256 Shares 4059 views

rakietowy system naprowadzający „Granit” nie jest przestarzały w trzech dekad

Sprzęt wojskowy jest zwykle nieaktualne dość szybko. Wyjątkiem są niektóre z próbek, które stały się prawdziwymi arcydziełami pomysłów projektowych. Kałasznikow, B-52 bombowce, kilka przykładów wytwarzania kompleksów wojskowa krajów najbardziej uprzemysłowionych zrobić „roll cześć weteranów". Jest w nim, a pociski anty-ship „Granit”, opracowany pod koniec 1970 i na początku 1980 roku. Ona stoi w służbie rosyjskiej marynarki dzisiaj.

W siedzibie NATO, nie używany, aby przypisać własne nazwy próbek radzieckiego i rosyjskiego sprzętu wojskowego. Najwyraźniej uważają, że rosyjskie słowo nie odpowiednio wyrazić istotę je składać broni. Rzeczywiście, chyba odpowiedniej nazwy dla rakiety – „Granite”? Solidna skalisty skała, kamień, nie ma nic wspólnego z największych antiship pocisku na świecie, zdolną do niszczenia lotniskowiec. NATO nazwa klasyfikacja innego, Rozbicie, co oznacza „wrak”. To zrozumiałe.

Wymiary pocisk P-700 są porównywalne z wymiarami strumieniem MIG-21, na przykład. Długość – 10 m, 2,6 m rozpiętość wadze od 7 ton, w tym przedziale baterii walka 750 kilogram jako opcja -. Nuclear.

prędkości rakiety „granit” zmienia się w różnych fazach lotu, w linii jest to oczywiście niż 4000 km / h, a w fazie zbliżania lotu – 1500 km / h.

można rozpocząć zarówno od powierzchni i od położenia pojazdu podwodnego.

Wszystkie te specyfikacje są imponujące nawet dziś, trzydzieści lat po przyjęciu próbki przyjęty. Jednak postęp jest nieubłagany, w XXI wieku, takie wskaźniki prędkości i masy BLT nie jest zaskoczeniem. Na uwagę zasługuje to, co dziwne, elektroniki pokładowej.

Lag ZSRR w dziedzinie technologii informatycznej uznano za oczywisty fakt. Jak Radzieccy inżynierowie zarządzany na podstawie elementu 70-ych XX wieku, aby stworzyć system naprowadzania, jest on zgodny z wymogami trzeciego tysiąclecia, pozostaje nieznany, ale wiele z parametrów urządzenia, a teraz stanowią tajemnicę wojskową.

Na przykład, opublikowane ilość pamięci komputera pokładowego „Granit” pocisków rakietowych, ale wiadomo, że zawiera informacje na temat wszystkich statków potencjalnego wroga. Na podstawie jego Wbudowany komputer podejmuje decyzję na cel priorytetowy, a następnie działa zgodnie z algorytmem.

Pociski „Granit” może pracować w trybie autonomicznym, wywołanej przez satelity lub grupy przestrzennej przeprowadzić zmasowany atak (do 24 sztuk na raz). W tym ostatnim przypadku, kilka systemów sterowania współpracować, wykorzystując komunikację radiową jako interfejs. Rolę centralnego serwera idzie do komputera pocisku, który jest wyższy niż reszta. Jeśli jest to trafiony przez pocisk obrony przeciwnika, a następnie w ciągu kilku mikrosekund, rola lidera przejmie inny system sterowania rakiet. Atakuje pojedynczy cel z dwoma pociskami wyeliminowane. Dodatkowa opcja: tłumienie elektroniczne wrogim zagłuszania i wystawiając własną rękę.

Cruise missile „Granit” nigdy nie był używany w walce, tak aby ocenić jego ewentualnego moc uśmiercania można jedynie wyniki testów i ćwiczeń. Są one skuteczne i będzie dobrze, jeśli inne dowody na jej skuteczność są potrzebne. Wystarczające jest , że taka ochrona naszym kraju.