293 Shares 8518 views

Jericho – biblijne miasto w Palestynie

Co jest znany z tego miasta? wyrażenie „rura Jericho” został uwzględniony w języku rosyjskim. Jest to głośny krzyk, zwiastuje katastrofę. Wiemy jednak, że Jerycho – najstarsze miasto w Palestynie, i prawdopodobnie na całym świecie. Archeolodzy odkryli, że w tym momencie ludzie żyli w sposób ciągły przez okres dziesięciu lat tisyach! Co ciekawe Jericho, jak i pod względem położenia geograficznego: jest w odległości 250 metrów poniżej poziomu morza. Jest to głęboko miasto na Ziemi. I, oczywiście, że warto nam otworzyć Biblię, a my wkrótce spotkać wzmianki o Jerychu.


W Starym Testamencie jest ona wymieniona w książkach Powtórzonego, sędziowie, 2 Kronik, Joshua. Ale w biblijnym miastem Ewangelię w Palestynie nie są pomijane. Zbliżając się do niego, nasz Pan uzdrowił niewidomego od urodzenia. Wchodząc murów miejskich w drodze do Jerozolimy, Iisus Hristos spotkał Zacheusza, który był drobnej postury, a więc podeszliśmy sykomorę zobaczyć Mesjasza z powodu otaczających narodów. Nawiasem mówiąc, to drzewo jest wciąż żywa, a jego pokaz chętnych.

„Wszystkie te legendy” – mówi człowiek, który nie wierzy w Biblię. Co ludzie mówią o „City of Palms” (według jednej z wersji, stąd nazwa miasta stał Yoriho) faktów, to znaczy, że materiał dowodowy? Po tym wszystkim, pod koniec XIX wieku, gdy miasto biblijne otrzymał pierwszą brytyjską ekspedycję archeologiczną, reprezentował sobie spokojną wioskę prowincji. Brytyjscy naukowcy w 1868 roku wykopano sporo. Po 40 lat w miejscowości przyszedł kolejną wyprawę, tym razem składający się z Niemcami. Misja, kierowany przez archeologa E. Sellin, natychmiast zaczął kopać głęboko. W rezultacie, w 1908 roku, naukowcy odkryli starożytne miasto ścianie.

Do tej pory wysiłki archeologów biblijnego miasta w Palestynie pokazał 23 powstawaniu starożytnych cywilizacji. Pierwsza osada na zachodnim rynku nowoczesnych Jerycha odnosi się do 8 tys. Pne. e. Ale to nie jest ważne: ugoda nie była nomad obóz dzikich koczowników, czyli miasto. Dowodem na to jest potężny osiem-metrowej wieży, pochodzący z epoki neolitu preceramic. Osada z epoki brązu (7300 BC. E.) zdumieni naukowcy skalować fortyfikacji miejskich. Prawie nie mogę uwierzyć, że takie potężne mury mogłyby wzbudzić ludzi, którzy nie znają żelaza.

Wiele artefaktów w Jerychu późniejszych okresach: chalcolithic okres nekropolia, ruiny zimowej rezydencji króla Heroda, Pałacu Kultury Arabskiej okres 7 wieku. Ale co pozwala nam powiedzieć, że Jericho – to biblijne miasto w Palestynie? Po pierwsze, źródłem wzgórzu Tel al-Sultan, zwany klucz Elizeusz. Czwarta Księga Królów (2: 19-22) czytamy, że całe miasto było dobre, z wyjątkiem, że woda nie była dobra. Prorok Elizeusz wrzucił tam soli, dlaczego był źródłem picia. I nie daleko od miasta jest góra, na której Iisus Hristos pościł przez 40 dni i był kuszony przez diabła.

Ale to, co robi „rura Jericho”? Joshua mówi, że starożytni Żydzi postanowili wziąć to bardzo dobre miejsce w oazie, jak obiecywali wspierać Jehowę. Wojsko otoczyło miasto biblijne w Palestynie i stał się głośne trąby, wykonane okrzyki wojenne. W wyniku potężnych umocnień upadł, a Izraelici zabili wszystkich mieszkańców z wyjątkiem jednego domu i kolabortsionistki nierządnica Rachab. Czyni to mistyczna historia przynajmniej jakiś namacalny dowód? Rzeczywiście, ogromna ściana twierdzy miasto (17 ha, co jest niespotykane starożytności) zawaliła się w kilku miejscach. Ale powodem tego nie był głos trąby, i trzęsienie ziemi.