczająca przypowieść, który jest zbliżony do realiów życia. Demokracja, monarchia, socjalizm, komunizm – co za różnica. Choć moc przyjdą ludzie, niskie w swoich pragnień i impulsów, bez względu na to w jakim kraju i jakiej kolejności, społeczeństwo nie widzi niczego dobrego. Korzyść z ludźmi – godnym władcą.

nowy świat

W powieści Aldousa Huxleya „Brave New World” nie jest tak źle, jak w Orwella. Jego świat jest oparty na najsilniejszego państwa na świecie, które obejmowałoby technokracji. Pozostawiając małą zastrzeżenie niekorzystne ekonomicznie, jako rezerwy. Wydawałoby się, że wszystko jest stabilny i prawidłowo. Ale nie.

Ludzi na świecie są podzielone na kasty: Alpha zaangażowanych w pracy umysłowej – jest to pierwsza klasa, Alpha-Plus na stanowiskach kierowniczych, alfa-cons – ludzie są mniej rangi. Beta – samica alfa. Beta-plusy i minusy, odpowiednio, inteligentniejsze i bardziej głupie. Delta i gamma – room service, robotników rolnych. Epsilonów – dolna warstwa, populacja umysłowo, wykonywanie rutynowych prac mechanicznych.

Okazy wyhodowane w szklanych butelkach, przedstawia się w różny sposób, a nawet koloru ubrania one różnią. Podstawowym warunkiem dla nowego świata – standaryzacja ludzi. Hasło – „Uniwersalność jednorodność i stabilność”. Odrzucanie historię, wszyscy żyją dzisiaj. I wszystko podporządkowane praktycznych na rzecz państwa światowego.

Głównym problemem świata jest to sztuczny równość nie może zaspokoić myśleniu ludzi. Niektóre alfa nie może przystosować się do życia poczuć pełen samotności i wyobcowania. Ale bez świadomych elementów nowego świata nie jest możliwe, ponieważ są one odpowiedzialne za dobro innych. Ci ludzie biorą usługę jako przymusowej lub służąc na wyspie z powodu sporów z obywatelami.

Bezsensu istnienia tego społeczeństwa jest to, że regularnie „myte” mózgi. Celem ich konsumpcji życie zaczęło. Żyją i pracują w celu uzyskania absolutnie niepotrzebnych rzeczy. Mają oni dostęp do różnych informacji, a oni uważają się za dostatecznie wykształcony. Ale oni nie chcą uprawiać naukę lub samokształcenie, aby rozwijać się duchowo. Oni odwrócić drobnych i przyziemnych rzeczy. W sercu tego społeczeństwa jest taki sam reżim totalitarny.

Jeśli wszyscy ludzie są w stanie myśleć i czuć, stabilności upadku. Jeśli oni zaprzeczyć, wszystkie one przekształcić obrzydliwych głupich klonów. Nawykowe społeczeństwo nie będzie, zastąpi on kasty zwierząt gospodarskich. Organizować społeczeństwo przez programowania genetycznego, niszcząc wszystkie najważniejsze instytucje, jest równoznaczne z jego zniszczenia.

W gatunku książce mowa powyżej są uważane za najlepsze. Aby te obejmują również:

 • "Mechaniczna pomarańcza" Entoni Berdzhessa (1962).
 • "My" Jewgienij Zamiatin (1924).
 • "Władca much" przez William Golding (1954).

Prace te są uznawane za klasyki. Ale nowoczesne pisarze stworzyli również wiele wspaniałych książek w utopijnej gatunku.

nowoczesny antyutopia

Książki (lista najlepiej widać poniżej) tego wieku różni się od klasycznego tym, że one są tak ściśle ze sobą powiązane różne gatunki, które trudno jest oddzielić jedno od drugiego. W nich znajdują się również elementy science-fiction, a post-apokalipsy i cyberpunk. Jeszcze kilka książek współczesnych autorów zasługują na uwagę fanów Dystopia:

 • Trylogia Lauren Oliver "Delirium" (2011).
 • Kazuo Ishiguro powieść "Never Let Me Go" (2005).
 • Trylogia Syuzen Kollinz 'Igrzyska śmierci' (2008).

Bez wątpienia, mamy uważany za gatunek zyskuje popularność. Antyutopia zachęca czytelników, by zobaczyć świat, który dla nich nie ma miejsca.

Czytelnicy w ich przeglądu, zgadzają się co do jednego: nie wszystkie dystopii czytać łatwo. Wśród nich są „ciężkie książki, które dają trudne.” Ale idea jest istotą pisemnej prostu zastanawiam: ile występujące w powieściach wydarzeń przypominających współczesnego życia, w niedawnej przeszłości. Są to poważne brodząc głęboko powieści, które czynią myślisz. Wiele z tych książek można czytać z ołówkiem w ręku – ludzie świętują mnóstwo ciekawych miejsc i cytatów. Nie wszystkie dystopijne przeczytać jednym tchem, ale każda część pozostaje w pamięci.