746 Shares 2129 views

Gdzie jest Jezioro Czad? krótki opis

W środkowej Afryce, w najbardziej suchych miejsc na ziemi, to jest jezioro Czad. Na mapie to jest bardzo łatwe do znalezienia.


Krótko o główną

Historia jeziora zaczęła miliony lat temu, jest to jeden z niewielu zachowanych jezior reliktowych. Staw nie odprowadza wody, tylko w pewnych anormalnych lat wody wzrasta i spływa koryto Bahr-el-Ghazal.

Powierzchnia jeziora Czad – 1 350 km 2. Ta liczba jest dowolna, ponieważ staw wysycha rocznie. Niemniej jednak, Czad – jedno z największych jezior w Afryce. Jest otoczony przez dużą liczbę małych bagien. Dlatego czasami, aby dowiedzieć się, gdzie jest jezioro Czad, to trudno. Po tym wszystkim, że mapa wskazuje już zarośnięty teren.

nazwa

Nazwa jeziora pochodzi z języka miejscowego Aborygeni kanuri i oznacza „wielką wodę”. Stan, w którym część jeziora ma swoją nazwę na cześć niego. Oprócz Czad (kraj na tym kontynencie), jezioro jest w ciągu kolejnych 3 krajach afrykańskich: Niger, Nigeria i Kamerun. Bardzo dobry pokaz Jezioro Czad na mapie pisał poniżej.

Pomimo faktu, że jezioro jest dość duży jak na standardy afrykańskie, Europejczycy o tym przez długi czas nie było wiadomo. Wspomnieć o tym, że sercem Afryki jest „wielkim morzu”, zostały wykonane przez Arabów. Dopiero w połowie XIX wieku. Angielski podróżujący naukowcy przekroczył Sahara i dotarł do brzegów Czadzie.

Co jest wyjątkowe?

Jezioro Czad (kraju o tej samej nazwie istnieje również) jest naprawdę wyjątkowa. I istnieje kilka powodów.

Po pierwsze, jego lokalizacja. Staw znajduje się w samym sercu najbardziej suchej kontynentu planety, prawie na równiku. Zadziwiające jest to, że wszystkie strony do jeziora wyłania z pustyni: od północy – Sahary, od południa – sudańskiej sawanny.

Po drugie, częste zmiany w objętości wody. wody powierzchniowe nie jest stała: normalny stan na powierzchni wody 27 km2 .. W porze deszczowej, to wzrasta do 50 tysięcy km 2, a przy suchej pogodzie. – obniżyć do 11 tysięcy km 2 .. Napełnianie wodą jeziora odbywa się dzięki małych rzekach wpływających do niego. Największy z nich – p. Chari (1400 km). Ona zbliża się do jeziora, tworząc szeroki płytkie ujścia.

Po trzecie, Jezioro Czad w Afryce solone. Chociaż ze względu na fakt, że leżą ciała wodą i znajduje się w środku pustyni, powinno być słony. Ale to nie jest prawda. Gdzie rzeki płyną do jeziora, woda jest świeża woda. Bliżej centrum, ma niskie zasolenie.

Głębokość i terenowe

Jezioro jest płytkie. Średnia głębokość – 1,5 – 2 m. W czasie deszczu i zwiększa maksymalną głębokość jeziora, osiągając 11 metrów bliżej brzegu stawu bardzo płytkie .. Woda w jeziorze ma ciemną barwę błotniste, w niektórych miejscach znacznie zarośnięte glonami.

Czad brzeg bagniste, porośnięte papirusu i inne tropikalnej roślinności. We wschodniej części jeziora znajdują się małe wysepki, które są zamieszkane przez niektórych plemion afrykańskich. Gdzie jest jezioro Czad, opadów jest niewiele, około 200-400 mm / rok.

Biota

Ale flora i fauna wybrzeży Czad zaskakuje swoją różnorodnością. Flory tutaj można znaleźć różne rodzaje papirusie Reed, więcej niż 1 tysiąc różnych gatunków glonów, o szczególnej wartości dla działalności gospodarczej powinny być popularny pogląd – spirulina. Bogate jezioro i przedstawicieli ichtiofauny. W wodach Czad znaleziono 179 gatunków ryb. Spośród nich, 25 – są endemiczne. Gdzie jest jezioro Czad, wiele różnych zwierząt. Dlatego, oprócz ryb w stawie, można spotkać krokodyle, hipopotamy i manatów. Na południe od jeziora, na sawannie, można spotkać żyrafy, bawoły, zebry, antylopy, słonie, lwy i hieny. Niektóre zwierzęta zorganizować pastwiska w pobliżu brzegu zbiornika.

Minerały i wartość dla ludzi

Soli mineralnej wydobywano i sody kaustycznej. Również w latach 70-tych ubiegłego wieku odkryto małych pól naftowych. Wynika to z faktu, gdzie jezioro Czad geograficznie. Zawsze było dużo zasobów.

Staw ma ogromne znaczenie gospodarcze dla mieszkańców. Od wielu lat zbierają użytecznych glony – Spirulina. Jest też dość dobrze rozwinięty przemysł rybny.

Odwiedzić to miejsce dla wszystkich turystów, którzy są zainteresowani w malowniczych miejscach. Jezioro Czad po prostu zachwyca swoją scenerię.