154 Shares 1494 views

Pomnik Salavat Yulaev i inne zabytki Baszkortostanu

Bashkortostan jest starym i lojalnym przyjacielem Rosji. Po raz pierwszy w swoim składzie weszła w roku 1157. Dyplomy cara, powierzone ambasadorom Baszkirii, potwierdziły, że ci ludzie mają prawo przestrzegać swoich obrzędów religijnych, utrzymywać armię, mianować administrację.

W 1919 roku powstała republika baszkirańska (autonomiczna). Historia tych czasów zachowała się w architekturze państwa, jej pomnikach, tradycjach kulturowych. Bezpośrednim dowodem tego jest pomnik Salawata Yulajewa, narodowego bohatera republiki.

Salavat Yulaev walczył o wolność Baszkortostanu, z entuzjazmem popierał Pugaczowa, był jego towarzyszem. Rząd radziecki uznał wyczyn bohaterskiego poety improwizatora. Jego pamięć zaczęła się uwieczniać w zabytkach, płaskorzeźbach, grafikach.

Być może najbardziej znany pomnik Salawat Yulaev stoi na głównym placu miasta Salavat. Jego rzeźba została wylana z brązu w 1955 roku, a autorem obrazu była TPNechaeva. Rzeźba jest znana z oddania kilku jego kopii, które później zostały zainstalowane w trzech innych obszarach miejskich, a nawet w Ufie.

Jednak w Ufa nie jest to jedyny pomnik przedstawiający Salawat Yulajew. Pomnik bohatera, którego autorem był S.D.Tawasiew został zainstalowany na wysokim brzegu Belaya w 1967 roku.

Jeśli Nechaeva stworzył popiersie Salavata, Tavasiev przedstawił go na koniu, z batem w dłoniach, zerwał się do przodu. Ten projekt został zatwierdzony przez rząd. Do dziś pomnik Salawat Yulaev jest pierwszą rzeczą, którą turyści widzą w Ufa. Wokół niego sadzone kwiaty, okolica jest wyłożona kolorowymi płytkami. W nocy pomnik zostaje podświetlony, nowożeńcy przysięgają przed Salawatem w miłości. Pomnik Salawat Yulaev, założony w Ufa, jest największym w Europie rzeźbą konny. Nawet przyznaje się do słynnej posągu Jana Zizkiej, która waży "tylko" 16,6 tony. Ciężar pomnika Baszkirza przekracza 40 ton.

Nie należy jednak myśleć, że miejsca Baszkortostanu kończą się tutaj. Turyści, którzy przybyli do tego małego kraju, muszą zobaczyć meczet Ufa Lalya Tulip w formie tego zakładu, odwiedzić Katedrę św. Sergiusza, meczet katedralny, kościół prawosławny św. Semiona.

Dobrze, jeśli goście Bashkortostanu znajdą czas, aby podziwiać jego naturę. W końcu tutaj znajduje się słynna jaskinia na całym świecie Kapovy, w której znajdowały się rysunki starożytnych ludzi na ścianach. W Baszkirii znajduje się również góra Yangantau, której ogień w jelicie nie przestaje istnieć od kilku wieków.

Nie daleko od stolicy jest jedyne jezioro na świecie z jasnymi błękitnymi, oślepiającymi oczami i górską klatką piersiową Maiden, w formie niemożliwe do odróżnienia od piramidy. W Baszkirii są też niesamowite jaskinie Inzerskie Zubchatki i Sterlitamak Isheevskie, najdłuższe w Jaskini Zwycięskiej Uralu i najpotężniejsza wiosna w Rosji, tajemnicze megalityki i starożytne mauzolea.

Bashkortostan jest pięknym krajem. Odwiedzić to jest jak zwiedzanie magicznej wschodniej bajki.