584 Shares 9167 views

Katedra Św. Krzyża (Pietrozawodsk). Historia kościoła, adres i harmonogram usług

Świątynia ortodoksyjna Katedry Pietrozawodska w Karelii jest wspaniałym kamiennym kościołem. Znajduje się w obrębie ogrodzenia miasta Zaretsky cmentarz. Zainteresowany tematem "Katedra Świętej Krzyża: Pietrozawodsk, harmonogram i adres", będziemy zanurzeni w historii tej świątyni. Przecież jest całkiem stara i stanowi pomnik historii i kultury, chroniony przez państwo.


Ta piękna i lakoniczno-czteropasmowa, pięciopiętrowa Katedra Pod Krzyżem Pietrozawodska została założona 16 lipca 1848 roku. Pieniądze na jego budowę przyznano kupieckowi Pimenov Mark. Katedra została konsekrowana 29 grudnia 1852 r. Przez arcybiskupa Arkady (Fedorov) z Pietrozawodska i Olonec.

W świątyni są trzy ołtarze: na cześć Krzyża Boga dającego życie, w imię święta Wniebowstąpienia Pańskiego (wybudowanego w 1868 r. Kosztem kupca byłego starszego kościoła Abramowa PV) i św. Antoniego rzymskiego (powstałego w 1917 r.).

Katedra Świętego Krzyża: Pietrozawodsk

Raz na tym cmentarzu zbudowano małą drewnianą kaplicę, która w 1800 roku została rozebrana, a rok później zbudowano w niej Kościół Podwyższenia Boga Żywych darów. Do roku 1847, w wyniku zniszczenia całej konstrukcji, trzeba było ją przebudować w remoncie. Z błogosławieństwem arcybiskupa Venedicta fundacja została ustanowiona na budowę nowego kościoła.

Architekt V. Tukhtarov nadzorował budowę. Katedra została zbudowana z pieniędzy miasta, ale główna kwota ze skarbu jest patronem handlowym Marka Pimenowa. Merchant Abramov po raz pierwszy zorganizował drugi tron na cześć Wniebowstąpienia Pańskiego, a następnie zbudował kamienne przedziały dla zakrystii i archiwum.

Czasy ciężkich chwil

W 1896 roku Katedra Krzyżowców w Pietrozawodowie otworzyła niewielką szkołę kościelną i parafialną. Po rewolucji w okresie renowacji w latach 1924-1935 biskup renowatorów Aleksandra (Nadezhdin) służył tutaj, który przeniósł krzesło tutaj, a od tego momentu kościół stał się znany jako katedra.

Pod koniec lat 30-tych wszyscy duchowni świątyni zostali aresztowani, wraz z nimi i opat kościelny, arcykapłan Jan Pawłow, który został zastrzelony w grudniu 1937 roku. Boskie usługi zaczęły odbywać się w światowej rangi z recytowaniem modlitw bez kapłanów i Eucharystii.

Latem 1941 r. Oficjalnie zamknięto Katedrę Pod Krzyżem Pietrozawodska. Po zajęciu przez faszystów w 1944 r. Katedra była zakorzeniona dla wierzących jako faktycznie funkcjonująca.

Od lat trzydziestych do lat osiemdziesiątych katedra była jedną z dwóch aktywnych w dzielnicy miasta. W latach 1990-2000, Odrestaurowano niezależną diecezję, a katedrę biskupa Pietrozawodska Manuila mieściła się w katedrze. W 2006 r. Świątynia została odrestaurowana.

Wyposażenie

Katedra zachowała się w cudowny sposób starożytna ikonostaza, wykonana w stylu Imperium Rosyjskiego z ikonami pisarskiego pisania, wykonanymi na zamówienie w Petersburgu. Jednak niektóre fragmenty nici są częściowo zniszczone. Odzyskiwanie danych jest wymagane do przywrócenia. Ale w ogóle boskie piękno pozostało nie do opisania.

W świątyni znajdują się takie święte rzeczy, jak ikony Matki Bożej, zwane "Skoroposlushnitsa", "Kazań", "Tikhvinskaya", "Troeruchnitsa", "Soothe My Borrows", które poświęcił święty Janowi z Kronsztadu. W kościele są również ikony świętych świętych prp. Anthony z Rzymian, vmts. Catherine, VMI. Barbarzyńcy Iliopolu, św. Joasaph Belgorodsky z częściami jego relikwii i relikwiami św. Elżbiety z Sumy, zajęty z kościoła św. Mikołaja w miejscowości Sumposad w połowie lata 1929, a następnie przez wiele lat w Karelskim Muzeum Historii Miejskiej. 26 czerwca 1990 r. Relikwie przeniesiono do kościoła krzyżowego.

Gwiazdy

W katedrze arcybiskupa Pietrozawodska Venedikt (Grigorowicz, 1850) i K.I. Arseniev (1865) – naukowiec w stopniu akademickim Akademii Nauk w Petersburgu.

Cmentarz Petrozavodskoje jest jednym z najstarszych miejsc pochówku, na którym pochowano ciała wielu wybitnych obywateli, w tym patronów handlowych Avramov PA, Pimenowa i Pimenowa Ye.G. Obecnie cmentarz zostaje pochowany. Na cmentarzu znajduje się również "Gmina grób żołnierzy radzieckich, którzy zginęli w rękach znienawidzonych wrogów w latach 1939-1940 i 1941-1945", a także nagrobek "Ofiar represji politycznych".

Krzyż kultu

Dosłownie blisko głównego wejścia do ogrodzenia cmentarza w 1725 r. Na pieniądze mieszkańców miasta fabryki osada Sarajewa II, ośmioramienną krzywą Poklonnay został zbudowany na pamiątkę wizyty w Olonets Petrovsky rośliny cara Piotra Wielkiego.

Pod ołtarzem kościoła został pochowany arcybiskup Venedikt z Pietrozawodska i Olonets, który pobłogosławił budowę kościoła, ale zmarł w 1850 r. Przed końcem budowy. W świątyni w 1865 r. Pochowano również Arsenyjewa KI, doradcę tajnej kancelarii, która w latach 1828-1837 była jednym z wychowawców młodego cesarza Aleksandra II.

Katedra Świętego Krzyża: Pietrozawodsk, harmonogram usług, duchowieństwo

W klasztorze kościoła znajduje się rektor – metropolita Konstantyna Pietrozawodska, urzędnik – archiaktor Oleg (Sklyarov), kapłani: archiprijan Constantine (Savander), archiprem Oleg (Evseev), hieromonk Arkady (Lozovsky), ksiądz Yevgeny (Kutyrev), diakon Eugene (Ambarov) .

Harmonogram świadczeń w katedrze św. Krzyża w Pietrozawodsku:

  • Usługa wieczoru jest czynna o godzinie 18:00.
  • Liturgia o godzinie 9.00.
  • W niedziele i święta odbywają się dwa zawody (wczesna liturgia zaczyna się o godzinie 7.00, druga liturgia o 10.00).

Wielu zainteresowało również położenie katedry św. Krzyża (Pietrozawodsk).

Adres: 185005 ul. Wołchowska, dom 1.

Przygotowując się do Sakramentu Objawienia, musisz zadzwonić pod numer telefonu podany na oficjalnej stronie internetowej. Nagranie dla Epiphany odbywa się na rozmowach rozmów, odbywających się w środy w godzinach 19.00 i piątki o godz. 18.00.

W środę, piątek i niedzielę o godzinie 18.00 akatyzi odbywa się również przed ikonami Dziewicy, Św. Nicholas the Wonderworker, vmch. Paneleteumon, modlitwy do św. Sergiusza z Radonezh, św. Alexander (Svirsky), pr. Antoni Rzymianie, św. Tadeusz z Pietrozawodska.