154 Shares 1149 views

"Magiczne" frazy, które mogą uratować nawet niezręczną rozmowę

Każdy z nas kiedyś czuł się nieswojo podczas rozmowy i na pewno nie chce być w tej samej sytuacji. Jak jedna z zasad sztuki oratoryjnej mówi, że nie ma sytuacji, których nie można poprawić za pomocą dobrze dobranej frazy.

Oto siedem wiernych asystentów, gotowych w każdej chwili, aby uratować niezręczną rozmowę.

Komplementy

Często trudno jest nam zapamiętać nazwę nowego znajomego, ponieważ większość naszej uwagi skupia się na tym, o czym będziemy mówić dalej. Jeden z skutecznych sztuczek, pozwalający jednocześnie na zapamiętanie nazwy, uniknąć zakłopotania i zorganizować rozmówcę, – aby komplement, powtarzając nowe imię. Jeśli powiesz, na przykład: "Alice, bardzo podoba mi się twoja sukienka, to dla ciebie dobre", imię będzie wspominane szybciej, a nowy znajomy z przyjemnością usłyszy komplement. Korzystanie z przemyślanych i dyskretnych komplementów pomoże Ci nie tylko pamiętać innych, ale także pamiętać o sobie. Ponadto, po miłych słowach w jego adresie osoba staje się bardziej skłonna do rozmowy, co pomoże uniknąć zakłopotania.

Problemy

Badania pokazują, że doceniamy sukces rozmowy z nowymi ludźmi, opierając się nie na tym, co nam powiedziano, ale nie na rozmówcy. Ponadto większość ludzi ma więcej przyjemności, rozmawia o sobie, o swoich zainteresowaniach, doświadczeniach i przypadkach z życia, niż od żywności, alkoholu, a nawet muzyki. Dane te mogą pomóc nam stworzyć idealną pierwszą rozmowę dla naszych rozmówców. Jak? Zadawanie przemyślanych pytań – tych, które nie wymagają rozmówcy informacji osobistych, ale równocześnie wyraźnie wykazują zainteresowanie ich osobowością. Możesz zapytać o swoje ulubione zajęcia poza pracą, swoje ulubione miejsca w mieście. Staraj się unikać pytań, które mogą otrzymać odpowiedzi monosylabicznych, a także pytania dotyczące pracy, życia osobistego i polityki. Jedną z najbardziej odpowiednich opcji jest kwestia najbardziej oczekiwanego wydarzenia roku.

Riddles i zagadki

Nie da się utrzymać interesującej rozmowy w pewnych sprawach. Ważne jest, aby zainteresować rozmówcę, angażując go w "grę". Znajomość powinna mieć formę meczu tenisowego, a nie w rozmowie z potencjalnym szefem. Świetnym sposobem na ożywienie rozmowy jest zagadka. Po tym jak dowiedzieliśmy się o hobby, ulubione miejsca i tak dalej, możesz zapytać: "Zgadnij, co widziałem wczoraj w ulubionej kawiarni?". Lub: "Pozwól mi odgadnąć, który film z nowości, które lubisz więcej!" To urządzenie ma rozmówcę na bardziej emocjonalną rozmowę.

Nastrój

Nie ma nic lepszego niż udana próba podbicia rozmówcy. Jeśli rozmówca nie jest bardzo zainteresowany sukcesem rozmowy, poproś go, aby ocenił swój dzień w skali dziesięciopunktowej. To sprawi, że partner zastanowi się i, najprawdopodobniej, wytłumaczy swoją ocenę. Po otrzymaniu odpowiedzi, nawet jeśli jest to twardy zmysł, poproś rozmówcę, co możesz zrobić, aby podnieść wynik do co najmniej pięciu. Najprawdopodobniej nie musisz nic robić, ale gest zostanie doceniony.

Sympatia

Jest to tajna i, być może, najbardziej skuteczna broń w arsenale dowolnego głośnika, nawet początkującego. Ludzie potrzebują sympatii, nawet jeśli tego zaprzeczają. Wszyscy jesteśmy zadowoleni, że ktoś uważa, że nasza praca jest ciężka, a wychowanie dwojga dzieci i psa nie jest łatwym zadaniem. Proste słowa "to chyba bardzo trudne" sprawia, że rozmówca czuje się znacznie bardziej komfortowo.

Porady

Ojciec założyciel Stanów Zjednoczonych i słynny wynalazca Benjamin Franklin napisali, że osoba, która nam pomogła, będzie gotowa zrobić to z większą radością niż ta, którą pomogliśmy. Jego słowa potwierdzają liczne badania. Jeśli poprosisz o pomoc w rozwiązywaniu problemu, porady, opinie zawodowej lub osobistej nowego znajomego, prawdopodobnie okaże się sympatią dla Ciebie. Prawdopodobnie, to dlatego, że każdy z nas lubi czuć użyteczną i kompetentną osobę. Dlatego też, jeśli chcesz zrobić pozytywne wrażenie na rozmowie, poproś go o radę. A co najważniejsze, daj mu znać, że jego zdanie jest niezwykle interesujące i użyteczne.

Zakończenie

Każda pomyślna rozmowa wymaga eleganckiego i grzecznego zakończenia. Nigdy nie pozwól, aby dialog zerwał się i zanurzył się w tej niezręcznej fazie, gdy żadna ze stron nie wie, jak postępować – kontynuować lub wychodzić. Kiedy konwersacja dobiegnie końca, wyrównaj ją elegancko słowami: "Nie będę zmonopolizować twojej uwagi". Nie zapomnij podziękować interlokutorowi za wspaniały czas i przypomnieć, że miło było cię spotkać.

Jeśli jesteś na przyjęciu, możesz zakończyć rozmowę słowem "Miło mi się pogadać, ale muszę coś powiedzieć przyjacielowi, zanim wyjdzie". Nie zapominaj o zasadzie dobrej konwersacji: lepiej ją przerywać na szczyt, niż pozwolić, aby wsunęła się do dołu.